Верховна Рада України постановляє:
1. Схвалити Звернення Верховної Ради України до Комітету ООН з прав людини, Комітету ООН з прав дитини, Міжнародного суду ООН, Верховного комісара ООН у справах біженців про порушення Російською Федерацією міжнародних договорів (конвенцій), що мають ознаки геноциду Українського народу, в частині здійснення примусової депортації до держави-агресора або в межах тимчасово окупованих територій України дітей — громадян України та дітей, які проживали на території України, з вимогою повернення таких дітей їхнім батькам або законним представникам (додається).
2. Доручити Голові Верховної Ради України забезпечити невідкладне направлення тексту Звернення до Комітету ООН з прав людини, Комітету ООН з прав дитини, Міжнародного суду ООН, Верховного комісара ООН у справах біженців.
3. Ця Постанова набирає чинності з дня її прийняття.
Голова Верховної Ради України Р. СТЕФАНЧУК.
м. Київ, 24 лютого 2023 року.
№ 2947-ІХ.
ЗВЕРНЕННЯ
Верховної Ради України до Комітету ООН з прав людини, Комітету ООН з прав дитини, Міжнародного суду ООН, Верховного комісара ООН у справах біженців про порушення Російською Федерацією міжнародних договорів (конвенцій), що мають ознаки геноциду Українського народу, в частині здійснення примусової депортації до держави-агресора або в межах тимчасово окупованих територій України дітей — громадян України та дітей, які проживали на території України, з вимогою повернення таких дітей їхнім батькам або законним представникам
Вже рік триває протистояння Українського народу повномасштабній збройній агресії Російської Федерації.
Мільйони громадян України, у тому числі діти, рятуючи своє життя та життя своїх близьких, вимушені залишати небезпечні регіони та ставати внутрішньо переміщеними особами або перетинати державний кордон України.
Україна протягом зазначеного часу дипломатичним шляхом, через відповідні міжурядові домовленості, постійно вживає всіх максимально можливих заходів для контролю за до-триманням прав та інтересів українських дітей за кордоном і повернення їх з держав, що надали тимчасовий притулок, на Батьківщину після закінчення війни.
Натомість Російська Федерація намагається етнічно зачистити територію України, скоюючи масові звірства, умисні вбивства цивільних осіб, здійснюючи масові депортації, переміщення українських дітей — громадян України та дітей, які проживали на території України, захоплюючи та розграбовуючи об’єкти культурної спадщини України з метою знищення будь-яких артефактів, що засвідчують автентичність України, національну ідентичність українців, та загалом знищення української культури і державності.
Російська Федерація продовжує порушувати фундаментальні принципи захисту дітей у воєнний час, примусово здійснюючи депортацію українських дітей на територію держави-агресора або в межах тимчасово окупованих територій України, перешкоджає поверненню таких дітей в Україну та намагається «перевиховати» їх, зробити проросійськими.
Організація Об’єднаних Націй у Загальній декларації прав людини та в міжнародних пактах про права людини проголосила, що кожна людина має володіти всіма правами і свободами, зазначеними в цих актах міжнародного права, без будь-яких обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, статі, релігійних, політичних або інших переконань, національного або соціального походження, майнового стану, місця народження або іншими ознаками. Діти мають право на особливе піклування і допомогу.
У преамбулі Факультативного протоколу до Конвенції про права дитини щодо участі дітей у збройних конфліктах підкреслено, що становище миру та безпеки, засноване на повній повазі цілей і принципів, викладених у Статуті Організації Об’єднаних Націй, та на дотриманні відповідних правових інструментів у сфері прав людини, є обов’язковою умовою для повного захисту дітей, зокрема під час збройних конфліктів та іноземної окупації.
Конвенція про права дитини закріплює права дітей на життя, виживання і здоровий розвиток, а також на достатню кількість чистої питної води, забезпечення харчуванням, одягом і житлом, користування найбільш досконалими послугами системи охорони здоров’я та засобами лікування хвороб і відновлення здоров’я, на освіту і захист від усіх форм фізичного та психологічного насильства. Дитина має право на захист і піклування, необхідні для її благополуччя.
Відповідно до Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни від 1949 року забороняється, незалежно від мотивів, здійснювати примусове індивідуальне чи масове переселення або депортацію осіб, у тому числі дітей, що перебувають під захистом, з окупованої території на територію окупаційної держави або на територію будь-якої іншої держави, незалежно від того, окупована вона чи ні.
Насильницька передача дітей з однієї людської групи до іншої, будь-які дії, вчинені з наміром знищити, повністю або частково, національну, етнічну, расову чи релігійну групу, є ознаками геноциду відповідно до статті ІІ Конвенції про запобігання злочину геноциду та покарання за нього.
Однак Російська Федерація, порушуючи всі міжнародні договори, облаштувала на своїй території та в окупованому Криму 43 табори для «ідеологічного перевиховання» українських дітей. Майже за рік через такі табори пройшли щонайменше 6 тисяч українських дітей, як заявив речник Державного департаменту США Нед Прайс, посилаючись на офіційний звіт програми «Conflict Observatory».
У багатьох випадках Російська Федерація нібито тимчасово евакуює дітей з території України під виглядом оздоровлення у безплатних літніх таборах, а насправді в подальшому перешкоджає поверненню дітей до своїх батьків або законних представників.
Намагання Російської Федерації «ідеологічно перевиховати» українських дітей, зробити їх проросійськими вказує на прагнення знищення їхньої національної ідентичності, що є актом геноциду.
Зазначені воєнні злочини, вчинені Російською Федерацією, призводять до травмування цілого покоління українських дітей.
Слід наголосити, що Європейський парламент у своїй резолюції від 16 лютого 2023 року з нагоди перших роковин повномасштабної збройної агресії Російської Федерації проти України засудив насильницьку депортацію на територію держави-агресора тисяч українських дітей, реалізацію політики геноциду та етнічних чисток для знищення української національної ідентичності та загалом припинення існування української культури і державності.
Від імені Українського народу Верховна Рада України звертається до Комітету ООН з прав людини, Комітету ООН з прав дитини, Міжнародного суду ООН, Верховного комісара ООН у справах біженців та до всієї світової спільноти з вимогою невідкладно вжити рішучих заходів для захисту дітей — громадян України та дітей, які проживали на території України, з метою:
припинення геноциду Українського народу в частині здійснення примусової депортації на територію держави-агресора або в межах тимчасово окупованих територій України дітей — громадян України та дітей, які проживали на території України;
повернення дітей — громадян України та дітей, які проживали на території України, їхнім батькам або законним представникам.
Ми високо цінуємо зусилля міжнародних організацій та урядів держав, спрямовані на надання допомоги Україні та на забезпечення перемоги демократії в усьому світі. Водночас закликаємо не зупинятися у здійсненні рішучих дій задля захисту громадян України, особливо українських дітей, яких Російська Федерація намагається «ідеологічно перевиховати».
Закликаємо міжнародну спільноту об’єднатися та виступити єдиним фронтом для протидії збройній агресії Російської Федерації проти України, заради встановлення миру та безпеки у світі, перемоги добра над злом, торжества справедливості, захисту демократичних і людських цінностей, відстоювання прав і свобод людини та припинення геноциду Українського народу.