Володимир Зеленський зазначив, що Марк Рютте – великий друг України, який уже вдруге відвідує нашу державу за час повномасштабної війни.

«І, як завжди, це змістовні й сильні переговори. Я дуже вдячний тобі. Україні є за що подякувати Нідерландам: суспільству, уряду, парламенту. Це підтримка нашої держави й особисте лідерство Премʼєр-міністра, і це заряджає», – сказав Президент України, звертаючись до голови нідерландського уряду під час спільної зустрічі з представниками ЗМІ за результатами переговорів у Києві. 

За словами Володимира Зеленського, Нідерланди є одним із лідерів у допомозі Україні у військовій, фінансовій, гуманітарній сфері, а також у юридичній. Лише у 2023 році Нідерланди виділили з цією метою близько 2,5 млрд євро фінансової підтримки.

«Важливо, що наша взаємодія базується на спільному баченні Європи та європейської безпеки, на спільних цінностях України й Нідерландів. Свобода, повага до людини й до її прав, справедливість, мирне сусідство народів – це фундамент наших країн і нашого ставлення до міжнародних відносин», – акцентував Глава держави.

Під час зустрічі в Києві сторони обговорили можливості для посилення захисту спільних пріоритетів.

Президент висловив подяку за нещодавнє рішення Гааги передати Україні ЗРК Patriot, що посилить захист нашого неба. Глава держави також відзначив потужний внесок Нідерландів у танкову коаліцію.

«Нідерланди разом із пантерами – Німеччиною та Данією – готуються передати Україні близько 100 танків Leopard. Це потужна підтримка для України. Наш спільний пріоритет – максимальне прискорення постачання українським воїнам цієї допомоги», – сказав Володимир Зеленський.

Співрозмовники також обговорили інші збройні потреби України з метою захисту всієї Європи від російського реваншизму.

«Маємо спільне з Нідерландами розуміння, що не може бути жодних табу щодо постачання й підтримки зброєю нашої армії, України, тому що це підтримка й захист нашого суверенітету», – наголосив Глава держави.

Володимир Зеленський і Марк Рютте також обговорили підтримку Нідерландами української формули миру, зокрема лідерство в реалізації пункту, який передбачає відновлення справедливості.

«Це одна з ключових передумов для відновлення надійної безпеки України, Європи й усього вільного світу. Агресор повинен відповідати за агресію, зокрема всі вбивці, терористи й кати мають бути притягнуті до відповідальності. І я впевнений, це буде», – зазначив Президент.

Він акцентував, що саме Нідерланди стали беззаперечним світовим лідером в організації міжнародного розслідування воєнних злочинів Російської Федерації та загалом міжнародної роботи для притягнення убивць до відповідальності.

«У цьому контексті ми обговорили перспективи створення в Гаазі спеціального трибуналу щодо злочину російської агресії. І ми розраховуємо, що найближчим часом будуть відповідні рішення стосовно заснування офісу репараційного механізму», – сказав Володимир Зеленський.

Крім того, на порядку денному переговорів Президента України та Прем’єр-міністра Нідерландів у Києві було посилення санкцій проти Росії, зокрема десятий санкційний пакет Європейського Союзу.

«Не можна допускати навіть мінімальної можливості для Росії, її економіки адаптуватися до вже запроваджених санкцій чи розрахунку держави-терориста на те, що інтенсивність санкційного тиску може зменшитися. І десятий пакет санкцій ЄС має бути дієвим – для нас це важливо», – наголосив Володимир Зеленський.

На переконання Глави держави, настав час для запровадження потужних санкційних обмежень проти російської атомної сфери, ракетної промисловості та всіх галузей і підприємств, зокрема ІТ-сфери, які сприяють реалізації російської ракетної програми чи виробництву дронів, а також проти пропагандистів РФ і всіх, хто з ними пов’язаний. Крім того, необхідне подальше зниження граничної ціни на російську нафту й нафтопродукти, щоб прискорити завершення агресії.

Президент України подякував Нідерландам за підтримку проведення глобального саміту миру, робота над організацією якого розпочинається.

Володимир Зеленський також повідомив, що розраховує на підтримку Нідерландів щодо рішення розпочати вже цього року переговори про вступ України до ЄС. 

Володимир Зеленський і Марк Рютте підтвердили свою відданість зміцненню спільних зусиль для забезпечення подальшого прогресу на шляху впровадження стандартів НАТО та інтеграції України до Альянсу. Лідери також відзначили важливість досягнення консенсусу в НАТО для подальшого розширення та поглиблення відносин між Альянсом та Україною, а також довгострокової підтримки зараз і в перспективі, під час майбутнього Саміту НАТО у Вільнюсі.

«Звичайно, обговорили відбудову нашої країни, відновлення енергетичної інфраструктури. Нідерланди – активний союзник у виконанні цього завдання. Питна вода, сільське господарство й система охорони здоров’я – це ті сфери, у яких Нідерланди хочуть нам допомогти й допоможуть, тому що мають унікальну експертизу», – повідомив Глава держави.

Окремо у фокусі уваги співрозмовників були питання недопущення спортсменів держави-терориста до участі в міжнародних змаганнях та Олімпійських іграх.

«Захищаючи наші спільні цінності та пріоритети, маємо розуміти, що Росія намагається використовувати все, що може, аби тільки посилити свою агресію й послабити наших партнерів і всю міжнародну спільноту. На жаль, олімпійський рух та міжнародні спортивні організації стали черговою мішенню держави-терориста та її пропагандистських амбіцій», – зауважив Володимир Зеленський.

Президент України висловив подяку голові нідерландського уряду за важливі й плідні переговори.

Зі свого боку Марк Рютте зазначив, що на 12-й місяць повномасштабного російського вторгнення в Україну досі немає ознак того, що Президент РФ відмовиться від агресії. Водночас Прем’єр-міністр Нідерландів відзначив стійкість українців у боротьбі з ворогом.

«Ми також визнаємо, що ви б’єтеся за нас, за нашу свободу й безпеку, за наші цінності та спосіб життя. І ми віддаємо все необхідне для того, щоб тривала наша спільна робота. Так само в межах НАТО, Європейського Союзу – щоб була допомога стільки, скільки потрібно і в обсязі, і в часі», – додав Марк Рютте.

За його словами, йдеться, зокрема, про військову підтримку та надання танків Leopard 2, ЗРК Patriot та проведення відповідної підготовки й навчань українських військових. Прем’єр-міністр наголосив, що Нідерланди також надають гуманітарну та фінансову підтримку, допомагають у відновленні критичної інфраструктури.

Окремо Марк Рютте повідомив про створення Міжнародного центру з розслідування злочину агресії проти України, де збиратимуть докази злочинних дій.

Офіційне інтернет-представництво Офісу Президента України

 

Залякування з боку Росії до річниці вторгнення ні до чого не призведуть, треба вірити у свої сили – Президент України

Спроби Росії залякати громадян України загрозою масованих обстрілів напередодні річниці повномасштабного вторгнення не дадуть результатів, адже наші сили протиповітряної оборони сьогодні потужніші, ніж будь-коли. Про це сказав Президент Володимир Зеленський під час зустрічі з представниками ЗМІ після переговорів із Прем’єр-міністром Нідерландів Марком Рютте в Києві.

«Що може зробити Росія, ми з вами розуміємо. Вона атакує нас і використовує будь-які варіанти: авіацію, ракетні удари. Найважливіше, я вважаю, що ми сьогодні з погляду систем протиповітряної оборони, захисту, напевно, на найкращому рівні, ніж будь-коли за всі часи нашої незалежності», – зазначив Володимир Зеленський.

Як зауважив Президент, завдяки суттєвій допомозі партнерів України сьогодні наші сили протиповітряної оборони демонструють високу ефективність у збитті ворожих ракет й інших повітряних засобів ураження. 

«Я думаю, що їх залякування ні до чого не призведуть. Думаю, результат буде такий, що і щотижня. Я не знаю, що може бути більше, ніж блекаут, коли вони випустили по нас більше 100 ракет і дронів», – сказав він.

Глава держави наголосив, що російських погроз не треба боятися, натомість треба розраховувати на свої сили.

«Вірте в наші сили. Упевнений, ми найскладніший етап у нашому з вами житті змогли пройти. Тоді, коли не так багато в нас було партнерів, 24 лютого. Зараз точно в нас більше, і точно ми сильніші. І я впевнений, що Росія тоді була набагато сильніша. А зараз вона не така потужна і не має такої кількості сил», – вважає Володимир Зеленський.

Говорячи про питання надання Україні сучасних бойових літаків, Президент зауважив, що ця тема є ще складнішою, ніж створення так званої танкової коаліції.

«Ми будемо працювати над цією коаліцією (щодо літаків. – Ред.), над питанням тренувань. Ми почали розмову про тренування. Ми обговорювали це з Марком, і це питання до всього світу. Тому що воно залежить не від однієї держави або одного рішення, одного суспільства чи уряду. Це питання багатьох складників», – пояснив він.

Володимир Зеленський наголосив, що Україна наполеглива в захисті спільних цінностей. «Будемо вірити, що і в цьому напрямі в нас буде результат», – наголосив Президент.

Офіційне інтернет-представництво Офісу Президента України