Демонтували монумент, який не раз обливали фарбою, на постаменті писали «Катерина=путін», перевдягали катом, вклавши в руки скульптури зашморг. Про це повідомляє місцеве видання «Думська». Комунальники, перекривши рух транспорту, спочатку розібрали саркофаг навколо пам’ятника, зведений у листопаді, і зняли скульптури фаворитів «голодної вовчиці» — Григорія Потьомкіна, Платона Зубова, Йосипа де Рібаса та Франца де Воллана. Слідом за ними у вантажівку завантажили і царицю, якій імперська пропаганда приписала заснування Південної Пальміри, тож монумент носив офіційну назву «Пам’ятник засновникам Одеси».
Рішення про демонтаж скульптурної композиції Одеська міська рада ухвалила 30 листопада після численних акцій протесту та соцопитування серед мешканців обласного центру, котрі вимагали звільнити міський простір від російських маркерів. Тоді за демонтаж проголосували 43 депутати — 97% з присутніх.
Заступник одеського міського голови Олег Бриндак, коментуючи подію, зазначив: «Ми розпочинаємо важкий і довгий, але такий необхідний процес переосмислення власної історії, звільнення від усіх радянських і імперських міфів». Раніше в інтерв’ю італійській газеті «Gorriere della Sera» міський голова Геннадій Труханов заявив: «Я проти знесення статуй. Навіть якщо ми руйнуємо пам’ятники, історія не змінюється. Знаю, що зібрано петицію (про демонтаж пам’ятника) з 25 тисячами підписів, але я ще чекаю».
Центральна фігура скульптурної композиції «Засновникам Одеси» — постать Катерини ІІ — була відлита у 2007 році і не має історичної цінності. Нагадаємо, що пам’ятник їй за проектом архітектора Юрія Дмитрієнка було споруджено до 100-річчя заснування міста. Насправді, за словами професора Тараса Гончарука, вперше місто та порт на березі Чорного моря Кочубеїв (Кочубіїв), що змінили назву на Хаджибей, згадуються польським хроністом Яном Длугошем у травні 1415 року. Хаджибей було перейменовано на Одесу 27 січня 1795-го, тож засновником цього портового міста Катерина II була лише в шовіністичній концепції «руского міра».
Після більшовицького перевороту 1917 року монумент імператриці задрапірували, а зі встановленням радянської влади зняли з площі. Фаворитів Катерини відправили в краєзнавчий музей, а скульптуру її самої пошкодили. На звільненому місці у 1965-му до 60-річчя повстання на броненосці «Потьомкін» встановили пам’ятник матросам-революціонерам.
Після здобуття Україною незалежності за вказівкою кремля почалося формування громадської думки щодо необхідності відновлення пам’ятника так званим «засновникам Одеси». Влітку 2007 року на розгляд міської ради було винесено проект рішення «Про комплексну реставрацію та благоустрій Катерининської площі м. Одеси з відтворенням її історичного вигляду», що передбачав за гроші українського бюджету і повернення на п’єдестал войовничої українофобки. А вже за кілька місяців, у жовтні, оновлений пам’ятник урочисто відкрили. Щоправда, бронзову скульптуру Катерини II довелося виготовити повністю, оскільки її голова, що збереглася у краєзнавчому музеї, не поєднувалася за кольором з новою фігурою.
Відкриття пам’ятника, який вітали проросійські діячі, викликало обурення в колі українських інтелектуалів, істориків, козацьких та інших громадських організацій. Всі наступні роки вони вимагали від місцевої влади відправити імператрицю на смітник української історії, де їй і місце. Активісти вимагали знесення пам’ятника навіть у суді. Нарешті голос громади почутий.
Зберігати демонтованих російських діячів планують у місцевому художньому музеї. У майбутньому, можливо, в парку імперського минулого. Одночасно з Катериною II в Одесі з п’єдесталу зняли й полководця Олександра Суворова.
У росії миттєво відреагували на подію і погрожують «відправити у ГУЛАГ» комунальників, котрі демонтували монументи.
Фото з відкритих джерел.