Про це йдеться у висновку релігієзнавчої експертизи Статуту про управління УПЦ на наявність церковно-канонічного зв’язку з московським патріархатом.
Державна служба України з етнополітики та свободи совісті відповідно до рішення Ради національної безпеки і оборони України від 1 грудня 2022 р. «Про окремі аспекти діяльності релігійних організацій в Україні і застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», введеного в дію указом Президента України від 1 грудня 2022 р., у двомісячний термін забезпечила проведення релігієзнавчої експертизи оновленого Статуту УПЦ. До складу експертної групи увійшли п’ятеро професорів, докторів наук та один кандидат наук — фахівці у галузі релігії, історії церкви, свободи совісті, державно-конфесійних відносин, богослов’я, які мають фахові наукові публікації з історії, соціології, філософії, релігії взагалі та у сфері дослідження східного православ’я зокрема. Фахівці дослідили низку документів, зокрема статут УПЦ та рпц, а також рішення собору УПЦ від 27 травня 2022-го, на якому було проголошено курс на незалежність від московського патріархату.
Отже, як повідомляє Державна служба України з етнополітики та свободи совісті, експертна група дійшла таких узагальнених висновків:
— прийняття нової редакції Статуту про управління УПЦ (від 27.05.2022 р.) та Постанови Собору УПЦ не призвели до розриву церковно-канонічного зв’язку Української православної церкви із російською православною церквою. Статус УПЦ як структурного підрозділу рпц, що користується певними правами самостійності, але не утворює автокефальну Церкву, залишається незмінним;
— УПЦ відносно рпц має церковно-канонічний зв’язок частини із цілим. Відносини УПЦ з рпц не є відносинами однієї самостійної (автокефальної) церкви з іншою самостійною автокефальною церквою. УПЦ також не має статусу автономної Церкви, який би визнавався іншими церквами, а отже, з точки зору еклезіології та канонічного права є структурним підрозділом рпц, що має окремі права самостійного утворення без власної канонічної суб’єктності;
— нинішня діяльність чи бездіяльність найвищих органів церковної влади та управління УПЦ свідчить про те, що УПЦ продовжує перебувати відносно рпц у відносинах підпорядкування. Вона не діє як самостійна (автокефальна) Церква і не проголошує власної самостійності (автокефалії). Жодних документів чи дій, які б свідчили про трансформацію УПЦ в самостійну відносно рпц релігійну організацію, членами експертної групи не виявлено.
Попри гучні заяви очільників УПЦ про самостійність, чимало її кліриків все ще зараховують себе до рпц, продовжують поминати на богослужіннях патріарха кирила та молитися за росію.
Тим часом, на Тернопільщині оперативники Управління СБУ затримали послушника Почаївської лаври, який фотографував для окупантів енергетичні об’єкти. 20-річний переселенець, котрий проживав у селі Старий Тараж, встиг передати ворогові інформацію й отримати в обумовленому місці 5000 гривень винагороди. У Почаївський лаврі, яку колаборант часто відвідував, коментувати подію відмовилися.