Соня з Миколаєва вперше почала малювати, а Олена Велика допомагає їй у цьому.

Розраховані вони на дорослих і на дітей, які вимушено покинули власні домівки і стали гостями обласного центру. Засновниця клубу Олена Велика каже: «Не люблю слово «переселенці». Просто люди до нас приїхали в гості й затрималися довше, ніж це було б у мирний час».

Пані Олена — сама неймовірно творча, ініціативна, позитивна людина, яка має не лише безліч цікавих ідей, а й знаходить можливості втілити їх у життя, незважаючи на складний воєнний час.

Творчі діалоги

У клубі «Діалоги», що в самому центрі Одеси — на Соборній, створено неймовірну атмосферу домашнього затишку, дружніх стосунків, безпеки, тепла і світла. До речі, світло тут є завжди, бо добрі друзі з Херсонської громадської організації «Успішна жінка», яку очолює Іраїда Геращенко, подбали про комфортні умови для дітей, які займаються творчістю. Вони передали «Діалогам» генератор та турбуються про наявність води й тепла. А безпека полягає в тому, що приміщення клубу розташоване в укритті, в напівпідвальному приміщенні.

І це — важливий фактор для адаптації дітей, які прибули до Одеси з окупованих територій, прифронтових та зон бойових дій. Олена Велика, яка свого часу відкрила цей клуб для організації виставок, концертів, презентацій, майстер-класів, тепер розширила можливості «Діалогів». Вона запросила дітей-переселенців до освітньо-творчої школи, своєрідної арт-терапії і навчання малювати. Для них заняття в цьому творчому центрі стали справжньою розрадою та можливістю забути жахіття війни.

 

«Коли внутрішній світ дитини відгукується на знання — це неймовірні хвилини. Неможливо словами передати творчу атмосферу та старанність наших учнів, відповідальність. Наша освітньо-творча школа — це місце, де дитина отримує нові знання та навички, звикає до мирного життя, хоч на деякий час забуває про війну. Нас не зупинять тяжкі обставини та лють ворога, наш шлях — робити світ кращим та освітнім через наших дітей. Такими заходами ми гуртуємося та наповнюємо життя емоціями Перемоги», — розповідає Олена.

І «Діалогам» це вдається. Нині в центрі працює освітньо-творча школа «Резиденція Антарктиди». Її постійно відвідують майже 50 дітей із різних областей України віком від 8 до 14 років. Ініціаторами відкриття такої резиденції став сам творчий простір «Діалоги» та Національний антарктичний науковий центр. Діти малюють Антарктиду і її мешканців, щоб презентувати свої роботи на виставці-конкурсі, підбиття підсумків якого відбудеться на початку січня 2023 року.

Від дельфінів до пінгвінів

Це вже другий екологічно спрямований проект з Національним антарктичним науковим центром України та ЄС-ПРООН «Європейський Союз заради посилення екологічного моніторингу Чорного моря» (EU4EMBLAS). Перший — під назвою «Чорноморський щоденник 2022» — було приурочено до Міжнародного дня Чорного моря, який відзначався 31 жовтня.

Тоді діти-переселенці більше дізналися про життя в Чорному морі від провідних науковців. Вони спільно з професійними художниками зображали обраного морського мешканця, розповідали про його долю. А 31 жовтня відбувся захист творчих робіт дітлахів.

За таким само принципом працює нині «Резиденція Антарктиди». Спочатку було оголошено про набір дітей, які займатимуться в центрі «Діалоги» офлайн з професійними викладачами. До речі, всі викладачі працюють на волонтерських засадах, як і Олена Велика.

Потім відбулося урочисте відкриття «резиденції», на яке завітали гості — очільник Національного антарктичного наукового центру України Євген Дикий та менеджерка проекту EU4EMBLAS Олена Марушевська. Дітям розповіли про особливості роботи української антарктичної станції «Академік Вернадський», з якою відбулося пряме включення. А також про мешканців Антарктиди — пінгвінів, тюленів, китів та інших тварин, про природу й життя в Антарктиді.

Лекція Євгена Дикого викликала великий інтерес і в дітей, і в дорослих. Він розповів про національні інтереси України на цьому континенті. «Антарктида — регіон, який зберігає найбільший з поки що не використаних запасів мінеральних ресурсів і найбільший запас прісної води в світі. А деякі тамтешні біологічні ресурси, зокрема криль та рибу, активно добувають уже сьогодні. Тому національними інтересами України в Антарктиді є активна підтримка українського рибальства у Південному океані, участь українських науковців у глобальних проектах з вивчення змін клімату й інших планетарних процесів, посилення впливу України в елітному «антарктичному клубі». А в нинішній ситуації важливо також просувати ізоляцію рф як держави-агресора і на цьому міжнародному майданчику», — зазначив науковець, публіцист, військовий, очільник Українського антарктичного центру Євген Дикий.

Тимур (у центрі) вдячний школі за цікавий досвід.

Наразі діти малюють свого антарктичного героя і готуються представити результати праці на виставці. Їх навчають незвичних технік: колаж, ассамбляж, графіка. Для декого це — перший мистецький досвід, як, приміром, для Соні з Миколаєва. Вона малює пінгвіна, а викладачі її дуже хвалять. Тимур, також з Миколаєва, обрав своїм героєм морського слона. Хлопець розповів, що в Одесі з батьками вже декілька місяців:

«Краще ходити сюди, щоб малювати і проводити час з користю, ніж сидіти вдома з гаджетами». Хлопець вже збирається повернутися до рідного міста. Каже, що хотів би ходити в реальну, а не віртуальну школу.
Олена Велика розповідає: «Я в захваті від робіт наших вихованців. Вони настільки талановиті, що й не скажеш, що їх зробили діти. Одна з тих робіт, що мене просто вразила, — «Блакитна черепаха». Її «героїня» символізує довге і щасливе життя в блакитних водах, прагнення вгору, до нових знань. У картині взагалі чимало символічних елементів, які авторка тонко й чітко виписала, використовуючи яскраву палітру».

За час роботи в школі діти-переселенці наче відтанули, адаптувалися до нормального життя та отримали чимало нових знань і навичок. Дізнаючись про далекий материк, вони більше пізнали себе та світ. А таємнича Антарктида стала для них ближчою.

Одеса.
Фото автора.