Реабілітація та повернення до повноцінного життя людей з інвалідністю - один з головних пріоритетів Міністерства соціальної політики. Інтеграція в суспільство українців, які отримали інвалідність, створення можливостей для їхнього подальшого активного життя - одна з основних цілей політики, яку системно реалізує міністерство.
Зважаючи на подальше зростання кількості українців, які, на жаль, отримали інвалідність через повномасштабну війну, розв'язану російською федерацією, уряд затвердив Постанову № 120 щодо Порядку використання коштів за новою бюджетною програмою "Соціальний захист осіб з інвалідністю". Кошти за цією програмою передусім спрямовуватимуться на забезпечення осіб та дітей з інвалідністю допоміжними засобами реабілітації (ДЗР).
На фінансування цих видатків у державному бюджеті на 2023 рік передбачено майже 3,3 млрд грн, що на понад 60% більше, ніж у 2022-му.
У держбюджеті також передбачені виплати компенсацій за самостійно придбані засоби реабілітації, надання послуг з післягарантійного ремонту та технічного обслуговування засобів реабілітації.
Держава працює вже з понад сотнею підприємств усіх форм власності, які виготовляють та ремонтують допоміжні засоби реабілітації, що відповідають вимогам технічних регламентів. Оплата з державного бюджету виготовлення протезів та ортезів створила можливість громадянам самостійно обрати виробника, до якого він має найбільшу довіру, у якого найкращі рекомендації.
"Ставлення до людей з інвалідністю, як до осіб, яким необхідна винятково опіка, - пережиток радянського минулого. Україна рухається шляхом багатьох європейських країн, їх політика щодо людей з інвалідністю передбачає фокус держави на наданні якісних соціальних, реабілітаційних та інших послуг, а головна мета держави - соціалізація громадянина, який отримав інвалідність, повернення його до повноцінного життя в суспільстві, забезпечення прав і можливостей, рівних з іншими громадянами", - наголосила Оксана Жолнович, міністр соцполітики.
Також у співпраці з МОЗ запроваджено залучення до складу мультидисциплінарних реабілітаційних команд закладів охорони здоров'я ортезистів і протезистів, діяльність яких фінансує Мінсоцполітики.
Нова модель надання реабілітаційної допомоги, за якої фахівець з протезування починає працювати з пацієнтом одразу в лікарні, забезпечує значно якісніше відновлення і повернення їх до активного життя.
Продовженням політики підтримки, реабілітації та подальшої соціалізації людей з інвалідністю, яку сьогодні провадить держава, має бути прийняття законопроекту 5344 Д, спрямованого на забезпечення права осіб з інвалідністю на працю.
Серед новацій у проекті: запровадження сплати цільового внеску для підприємств замість штрафів за невиконання нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю, розширення можливостей для працевлаштування осіб з інвалідністю, створення спеціального фонду держбюджету для підтримки працевлаштування осіб з інвалідністю шляхом накопичення внесків роботодавців тощо.
Довідково
Кошти бюджетної програми "Соціальний захист осіб з інвалідністю" у 2023 р. будуть спрямовані, зокрема, на:
_ забезпечення допоміжними засобами реабілітації осіб та дітей з інвалідністю та інших окремих категорій, виплату грошової компенсації за самостійно придбані ДЗР;
_ протезування та ортезування виробами підвищеної функціональності за новітніми технологіями і технологіями виготовлення, які відсутні в Україні, та спеціальними виробами для занять спортом окремих категорій громадян, які втратили функціональні можливості кінцівок або кінцівки;
_ виплату одноразової компенсації та надання щорічної допомоги на оздоровлення особам та дітям з інвалідністю, які постраждали внаслідок дії вибухонебезпечних предметів;
_ відшкодування вартості реабілітаційних послуг для дітей з інвалідністю;
_ функціонування реабілітаційних закладів для осіб та дітей з інвалідністю, які належать до сфери управління Мінсоцполітики;
_ навчання та перекваліфікація осіб з інвалідністю у закладах освіти та центрах комплексної реабілітації для здобуття професії (спеціальності) тощо.
Прес-служба Міністерства соціальної політики.