Аграрний сезон буде по-своєму непростим. Як і всі попередні, але, звісно, виявиться інакшим.

- І я б не очікував істотного поліпшення логістичних шляхів та цін на продукцію, - наголошує керівник відділу агросервісу групи компаній Агро Експерт Олег Загородній (на знімку). - Звісно, всі ми віримо в Перемогу, але готуватися треба до гіршого. Тож кукурудзу по 300 євро за тонну не закладав би в бюджет. Але всі придатні до вирощування сільгоспкультур площі будуть засіяні, бо інакше ми, аграрії, не вміємо. Соняшнику буде багато. Або дуже багато. Чимало сої, трохи нішевих. Звісно, менше кукурудзи. Причини відомі - зависокі ціни на добрива, вартість сушіння, складна логістика тощо. Значною мірою сівба буде "з коліс" - і рішення, що кидати в землю, прийматимуть ледь не біля сівалки.

Надмірне перенасичення соняшником не викликає жодного захоплення: перекоси у сівозміні у бік олійної аукатимуться не один сезон, тож це видасться одноразовою акцією. Та й не факт, що нормально зможемо переварити великий урожай соняшнику, зважаючи на нестабільність енергосистеми та особливості роботи олійноекстракційних заводів. Утім, не все однозначно.

Багато хто вважає кукурудзу збитковою культурою. Звісно, якщо вгепати азоту, а потім ще й зерно збирати з високою вологою, то так. Але за помірної технології, підборі гібридів і наявності власної сушарки, рішення сіяти "царицю полів" видається цілком виправданим.

Обсяги внесення мінеральних добрив можна, а часто і треба скорочувати. Підхід не дуже оптимальний у традиційному виробництві, але в короткочасній перспективі раціональний. Настав зоряний час для впровадження сидератів, біологічних препаратів, органічних добрив та інших призабутих речей. Утім, дуже сильно економити на захисті посівів від бур'янів, щоб будяки переганяли сільгоспрослини, - надто небезпечно.

- Для когось і пшениця та ячмінь - культури з незрозумілою перспективою. Теж усе треба рахувати. Як на мене, - зазначає Олег Загородній, - то не все так погано, особливо по пшениці. Та й прибутковість варто оцінювати в структурі сівозміни і не одного року, а не окремої культури тут і зараз. На нішевих можна обпектися, - застерігає експерт. - Не насівав би їх величезними площами, бо можуть "підвиснути" на складах через перевиробництво. Все має бути в міру, враховуючи потреби ринку. Якщо насіємо гречки (а вона передусім споживається всередині країни), виростимо її втричі більше, ніж потрібно, то від цього добре не буде нікому.

Водночас відкриваються нові перспективи для доробки, переробки і взагалі усіляких штук з диверсифікації виробництва.