Кількість сміття в Чорному морі становить 90 одиниць на 1 квадратний кілометр — вдвічі більше, ніж у Середземному морі. На жаль, це негативно впливає на екологію, адже щогодини в Чорне море з великими річками потрапляє від 6 до 50 елементів сміття.
«Екологічне здоров’я» синього моря погіршується з кожним днем: побільшало забруднення сміттям, пластиком, пестицидами, металами...

«Діагноз» Чорному морю поставив Український науковий центр екології моря, який волає про екологічну тривогу — вчені проаналізували зміни, що відбулися за останні 20—30 років. Загалом фахівці виявили 124 речовини-забруднювачі!

Хімічний стан моря вивчається з 2016 року. Варто зазначити, що екологічні показники різко погіршилися в дельті Дунаю та Дунайському масиві, Дніпро-Бузькому лимані.

За словами вченого-еколога Ярослава Слободника, його просто шокувало, коли у відкритому морі, за сотні кілометрів від узбережжя, у взятих пробах були виявлені токсичні ібупрофен, диклофенак і навіть діоксини.

— У пробах риби знаходили ртуть, у тілі мертвого дельфіна, викинутого на пляж, — хімікати, що надають протипожежної стійкості меблям та текстилю, — розповів науковець. — Загалом виявлено майже 40 тисяч різних забруднювачів.

Сьогодні вже точно відомо про п’ять основних джерел хімічного забруднення:

1) комунальні стоки (побутова хімія, антибіотики, біоциди, антипірени, пластифікатори);

2) промислові стоки;

3) забруднення повітря (спалювання вугілля);

4) сільське господарство (пестициди, фармпрепарати);

5) порти та морський транс-порт (нафта, захисне покриття кораблів).

До цих чинників упродовж року активно приєднався й інший — ідеться про відкрите вторгнення рашистських військ в Україну та ведення ними запеклих боїв, у тому числі й у Північному Причорномор’ї. Це бої за острів Зміїний, війна на південному морському державному кордоні України, в акваторії Чорного моря.

Рашисти мало не щодня запускають ракети з підводних човнів у Чорному морі, скидають у воду відпрацьоване паливо та знищують на окупованих територіях установки для біологічного очищення. Після російського вторгнення зафіксували масову загибель дельфінів.

Чорне море і до війни перебувало у скрутному становищі. Були проблеми, пов’язані із забрудненням токсичними та біогенними речовинами, а також з біорізноманіттям, але мали певний план дій, який дав би можливість досягти гарного екологічного стану Чорного моря. На жаль, війна внесла свої корективи. Усі кошти, виділені на 2022 рік, щоб подолати екологічну кризу та наблизитися до гарного екологічного стану, перерахували на ЗСУ.

Що стосується впливу військових дій на морське середовище, то зрозуміло: вони негативно позначаються. Тут треба поділити на дві складові. Перша складова пов’язана з впливом на саме море — це маневрування суден, це запуски з підводних човнів ракет, відпрацьоване ракетне паливо вони викидають у море, затоплені кораблі, ракети, які були збиті. Усе це безпосередньо впливає на морське середовище. Це й хімічне забруднення токсичними речовинами.

Сьогодні міжнародне наукове співтовариство розпочало процес оцінки збитків навколишньому середовищу, завданих війною. Військові дії у розпалі, і кожен день приносить нову інформацію. І вона часом просто катастрофічна.

Головним критерієм збитків вчені пропонують вважати можливість знищення природного комплексу, єдиного в своєму роді.

— Наприклад, якщо, не дай Боже, російський флот завтра знищить якусь унікальну ділянку в природному чи біосферному заповіднику, — пояснює вчений-еколог Павло Гольдін. — В Україні такі ділянки є і на морському дні — зокрема у північно-західній частині Чорного моря. Там, де точаться інтенсивні бойові дії.

Саме тут затонув ворожий крейсер «Москва». Саме в районі ботанічного заказника загальнодержавного значення «Філофорне поле Зернова», створеного для охорони великої колонії водоростей.

Одесити та гості міста сподіваються цього року влітку все-таки відкрити курортний сезон. Звісно, коли пляжі розмінують та очистять море від мін.

— Я не думаю, що виникнуть особливі проблеми з купанням через забруднення води, — вважає доктор біологічних наук Юрій Квач. — Небезпечні речовини потроху розтягуватимуть риби, краби по акваторії, тонким шаром «розмазуватимуться» по всьому узбережжю. І не лише Одеському — мігруючі рибні зграї перенесуть усе те, що споживали, до Болгарії, Румунії, Туреччини. Десь птахи виловлюватимуть цю рибу і теж розноситимуть «небажані елементи». І через якийсь час концентрація шкідливих речовин у певному місці зійде нанівець. Відновляться рибні косяки — адже сьогодні риболовля заборонена. Щоправда, треба буде перевірити, наскільки вона забруднена. І в будь-якому разі морепродукти та рибу, виловлені в районі Одеси, краще якийсь час не споживати.

Негативних явищ для екології Чорного моря, поза сумнівом, буде багато, упевнені вчені.

Щоправда, нині, на жаль, збирати проби морської води вчені не можуть: зі зрозумілих причин військові закрили море і для них. Тому дослідження, які проводять гідробіологи, ґрунтуються лише на даних дистанційного зондування — супутникової зйомки. Саме у такий спосіб вони спостерігають і фіксують плями розлитих нафтопродуктів із затоплених та обстріляних кораблів, від скинутого в море пального з військових суден та літаків, відпрацьованого ракетного палива.

Від початку повномасштабного вторгнення рф на Чорноморському узбережжі України, Туреччини, Болгарії, Румунії знайшли сотні мертвих дельфінів. З початком агресії рашистів смертність цих морських тварин ставить антирекорди, стверджують вчені. А ось відтворення у дельфінів — процес тривалий. Адже вони дають потомство раз на рік-два, і народжується лише одне дельфінятко.

За словами вчених, почастішали випадки, коли дельфінів знаходять на березі ще живими. Почалося це ще в березні 2022 року, і процес самогубства дельфінів не зупинений і сьогодні.

— На цьому етапі впевнено говорити про причини загибелі дельфінів не можна, — вважає провідний науковий співробітник Інституту зоології імені Шмальгаузена, доктор біологічних наук Павло Гольдін. — Вчені розглядають кілька ймовірних причин. Одна з них — дельфіни гинуть і внаслідок акустичної травми. У цьому випадку, вважають учені, це, швидше за все, результат дій російських військових кораблів і підводних човнів. Їхні радари працюють на тих  частотах, на яких дельфіни слухають свої ультразвукові ехолокаційні сигнали, — розповів гідробіолог. — Через це у тварин можливі крововиливи, схожі на людський інсульт. І це може стати причиною їхньої смерті.

Але, зрозуміло, масова загибель дельфінів не виключає і поєднання одразу кількох чинників. Якщо, наприклад, одночасно лютує будь-яка інфекція, виникають інтоксикації та акустичні травми.

Аби зупинити ці негативні процеси, природі, як і всьому українському народу, потрібна Перемога! Отож природа чекає, як і весь народ, ПЕРЕМОГИ!