На знімку: рятувальники ліквідують наслідки російської атаки по житловому будинку в Дніпрі.
Минулої суботи ворог здійснив масований ракетний удар по Україні. У місті Дніпрі ракета зруйнувала багатоквартирний будинок, вбила та поранила десятки людей.
За даними на ранок понеділка, зруйновано під’їзд на 72 квартири, там могли перебувати до двохсот осіб. Крім цього, пошкоджено понад 230 квартир поряд. Ракетна атака забрала сорок життів, під завалами й досі можуть перебувати від тридцяти до сорока людей. З-під завалів удалося врятувати 39 осіб. Поранено 75, із них 14 дітей. У лікарнях залишаються понад тридцять поранених, дванадцять із них — у тяжкому стані. Серед них 9-річна дівчинка — дитина гуляла біля будинку, коли росіяни влучили туди.
Фото: facebook.com/MNSDNE
Знайдемо всіх причетних до терору
«Нині у списку загиблих — тридцять осіб (дані на 15.01. — Ред.), зокрема одна дитина, дівчинка, їй було 15 років. Є повідомлення про те, що двоє дітей залишилися без батьків. Поки що невідома доля понад тридцяти осіб, які могли бути в будинку під час влучення ракети. Десятки людей удалося врятувати з-під завалів, серед них шестеро дітей. Ми боремося за кожного! І рятувальна операція триватиме стільки, скільки буде хоч найменший шанс урятувати життя», — сказав Президент України Володимир Зеленський.
Він звернувся до росії її мовою: «Хочу сказать всем тем в россии, кто даже сейчас не смог произнести несколько слов в осуждение этого террора, хотя прекрасно все видят и знают. Ваше трусливое молчание — попытка переждать происходящее — закончится только тем, что однажды эти же террористы придут и за вами. Зло очень чувствительно к трусости, зло всегда запоминает тех, кто его боится и пытается сторговаться. И когда оно придет за вами, некому будет вас защищать».
«Вічна пам’ять усім, чиї життя забрав російський терор! Світ має зупинити це зло. Знайдемо всіх причетних до цього терору. Усі понесуть відповідальність. Максимальну», — пообіцяв Президент.
Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук гостро відреагував на черговий терористичний акт з боку росії.
«Дніпро... Вибухи по всій країні... Такий вигляд має чергова агонія скажених терористів. Запустити десятки ракет по мирних містах, по цивільній інфра-структурі, по житлових будинках, керуючись осатанілим прагненням усе знищити та зруйнувати. Усе це — від безсилля та слабкості. У підсумку це прагнення знищить саму рф. У святковий день, коли українські родини мали можливість зібратися разом, ми збираємося в укриттях. І всією країною знаємо, що бажаємо державі-терористу. І це бажання обов’язково здійсниться!» — сказав Руслан Стефанчук.
Перший заступник Голови Верховної Ради України Олександр Корнієнко зазначив: «Держава-терорист має відповісти за всі скоєні злочини! рф продовжує обстрілювати цивільні об’єкти, мирні квартали. Унаслідок масштабної ракетної атаки був зруйнований цілий під’їзд будинку у Дніпрі... Люди під завалами, серед яких є діти. Є влучання й по об’єктах критичної інфраструктури у Львові та Харкові. Кров українців на російських руках ніколи не змиється, кожен винний має бути покараний у рамках спеціального трибуналу. Такій державі не місце в ООН та інших міжнародних організаціях. Їхні цілі повністю протилежні із статутом організації і щоразу росія підтверджує це — вона терорист. Сподіваємося на правильні та рішучі дії з боку партнерів.
Відповідальність настане для кожного росіянина».
Заступниця Голови Верховної Ради Олена Кондратюк закликала міжнародних партнерів діяти: «Кожен день коливань і затримок у постачанні наступальної зброї і боєприпасів та ППО — лише збільшує ймовірну кількість постраждалих українців та руйнувань! Дійте, вельмишановні партнери!».
Гвардії вбивці
Нагадаємо, що до багатоповерхівки потрапила одна з крилатих ракет Х-22, які були випущені з п’яти далеких бомбардувальників Ту-22м3 ВКС РФ з Курської області та з акваторії Азовського моря.
Як зазначили в Повітряних силах, у Збройних Силах України немає вогневих засобів, здатних збивати цей тип ракет, яких з початку військової агресії росії на територію України було випущено понад 210: «Жодна не збита засобами протиповітряної оборони. Маса бойової частини Х-22 — майже 950 кілограмів. Максимальна дальність — до 600 кілометрів. При застосуванні з великих відстаней відхилення від мети може становити сотні метрів. Тільки зенітні ракетні комплекси, які в перспективі можуть бути надані Україні західними партнерами (йдеться про такі системи, як Patriot PAC-3 або SAMP-T), здатні перехоплювати ці повітряні цілі».
В Офісі Генерального прокурора підтвердили, що ракету Х-22 може запускати лише один російський підрозділ — 52-й гвардійський бомбардувальний авіаційний полк: «Цей тип ракет призводить до найбільших людських жертв, адже ракета є надзвичайно неточною, має величезне відхилення. Відтак застосування такої зброї по цілях у густонаселених районах — це однозначно воєнний злочин. Цей тип ракет був застосований в Сергіївці та Кременчуці».
А OSINT-розслідувачі Molfar оприлюднили дані 44 росіян, причетних до ракетного удару в Дніпрі. У переліку вказано всіх причетних до ракетного обстрілу: тих, хто споряджав літаки та ракети перед пуском, та тих, хто прямо пов’язаний із цим авіаційним полком, але не належить до його складу. Встановили командирів екіпажів стратегічних бомбардувальників, які здійснювали пуски ракет, і льотчиків, що в момент пуску сиділи за штурвалами.
Як повідомили в обласному управлінні Національної поліції, перед атакою затримали підлітків 13 і 14 років, які напередодні удару фотографували ТЕС та дзвонили в росію. Вони намагалися видалити фото, але правоохоронці цьому завадили. У телефоні одного із хлопців було виявлено розмови з російськими номерами, на що підліток за-
явив, що це «його друзі». Правоохоронці передали підлітків у СБУ, де з них взяли пояснення та відпустили.
Порятунок та допомога — без зайвих слів
Працівники обласної клінічної лікарні імені Мечникова, хоч був вихідний день, швидко прибули у приймальне відділення та рятували поранених.
«У всіх пацієнтів, які надійшли після вибуху, обличчя були залиті кров’ю. Одяг разом із плоттю вирваний зі шматками. Усі доставлені присипані будівельним пилом. Дізнатися та визначити вік майже неможливо. У голову, груди, живіт, кінцівки потрапили металеві уламки, бетон та каміння. Навколо постраждалих стояв нелюдський крик близьких. Стогін поранених і ридання тих, хто впізнав своїх рідних», — зазначив головний лікар Сергій Риженко.
Міська влада Дніпра оголосила триденну жалобу за загиблими. В адміністрації міста відкрили штаб допомоги для постраждалих. Там вони можуть подати документи на отримання матеріальної допомоги для відшкодування збитків, завданих майну, на отримання матеріальної допомоги на лікування та сім’ям загиблих. Крім того, відновити втрачений або пошкоджений паспорт громадянина України чи отримати свідоцтво про смерть загиблого.
Тим часом прості дніпряни пропонують прихисток постраждалим — у тому числі й через соцмережі — та приносять до зруйнованого будинку теплі речі, чай, будівельні матеріали. А ще — лампадки, квіти та м’які іграшки, як шану загиблим. Встановили намети, де можна підзарядити ґаджети, поїсти та випити чаю чи води.
А на базі комунального позашкільного Дитячо-юнацького центру «Штурм» люди можуть виспатися в теплій постелі, поїсти, отримати фахову допомогу. Тут є сотня спальних місць, електрика та можливість отримати консультації медика та психолога.
Містяни несуть сюди речі, теплі ковдри, харчі. За ніч і ранок величезну кількість усього принесли майже півтисячі дніпрян.
«Люди до третьої ночі за своєю ініціативою, без зайвих слів несли одяг, харчування... І зараз продовжують нести», — розповіла директор центру Ірина Герліванова.
Світ засудив нелюдів
У багатьох країнах на ці події відреагували як керівники держав, політики, громадські діячі, так і прості громадяни.
«Черговий російський ракетний обстріл учора завдав удару українським містам. Нелюдська агресія росії націлена безпосередньо на мирних жителів, включаючи дітей. Ці злочини не залишаться безкарними. ЄС продовжуватиме підтримувати Україну стільки, скільки потрібно», — заявив високий представник Європейського Союзу з питань зовнішньої та безпекової політики Жозеп Боррель.
Посол США в Україні Бріджіт Брінк зазначила, що всі її думки з постраждалими та працівниками екстрених служб, які продовжують надавати допомогу мирним мешканцям: «Додаткова допомога з безпеки продовжує надходити, щоб допомогти Україні захиститись». Вона вважає, що країна-агресор на тлі стратегічного провалу продовжує обстрілювати українські міста, через що мирним жителям доводиться проводити свій ранок у підвалах та сховищах: «Оскільки її сили зазнають великих втрат на полі бою, росія продовжує обстрілювати міста та цивільну інфраструктуру. Україна стоїть міцно. Так само і ми».
Білий дім назвав обстріл українських міст черговим прикладом жорстокої та варварської війни, яку веде росія щодо українців.
«США разом із союзниками продовжать надавати Україні те, що їй необхідно для самооборони, включаючи системи ППО. Ми продовжимо нашу роботу щодо притягнення зс рф до відповідальності за їхні військові злочини. росія продовжує недооцінювати силу і рішучість українського народу, і ці останні спроби його деморалізувати вкотре зазнають невдачі», — за-явили в Білого домі.
«Напади росії на житлові будинки в Дніпрі є підлими, огидними та абсолютно неприйнятними. Канада однозначно засуджує це насильство — ми підтримуємо народ України та надамо йому необхідну підтримку», — повідомив Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо.
«росія свідомо вчиняє чергові воєнні злочини проти мирного населення. Це нелюдяно. Ми повинні діяти негайно, щоб зупинити її», — закликав глава уряду Польщі Матеуш Моравецький.
У неділю в Міністерстві закордонних справ Німеччини повідомили, що його очільник Анналена Бербок поїде до Гааги. Вона впевнена, що відповідальні за скоєні злочини проти українців повинні бути притягнуті до відповідальності — як російські солдати, які ґвалтували, грабували та обстрілювали ракетами будинки в Дніпрі, так і керівництво, яке наказувало це робити.
«Черговий день російського бомбардувального терору, напади на мирне населення. Ми твердо стоїмо на боці України та підтримуємо її військово, економічно, гуманітарною допомогою та політично», — підкреслили в МЗС.
росія є терористичною державою, яка несе із собою лише руйнування та смерть. А звірства та вбивства цивільних, як це було 14 січня у Дніпрі, не будуть забуті. Про це заявив Президент Литви Гітанас Науседа: «Хоч би куди вони прийшли — вони несуть руйнування, смерть та величезні страждання. Звірства, масові вбивства, напади на житлові будинки, як нині у Дніпрі, ніколи не будуть прощені та забуті. Прийде час відповідальності. Литва разом з Україною».
«Не може бути жодного виправдання вбивству цивільних та атак на об’єкти інфраструктури. Висловлюю глибоке обурення новим масштабним нападом на Україну. Моя підтримка героїчному українському народу та наша підтримка жертвам варварських нападів росії», — Прем’єр-міністр Молдови Наталія Гаврилиця засудила масований ракетний удар, під час якого один з уламків ракет впав на територію її країни.
Президент Грузії Саломе Зурабішвілі підкреслила, що її країна засуджує ракетний удар росії по Дніпру: «Неприпустима демонстрація насильства щодо мирного населення є порушенням усіх норм міжнародного права. Ми підтримуємо тих, хто втратив своїх близьких у Дніпрі та по всій Україні».
У неділю жителі Стамбула вийшли на акцію підтримки Дніпра з українськими прапорами, плакатами, які засуджують агресію рф, фотографіями жертв теракту російських окупантів, закривавленими простирадлами та свічками. Люди скандували: «Слава Україні! Героям слава».
У всьому цивілізованому світі впевнені, що такі злочини є порушенням усіх норм міжнародного права та людяності.
Дніпро.
У центрі на знімку мешканка Дніпра, яка дивом врятувалась після влучання російської ракети в її помешкання.
Фото Арсена ДЗОДЗАЄВА.