Як зазначив Глава держави, із цього візиту в Україні розпочинаються два важливі євроінтеграційні дні, коли відбудуться переговори з Урсулою фон дер Ляєн, спільна робота Колегії Єврокомісії та українського уряду, а також саміт Україна – ЄС, що запланований на п’ятницю, третє лютого.
«Це час, коли наші спільні домовленості та рішення тут, у нашій столиці, у Києві, означатимуть зміцнення всієї Європи. Бо нарощування нашої співпраці, подальша інтеграція України та ЄС – це зміцнення загальноєвропейських можливостей захищати життя. Життя вільних людей у вільній та мирній Європі», – наголосив Володимир Зеленський у заяві для ЗМІ за результатами зустрічі з Президентом Єврокомісії в Києві.
За словами Глави Української держави, реалізувати мрію про мирну Європу можна лише разом з Україною та лише перемагаючи агресію Росії.
Володимир Зеленський акцентував, що відкриття переговорного процесу щодо членства України у Євросоюзі сприйматиметься українськими громадянами як важлива мотивація боронити державу, а отже, і всю Європу від найбільш антиєвропейських сил з усіх, які нині є у світі.
«Чому це мотивація? Українці на полі бою захищають саме ті цінності, на основі яких Європа обʼєдналася й об’єднується зараз. І цього не можна втратити. І тому кожен наш крок до більшого об’єднання України та Євросоюзу надихає наших людей. А це дає результат усій Європі та, я в цьому впевнений, дає результат нашому спільному захисту від спільного ворога», – зазначив Президент.
Він зауважив, що Росія зараз концентрує сили й готується до спроби реваншу не лише проти України, а й проти вільної Європи та вільного світу. Щоб здолати такого ворога, недостатньо лише успіхів на полі бою – потрібна віра у вільну, мирну, об’єднану Європу.
«Потрібна міцність наших інституцій. Потрібні інтеграційні здобутки, які мотивують, які будуть доказом саме того, що стійкість наших людей на полі бою та на всіх інших рівнях цього складного доленосного протистояння справді підтримується всією Європою», – заявив Володимир Зеленський.
За словами Глави держави, сьогодні й завтра триватиме робота з європейськими партнерами задля підготовки наступної фази інтеграції України з Євросоюзом, посилення нашого захисту від російської агресії та задля відбудови нашої країни. Зокрема, розглядатимуться економічні, фінансові, соціальні, енергетичні, гуманітарні питання тощо.
Володимир Зеленський повідомив, що отримав від Президента Єврокомісії звіт щодо другої частини опитувальника, який Україна заповнила для здобуття кандидатства в члени ЄС.
«Я дуже радий, що він такий тонесенький. Це гарна новина. Цей звіт стане основою для роботи нашого уряду», – розповів Глава держави.
Під час зустрічі Володимира Зеленського з Урсулою фон дер Ляєн було обговорено ключові теми відносин України та Європейського Союзу.
«Підтвердили сьогодні на переговорах із пані Президентом ефективність лібералізації торгівлі між Україною та ЄС. Тож практику повної лібералізації торгівлі варто продовжити. Обговорили забезпечення фінансової та соціальної стійкості України – європейська підтримка є критичною, пріоритетною для нашої держави», – повідомив Президент.
Щодо відновлення України після бойових дій, то Володимир Зеленський наголосив на важливості переходу до більшої конкретики, зокрема в питанні реалізації Fast Recovery Plan та фінансуванні відбудови.
«Активно здійснюється й наша спільна програма з Єврокомісією щодо раціоналізації енергоспоживання в Україні, а саме – безкоштовної для наших людей заміни лампочок розжарювання на LED-лампи. Я дуже дякую Урсулі за цю програму. П’ять мільйонів LED-ламп, які профінансував ЄС, уже доправлені в Україну. Обсяг програми – 30 мільйонів таких ламп, і це приведе до помітного скорочення дефіциту електрики в Україні», – наголосив Президент.
Під час зустрічі сторони також обговорили збільшення технічних можливостей для імпорту електрики в Україну із Євросоюзу, щоб українці мали енергетичний захист в умовах російського терору, що триває.
Крім того, ішлося про нові санкції щодо Росії та підготовку десятого санкційного пакету Євросоюзу.
«Це спільне європейське завдання – зменшити здатність Росії обходити санкції. Що швидше та якісніше це завдання виконуватиметься, то ближче ми будемо до поразки агресії Російської Федерації. Зараз бачимо, що санкційний темп Європи трішки уповільнився, а держава-терорист навпаки збільшує темп адаптації до санкцій. І варто це наздоганяти, і варто це виправити», – констатував Володимир Зеленський.
Зі свого боку Урсула фон дер Ляєн зазначила, що візит делегації Єврокомісії в Україну буде присвячений, зокрема, майбутньому нашої держави у Європейському Союзі.
«Уже минув майже рік, як Путін здійснив брутальне вторгнення в Україну. Але також це був рік легендарної хоробрості українців, про яку знає весь світ, та виняткової єдності світової спільноти. Європа була поруч з Україною з першого дня, тому що ми знаємо: майбутнє нашого континенту пишеться в Україні. Ви б’єтеся не лише за себе, а за набагато більше – за свободу Європейського континенту», – заявила вона.
Президент Єврокомісії наголосила, що сьогодні одним із найважливіших завдань є забезпечення економічної безпеки України, стабільна й передбачувана фінансова підтримка.
Вона нагадала, що два тижні тому надійшов перший транш макрофінансової допомоги Україні від ЄС, яка передбачає виділення 18 млрд євро у 2023 році.
Серед важливих напрямів підтримки Президент Європейської комісії назвала відновлення енергетичної інфраструктури України, що надзвичайно постраждала від російських ракетних атак. Ця співпраця передбачає реалізацію програми із заміни ламп розжарювання на LED-лампи, а також надання генераторів.
Іще одним глобальним напрямом взаємодії України та ЄС, за словами Урсули фон дер Ляєн, є відбудова нашої країни, яка розпочалася з реалізації Fast Recovery Plan.
Президент Єврокомісії заявила, що Росія має заплатити високу ціну за агресію, і це вже відбувається завдяки запровадженим санкціям з боку ЄС, зокрема обмеженню цін на російську нафту. Кім того, країни G7 та Європейського Союзу працюють над запровадженням граничних цін на російські нафтопродукти. Також Євросоюз готує 10-й пакет санкцій проти РФ.
Урсула фон дер Ляєн виступила за розробку механізму спрямування заморожених російських активів на відновлення України.
За її словами, Росія має в судовому порядку відповісти за злочини в Україні. Органи прокуратури України та держав ЄС уже працюють над створенням відповідної інституції для переслідування за злочини агресії.
Президент Єврокомісії наголосила, що після здобуття статусу кандидата в члени ЄС Україна демонструє вагомий поступ у виконанні відповідних вимог, активно працюють антикорупційні органи. За її словами, Україні буде запропоновано приєднатися до головних європейських програм, що наблизить нашу державу до статусу члена Євросоюзу.
Офіційне інтернет-представництво Офісу Президента України
Європейська комісія допоможе Україні у створенні системи дитячих будинків сімейного типу – Володимир Зеленський
Європейська комісія надасть Україні допомогу у реалізації реформи системи опіки та захисту дітей, позбавлених батьківського піклування. Про це повідомив Президент Володимир Зеленський у заяві для представників ЗМІ за результатами зустрічі з Президентом Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн у Києві.
«Ми домовилися з пані Урсулою, що Єврокомісія допоможе нам почати реформу системи опіки та захисту дітей, які, на жаль, не мають батьківського піклування», – зазначив Глава держави.
Володимир Зеленський наголосив, що замість інтернатів в Україні заплановано створити систему дитячих будинків сімейного типу. За словами Президента, розробкою цієї важливої реформи опікуватиметься спеціальний офіс.
«Це не лише інституційна зміна. Війна підштовхує нас, тож це – важлива цивілізаційна зміна для України. Це зовсім інше ставлення до людини, інше – правильне – ставлення до родини, до суспільства загалом», – розповів Глава держави.
Він зазначив, що сьогодні команда першої леді України Олени Зеленської зустрінеться з Президентом Єврокомісії та обговорить деталі цієї реформи, а також інші напрями співпраці в гуманітарній сфері.
Зі свого боку Урсула фон дер Ляєн зауважила, що Олена Зеленська розповідала їй про страждання українських дітей, які залишилися сиротами через російську агресію.
«Ми не можемо цього змінити, але можемо запропонувати їм розраду. Вони мають жити не в якихось закладах, а в родинах, щоб вони зростали в любові, мали впевненість і силу у своєму дорослому житті», – сказала Урсула фон дер Ляєн.
Вона наголосила, що Європейська комісія підтримуватиме Україну, щоб усі сироти мали гідне піклування.
«Ми поділимося досвідом, надамо фінансову допомогу, щоб підтримати проектування цієї стратегії», – резюмувала Президент Єврокомісії.
Офіційне інтернет-представництво Офісу Президента України
Цей рік має стати часом, коли не залишиться жодної перепони для початку переговорів щодо членства України в ЄС – Президент на спільному засіданні Кабінету Міністрів та Колегії Єврокомісії
Шановна пані Президент Європейської комісії, дорога Урсуло!
Шановні присутні!
Пані та панове єврокомісари, шановні урядовці, шановний пане Прем’єр-міністре!
Зараз справді, як щойно сказали, історичний момент – відсьогодні ви стаєте у повному сенсі цього слова колегами. Я вас вітаю.
Раніше можна було сказати, що колегами у створенні спільного майбутнього України та Європейського Союзу. Зараз ми кажемо – колегами у створенні спільної теперішньої дійсності України та Євросоюзу, нашого життя, яке на наших очах об’єднується.
Об’єднується абсолютно на різних, я сказав би, на багатьох рівнях – на рівні наших інституцій, політики, правової реальності, економічного життя, соціального життя, енергетики, захисту довкілля і, звичайно, нашої спільної безпеки та оборони.
Україна та Євросоюз більше не є окремими субʼєктами європейського життя.
Наші цінності – спільні. Наша доля – спільна. Наш ворог – спільний. Наш захист – спільний. А отже, і наше життя об’єднується.
Сьогодні пані Президентка Єврокомісії, шановна пані Урсула фон дер Ляєн, передала мені звіт щодо другої частини відповідей України на опитувальник, наданий Єврокомісією в межах здобуття Україною статусу кандидата на вступ у Євросоюз. У цьому звіті – ґрунтовний аналіз стану нормативно-правового наближення нашої держави до актів права Євросоюзу.
Але це також, мені здається, і дещо більше. Це символ того, що мета повноцінного об’єднання України та Євросоюзу вже перейшла в конкретну, практичну й доволі швидку роботу на вашому рівні, пане Прем’єр-міністре, на рівні урядовців.
Зараз на основі, зокрема, цього звіту Єврокомісії наш уряд почне селф-скринінг – змістовну самооцінку того, у чому ми вже достатньо зближені, а в чому ще треба й треба працювати, щоб узгодити законодавство України в конкретних галузях із правом Європейського Союзу.
Яка мета при цьому? Я хочу, щоб це було дуже чітко зрозуміло: цей рік має стати тим часом, коли не залишиться жодної перепони для початку переговорів щодо повноправного членства України в ЄС.
Україна виконає свою частину роботи. Повинна виконати й виконає. Суспільство цього дуже хоче.
Пані та панове урядовці України!
Ваші напрацювання у селф-скринінгу нашої держави мають стати основою національного плану наближення до законодавства Євросоюзу.
За координацію підготовки цього плану наближення буде відповідальною пані віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина.
І я розраховую на те, що кожен посадовець нашої держави на своєму рівні буде допомагати в реалізації цього важливого для нас, справді історичного завдання.
Так само швидко, як ми працювали для здобуття статусу кандидата на вступ у Євросоюз, ми маємо працювати й для адаптації правової реальності України до норм і практик Європейського Союзу.
Важливого рішення ми очікуємо вже цієї – дуже хочеться, щоб саме весни, – й від колег із Європейської комісії.
Завершується робота нашого уряду та Верховної Ради України з виконання семи рекомендацій, які окреслені у висновку Єврокомісії щодо нашого кандидатства. Відповідно, навесні настане час для проміжної оцінки Європейською комісією реалізації цих рекомендацій.
Пані та панове!
Ментально ми вже разом – Україна та Європейський Союз. Повсякденність нашого життя вже об’єднується.
Вже не уявити об’єднаної Європи, об’єднаного європейського суспільства без України, без народу нашої держави. І наші інституції вже де-факто взаємодіють так, як це має бути між державою – членом ЄС і ЄС.
Тепер ми це все маємо підтвердити на політичному й на юридичному рівнях.
Ключовим кроком буде відкриття переговорів про членство, і я сподіваюся, що вже незабаром ми з вами зможемо оголосити також і про це, про такий важливий крок.
Щодо сьогоднішньої зустрічі й переговорів саме в такому прогресивному форматі, вперше такому в Україні – Колегії Єврокомісії та уряду України, – то йтиметься про цілком очевидну економічну, соціальну й безпекову конкретику.
Про те, що обов’язково посилить нас усіх, нас разом – і Україну, і Європейський Союз. Щоб українці та всі європейці, щоб наші компанії та бізнес Євросоюзу відчували конкретні переваги від нашого об’єднання.
Тобто більше безпеки, більше робочих місць, більше енергетичної стійкості та більше економічного зростання, яке для нас важливе особливо в цей час, воєнний час випробувань для нашого суспільства, для наших підприємців, для нашого бізнесу. Випробувань, я впевнений, для всього Європейського континенту.
Є оновлений План пріоритетних заходів щодо посилення імплементації поглибленої та всеосяжної зони вільної торгівлі на наступні два роки. Це подальша інтеграція секторів економіки України та ринку Євросоюзу. Тобто «промисловий безвіз», приєднання України до роумінгового простору ЄС, подальша транспортна й торговельна лібералізація, а також інші цілком практичні речі.
Наші люди, наші громади, бізнес України та бізнес усього ЄС мають відчувати збільшення своїх можливостей. І реальне зміцнення Європи.
Бо що сильніші наші з вами інституції, що більше нашої з вами практики, практичної співпраці, що більше результатів дає інтеграція у Європі, то більше буде і гарантій захисту Європи від будь-яких спроб будь-якого ворога Європи дестабілізувати або зруйнувати наше з вами життя.
Тож я бажаю вам усім сьогодні плідної роботи та взаєморозуміння, яке завжди має бути між справді колегами.
Дуже дякую.
Слава Україні!