Триває операція з усунення фантомних болів.

І сьогодні вони нерідко роблять те, що ще рік тому багатьом здавалося неможливим.

Так, фахівці Регіонального медичного центру родинного здоров’я вперше в Україні провели унікальну операцію з усунення фантомних болів. І в такий спосіб успішно реалізували методику, яку широко застосовують медики з Бостона.

Саме співробітництво з американськими колегами дало змогу сформувати на базі центру мультидисциплінарну команду ортопедів та нейрохірургів.

Лікар Олександра — Дмитро.

Як розповів генеральний директор центру Олексій Власов, операція проходила повністю під наглядом американських колег:

«За допомогою спеціальних пристроїв вони бачили те, що і наші спеціалісти під час хірургічного втручання.

По суті, лікування фантомного болю в ампутованих кінцівках за цією методикою полягає у виявленні відновленого нервового волокна в культі та своєрідному «пеленанні» його м’язовою тканиною».

За даними завідувача відділення нейрохірургії та неврології центру Володимира Агафонова, від 60 до 80 відсотків людей, що втратили кінцівки, стикаються з проблемою фантомних болів: «Це болі, що виникають з ділянки тіла, що вже є відсутньою.

Як правило, лікування фантомних болів за допомогою традиційної терапії — знеболювальні, нейропсихологічний метод — не приносить 
довгострокового ефекту.

Відпрацьована нами методика дає можливість позбавити пацієнта болю та повернути його до нормального життя».

Лікарі зазначають, що фантомні болі можуть виникнути через тижні, місяці і навіть роки, можуть проявлятися у вигляді печіння, судоми, поколювання.

«У результаті нещасного випадку я залишився без правих руки та ноги. Намагався терпіти, але це дуже сильні болі.

Нічого не допомагало. Зараз після операції я в руці вже півтора тижня не відчуваю жодних болів. Ногу прооперували зовсім недавно, але також того болю вже немає», — каже 47-річний Сергій Васильченко, якому була проведена операція.

З такими симптомами чоловік живе вже 22 роки.

Те, що раніше здавалося неможливим

Уже втретє за чотири місяці опинився у лікарні боєць Олександр — на цей раз із відкритою раною та потрощеною від уламкового вогнепального поранення ногою.

Він був на бойовому завданні на східному напрямку. Під час обстрілу один із снарядів влучив в окоп, де він перебував. У ногу потрапило майже десяток уламків.

Але він героїчно продовжив військову операцію.

Олександр одужує після третього поранення.

«Далі мене евакуювали, зараз перебуваю у Дніпрі. Тут лікарі доклали всіх зусиль, щоб я залишився з ногою — за що їм дуже вдячний. Загалом я з 2015 року на захисті країни, а коли почалось повномасштабне вторгнення, то совість не дозволила сидіти вдома, добровільно одразу пішов у військкомат. Після реабілітації мрію повернутись на фронт, адже я не можу по-іншому», — розповів захисник.

Як зазначив Дмитро, хірург лікарні, де перебуває поранений, нині боєць отримує вторинне лікування:

«В його випадку лікарі «на передку» спрацювали на відмінно та якісно надали першу допомогу. Тут, у Дніпрі, ми видаляємо нежиттєздатні тканини та уламки в рані або у м’яких тканинах. У середньому для повного заживлення потрібно від двох до чотирьох тижнів, але час залежить від характеру травми. Далі може бути порушення ходьби, якщо це нижня кінцівка, але все це можна відновити за допомогою реабілітації. Тож далі ми відправимо Олександра на захід України».

Одним із важких поранень, з яким стикаються дніпровські лікарі, є вогнепальний перелом стегнової кістки.

Такі травми потребують тривалого лікування. Але головне, чого прагнуть лікарі, — це уникнути ампутації.

Так сталося й у випадку з військовим Романом.

Ще в серпні 2014 року разом із батьком-військовим чоловік пішов добровольцем боронити країну.

У Романа є шанс повернутися до побратимів.

Пройшов АТО, ООС. З початком повномасштабного вторгнення знову взяв до рук зброю.

«Поранення я отримав на Донецькому напрямку. Ми виконували там бойове завдання, проте під час нього почався обстріл і один з уламків потрапив мені у стегно та проломив кістку. Зараз уже все добре, дніпровські лікарі доклали всіх зусиль, аби врятувати ногу. Тож мій головний план — це зробити все, щоб повернутися на фронт, бо на мене чекають хлопці. Щодня ми з ними спілкуємося, тож тільки повернення, тільки так», — підкреслює воїн.

Роман уже пройшов необхідні етапи стабілізації перелому, йому було накладено апарат зовнішньої фіксації і наразі він уже готується до виписки зі стаціонару.

«Усе у нього загоюється, і я навіть гадаю, що в нього перспективи досить хороші. Загалом реабілітація таких вогнепальних переломів триває від шести місяців і до року. Бо в таких переломах існує завелика зона молекулярного струсу і вона первинно незрозуміла. Крім того, це такі багатоуламкові переломи, які потребують довготривалого лікування та реабілітації. Але у випадку Романа він зможе навіть повернутись до військової служби», — впевнений хірург Юрій.

Перемагаючи хвороби, долають і блекаут

Чимало операцій, рятуючи життя та здоров’я поранених військових та мирних громадян, лікарям доводилося проводити в умовах відключення світла.

Задля того, щоб мінімізувати ризики можливих блекаутів для медичних закладів місто проводить велику роботу.

Так, заздалегідь для них були підготовлені генератори, паливо, запаси ліків на півроку, великий запас продуктів харчування, в тому числі і продуктів тривалого зберігання, стратегічні запаси технічної ти питної води.

У медичних закладах Дніпра нині розмістили 56 генераторів: 32 — в лікувальних закладах та 24 — в закладах первинної допомоги.

Тільки на придбання палива для генераторів з міського бюджету виділили майже сім мільйонів гривень. Отримане на АЗС паливо дасть змогу автономно пропрацювати на генераторах не менш як два тижні.

«Запаси ліків зробили вже давно, в нас стратегічні запаси щонайменше на місяць, у багатьох випадках це два-три місяці. А де й на півроку. Багато в чому дуже допомагає місто, крім цього, різні спонсори та благодійники, різноманітні українські та закордонні фонди. Тож ліками ми забезпечені повністю і надовго. Плануємо ще й надалі закуповувати генератори, бо додаткові в такій ситуації не будуть зайві», — запевнив директор департаменту охорони здоров’я населення міськради Андрій Бабський.

Так, на відмінно справляється під час блекауту лікарня Дніпра, де працює фахівець з технічних питань Ірина. Заклад забезпечений дизельними генераторами, один з яких подає електроенергією повністю на всю будівлю лікарні.

«Наприклад, якщо в нас вимикається світло, то впродовж 30—60 секунд вмикається генератор, і будівля повністю забезпечена світлом: працюють ліфти, приймальне відділення. Також у цьому корпусі в нас розміщені відділення травматології, кардіології і реанімаційне. Ще один у нас розміщений в іншому корпусі лікарні. Там він забезпечує світлом відділення невідкладної екстреної медичної допомоги», — каже вона.

І додає, що під час блекауту робота медиків не зупиняється ні на секунду:

«Продовжуємо приймати всіх пацієнтів, проводити операції, виконувати свою роботу задля порятунку людей».

Дніпропетровська область.
Фото надано автором.