Відбулося чергове засідання ТСК з питань розслідування можливих фактів порушень законодавства України посадовими особами Бюро економічної безпеки України, органів державної влади та інших державних органів, які здійснюють повноваження у сфері економічної безпеки, що могли призвести до зменшення надходжень до державного та місцевих бюджетів (на знімку).

Учасники засідання розглянули резонансну ситуацію, пов’язану з можливими зловживаннями посадовими особами ГУ ДПС у м. Києві та загальні питання щодо адміністрування і відшкодування ПДВ.

Члени ТСК заслухали інформацію представників ДБР щодо ситуації, пов’язаної з можливими зловживаннями посадовими особами ГУ ДПС у м. Києві та про порушення, в яких воно вважає винною в. о. начальника ГУ ДПС у м Києві.

Запрошені представники ДБР надали роз’яснення ТСК стосовно виявлених порушень та про проведені слідчі дії.

Учасники засідання також розглянули загальні питання щодо адміністрування і відшкодування ПДВ.

У виступах зазначалося, що у представників бізнесу є велика кількість нарікань, пов’язаних з блокуванням податкових накладних і віднесенням підприємств до категорії ризикових. Зокрема, наголошувалося, що кількість цих скарг різко збільшилася з середини жовтня 2022 року, коли Кабінетом Міністрів було внесено зміни до постанови № 1165, яка визначає порядок зупинення реєстрації податкових накладних. Станом на зараз кількість цих блокувань щомісячно зменшується, але проблема все ще залишається.

Учасники засідання відзначали, що через ці зміни було виявлено велику частину схемного податкового кредиту, в блокування потрапила й частина нормальних підприємств. Зокрема, зазначалося: щоб система не помічала податкових накладних від нормальних підприємств як ризикові і не блокувала їх, платникам потрібно подати перехідну таблицю, яка показує, чим підприємство займається і що на що переробляє, але частина платників не подає таких даних, а частина їх подає без нормальних пояснень. Тому й виникла проблема.

Учасники засідання також зазначали, що для загального розуміння податкові наклад-
ні блокуються автоматизованою системою (СМКОР) на основі закладених в неї алгоритмів ризиків без втручання людини. Для розблокування податкових накладних підприємство повинно подати до регіональної ДПС документи, які показують реальність цієї операції. На основі цих документів Комісія при регіональній ДПС приймає рішення реєструвати ці податкові накладні чи ні.

Заступник міністра фінансів Світлана Воробей, зокрема, поінформувала, що постановою № 1248 внесено зміни до постанови 
№ 1165, яка дає змогу у стислі строки розблокувати заблоковані податкові накладні — термін прийняття рішення становить сім діб з моменту подання документів, повідомляє прес-служба Апарату Верховної Ради України.

Фото Сергія КОВАЛЬЧУКА.