Серед іншого вони передбачають заборону поставок до росії компонентів для електроніки та деталей реактивних двигунів. За словами фон дер Ляєн, пропонується, зокрема, запровадити експортний контроль щодо 47 компонентів для електроніки, які можна використовувати в системах озброєння, включаючи безпілотники, ракети та гелікоптери. Також Єврокомісія пропонує запровадити подальшу заборону на експорт на суму понад 11 млрд євро. Зокрема, буде приділено увагу таким товарам, як електроніка, спецтранспорт, деталі машин, запчастини для вантажівок та реактивних двигунів.
Голова Єврокомісії зазначила, що ЄС також вперше запровадить санкції проти неросійських структур, які стосуються постачання до рф товарів подвійного призначення. Йдеться про сім організацій в Ірані.
«Ми готові запроваджувати санкції проти ще більшої кількості іранських компаній та компаній з інших країн, які надають чутливі технології росії», — наголосила Урсула фон дер Ляєн.
У десятий пакет антиросійських санкцій Євросоюзу, як писав Bloomberg, внесуть й обмеження діяльності російських банків «Тинькофф», «Альфа-банк» і «Росбанк». За даними агентства, ЄС має намір змусити банки розголосити інформацію про активи Центрального банку. Отримання даних про ці та інші держактиви, що перебувають під санкціями, розглядається як перший крок до «вивчення варіантів потенційного використання цих коштів у відновленні України».
Єврокомісія також запропонувала посилити звітність про заморожені активи, пов’язані з російськими компаніями та фізособами, що потрапили під санкції. Зокрема, пропонується штрафувати на суму до 50 тисяч євро фізосіб та забирати 10% річного доходу в юридичних осіб за ненадання необхідної інформації.
Також ЄС планує запровадити санкції проти десятків фізичних та юридичних осіб, у тому числі політиків, військових та пропагандистів.
Євросоюз має намір ухвалити десятий пакет санкцій наступного тижня, напередодні річниці повномасштабного російського вторгнення в Україну, інформує «Радіо Свобода».
До речі
Уряд Швейцарії на засіданні 15 лютого вирішив розпочати адміністративну процедуру конфіскації активів, заморожених у Швейцарії після української революції,
в лютому 2014 року.
Згідно з повідомленням, мова йде про понад 130 млн швейцарських франків (140,6 млн доларів). «Вживаючи таких заходів, Швейцарія підтримує Україну», — сказано в заяві уряду за підсумками засідання.
Відзначається, що це рішення не пов’язане з санкціями проти росії, впровадженими в 2022 році. При цьому зазначається, що їх метою є конфіскація активів політично значущих осіб та їхніх близьких соратників. Активи, як припускають швейцарські урядовці, мають незаконне походження. У повідомленні підкреслено, що зазначені особи були пов’язані з Віктором Януковичем.
У заяві також вказано, що Україна ініціювала кримінальне провадження з метою конфіскації цих заморожених активів у Швейцарії, направивши кілька листів з проханням про взаємну допомогу. З того часу Швейцарія надала Україні численні документи та інші докази.
Незважаючи на цю співпрацю, з моменту відкриття кримінального провадження українська влада зіткнулася з певними труднощами у своїх зусиллях щодо конфіскації активів, розміщених у Швейцарії. Військова агресія росії проти України лише ускладнила ситуацію. З огляду на це уряд Швейцарії вважає, що початок процедури конфіскації наразі є можливим і доцільним.