Ціни на ріпчасту в одній із торговельних мереж. 

Ще позаминулого тижня можна було придбати й по 35. Такий стрибок цін продавці пояснюють дефіцитом ріпчастої. Кажуть, що надходить переважно імпортована продукція, тож і вартість вища.

«Ще в січні ми завозили цибулю зі вцілілих господарств Миколаївщини, — розповів підприємець із міста Городенки Роман Даниш. — Тепер же всі запаси вичерпалися. Так само й місцеві товаровиробники не мають що реалізувати».

«Нема чим хвалитися щодо врожайності цибулі, — розповідає голова фермерського господарства «Прометей» Коломийської тергромади Орися Книшук. — Після повномасштабного російського вторгнення стало зрозумілим, що традиційні постачальники овочів на півдні країни не зможуть вести виробництво... Тож відвели під ріпчасту майже 80 гектарів. Однак погодні умови в нашому регіоні торік були несприятливими для цієї культури. Це й безсніжна зима, й весна та літо без опадів. І достатньої вологи для належного дозрівання цибулі не було. Пилові бурі нищили перо. Натомість восени, під час збирання вирощеного, випали дощі. А це вплинуло на якість урожаю».

Через те, що цибуля почала проростати, довелося збути вирощене ще восени. Орися Книшук каже, що практикують сіяти цю культуру двома етапами. Торік наприкінці серпня кинули в землю дрібне чорне насіння підзимніх сортів на кількох гектарах, щоб рослини ввійшли в холоди з трьома листками. Здійснюють усі технологічні обробки. Збирають урожай на початку червня. Зазвичай вирощене розходиться добре. Для сівби мають спеціальні сівалки. Адже тикати маленькі цибулинки в ґрунт — затратна ручна праця. Такий метод годиться хіба що для невеликих присадибних ділянок.

Для осіннього збору цибулю теж сіятимуть насінням у добре прогрітий ґрунт. Нинішні погодні умови сприятливіші, ніж торік, більше вологи, тож сподіваються на кращі врожаї.

Подорожчання ріпчастої спонукає задуматися над способами її зберігання. На ринку є чимало пропозицій і сухої цибулі. Її пропонують і по 150 грн за кіло, і по 280 грн. Голова фермерського господарства «Агроекотехнології» із Олешанської тергромади Наталія Романенко наголошує, що на виробництво кілограма потрібно 10 кг свіжої, тож ціни оправдані.

Підприємство використовує суху цибулю для приготування напівфабрикатів: українського борщу та овочевого супу із локшиною. Їх фасують разом із ложечкою до термопакета. Туди можна заливати окріп, не перекладаючи в іншу посудину. На одну порцію потрібно 300 мл. Через 10 хвилин страва готова. Зручно в польових умовах.

«Готуємо такі напівфабрикати майже рік, тож передали на фронт для бійців майже сто тисяч пакетів», — каже Наталія Романенко.

«Цілком можливо, що саме в нас підприємці восени купували свіжу цибулю для сушіння, — підсумовує Орися Книшук. — Багато овочів ми передали благодійно для виготовлення напівфабрикатів. Їх волонтери готують ще від часів АТО, тож досвід є».

Чимало господарів вирощують із чорненького насіння сіянку (саджанку), щоб навесні висаджувати вже маленькі цибулини. Різних сортів уже багато й на ринку. Можна придбати й через інтернет, мішками по 10 кг. Хто не боїться клопіткої ручної праці — має зиск із такого вирощування цього овочу. Нинішні ціни неодмінно вплинуть на збільшення площ під ріпчастою. Тим паче, що її можна сушити на зиму та не боятися, що врожай пропаде...

Івано-Франківська область.

Фото автора.