У Верховній Раді зареєстровано законопроект «Про внесення змін до Закону України «Про оборонні закупівлі» щодо запровадження прозорості в оборонних закупівлях (крім відомостей про закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю) із забезпеченням захищеності державних замовників від воєнних загроз на період дії правового режиму воєнного стану в Україні» (№ 8381). Його авторами є народні депутати Анастасія Радіна («СН»), Ярослав Юрчишин («Голос»), Єгор Чернєв («СН»), Вікторія Сюмар («ЄС»), Ірина Фріз («ЄС») та інші парламентарії.
Законопроект передбачає обов’язкову публікацію у системі ProZorro інформації про вартість закуплених за бюджетні кошти товарів, робіт чи послуг для потреб армії (крім зброї) через 10 днів після укладення контракту або внесення змін до договору.
«У таких звітах Міноборони та решті закупівельників для потреб оборони буде необхідно вказувати лише предмет закупівлі та вартість одиниці товару, вартість послуги або робіт. З міркувань безпеки не вимагатиметься розкривати обсяг товару, назву чи місцезнаходження постачальника, місце виконання договору чи деталі щодо робіт та послуг. Цю інформацію закупівельники будуть зобов’язані оприлюднити після завершення воєнного стану», — повідомив Ярослав Юрчишин, додавши: «Щоб уникнути плутанини про те, що в ціну певної послуги входить ціна певних товарів, законопроект зобов’яже закупівельників оприлюднювати ціну за одиницю товарів/ціну товарів каталогу продуктів, які входять до послуги».
Щоб суспільство не сумнівалося у доброчесності, потрібно своєчасно отримувати інформацію про незбройні закупівлі для військових. Ціни будуть моніторити не лише журналісти чи громадські активісти, але й уповноважені відомства, в тому числі правоохоронні, сказав він, ще раз підкресливши, що законопроект не містить ризиків для жодної сторони закупівель, окрім тих, хто хоче вкрасти.
Народний депутат також подякував очільниці антикорупційного комітету Анастасії Радіній за лідерство у цьому процесі, Центру протидії корупції за допомогу в пошуку рішення, колегам по парламенту, які підписали законопроект, за рі-
шучість і позицію. Водночас Я. Юрчишин закликав керівництво парламенту визначити законопроект як невідкладний, а народних депутатів — підтримати ініціативу голосуванням у залі.
Крім власне звітування про поточні оборонні закупівлі, законопроектом передбачена й публікація звітів про оборонні закупівлі, що не були опубліковані у період з 24 лютого 2022 року та станом на день набрання чинності цим законом. При цьому державним замовникам надається достатньо часу (30 днів — для набрання чинності частиною 3 статті 30 Закону України «Про оборонні закупівлі» та 60 днів — для оприлюднення звіту про оборонну закупівлю) для забезпечення такої публікації.
Також законопроектом вносяться технічні зміни до Закону «Про оборонні закупівлі», який приводиться у відповідність до змін, внесених Законом «Про внесення змін до Закону України «Про публічні закупівлі» та інших законодавчих актів України щодо здійснення оборонних та публічних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану» № 2526-IX від 16.08.2022.
Передбачене законопроектом оприлюднення звітів, переконані народні депутати, значно підвищить прозорість та відкритість оборонних закупівель у безпечному обсязі. А також мінімізує корупційні ризики та забезпечить можливість аналізу закупівельних даних.