Яка з цих дат правильна, адже достовірна дата народження Ісуса Христа невідома? Святе Письмо не вказує ані дня, ані року, коли у світ прийшов наш Спаситель. «Проте незнання точного року народження Ісуса чи святкування точного дня для відзначення Різдва Христового не може применшити великої ваги і значення події Вифлеємської стайні, коли на землю прийшов Богом обіцяний Месія.
Отже, святом Різдва ми відзначаємо не точну у часі історичну дату, хоч історичність постаті Ісуса Христа не викликає ні в кого жодних сумнівів, а святкуємо саму подію Різдва Христового», — зазначає кандидат богословських наук, прот. Віталій Лотоцький.
Перші розрахунки, які б вказували на 25 грудня як дату народження Ісуса Христа, задокументовані в історичних джерелах ще від IV ст. н. е., тобто часів Римської імперії. Остаточне рішення про святкування Різдва саме в цей день було прийнято у 431 році на Ефеському (Третьому Всесвітньому) церковному соборі.
За словами доктора богословських наук Дмитра Степовика, за християнською традицією Ісус Христос прийшов у світ під час зимового сонцестояння, а саме 25 грудня до світлового часу доби починає додаватися одна хвилина. До того ж до Різдва повинен закінчитися Пилипівський піст, тобто до Нового року, зустріч якого супроводжується співами і танцями, що заборонено під час суворого посту.
Понад 75% християн світу відзначають Різдво 25 грудня — у більшості країн Європи й Африки, у Південній і Північній Америці, в Австралії, Індії. Це, зокрема, віряни Антиохійської (Сирія), Александрійської (Африка), Кіпрської, Румунської, Елладської церкви (Греція), Латвійської. Серед тих, хто святкує Різдво 7 січня, церкви, на яких віддавна впливала москва, — це віряни РПЦ, Єрусалимської, Сербської, Грузинської церков, а також православні України і білорусі.
Вони послуговуються юліанським календарем, що був запроваджений Юлієм Цезарем і використовувався у християнстві ще за часів Римської імперії. Як виявилося, цей календар астрономічно неточний і через некоректні розрахунки тривалості року Різдво з часом почало зміщуватися ближче до весняного рівнодення. З часом це «відставання» сягнуло 13 днів — це і є різниця між 25 грудням та 7 січня. Далі воно збільшуватиметься, і у 2101 році Різдво припадатиме на 8 січня.
Папа Римський Григорій XIII помітив відставання на 10 днів, і у XVI ст. здійснив календарну реформу. Його календар назвали григоріанським, за ним «церковне» і дата 25 грудня фактично збігаються.
Від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну у суспільстві з новою силою розгорнулася дискусія, а коли ж нам святкувати Різдво Христове. Ще в 2019 році митрополит Київський і всієї України Епіфаній заявив, що українці можуть відзначати одне з найголовніших релігійних свят за григоріанським календарем, 25 грудня.
А перейде на нього ПЦУ за умови, що перехід підтримає більшість парафій. Тоді митрополит вважав, що цей процес може тривати щонайменше 10 років. У жовтні 2022-го Синод ПЦУ, з урахуванням численних запитів та з метою вивчення реальної церковної потреби в здійсненні у близькому часі календарних змін, ухвалив спеціальне рішення про можливість звершення богослужінь 25 грудня — за новоюліанським календарем.
24 грудня у Михайлівському Золотоверхому монастирі відбулася зустріч митрополита Київського і всієї України Епіфанія та глави Української греко-католицької церкви Святослава (Шевчука), під час якої предстоятелі церков узгодили позиції щодо реформи церковного календаря.
Після обговорення було запропоновано створити спільну робочу групу, яка має всебічно вивчити це питання. Робоча група має напрацювати конкретні пропозиції для предстоятелів та Синодів обох церков у контексті приготування до відзначення 1700-річчя Першого Вселенського собору, що відбувся в Нікеї у 325-му. На цьому соборі було визначено календарні принципи церковного життя.
Тим часом десятки і десятки парафій у різних регіонах України 25 грудня вже відзначили Різдво Христове. Святкові літургії відслужили у Михайлівському соборі у Києві, церкві Всіх Святих у Миргороді, храмі Благовіщення Пресвятої Богородиці у Луцьку, у селах Копчівка та Вільхівка Луцького району.
На Вінниччині 50% парафій також відсвяткували Різдво 25 грудня або ж святкуватимуть і 25 грудня, і 7 січня. Є такі парафії на Черкащині, Чернігівщині. Різдвяну літургію провели і у церкві Різдва Пресвятої Богородиці у селищі Комишня Миргородського району на Полтавщині.
Крім того, о. Володимир (Гришко) освятив різдвяні дідухи, виготовлені народним майстром Світланою Денисовою (на знімку). Їх разом зі смаколиками відправили бійцям «Азову». На передову від парафіян храму поїхала пічка.
Фото Люби ХРИСТЕНКО.