Досвіду проведення таких операцій у міській лікарні не було. А тепер є.
У Хмельницькій міській лікарні провели першу операцію на хребті — задній металоспондилодез. Першим пацієнтом, кому було надано таку допомогу, став військовослужбовець з Києва Валерій Петренко.
На початку січня під час виконання бойового завдання він був важко поранений. У Бахмуті боєць разом зі своїми побратимами був в укритті, коли прилетіла ракета. Троє хлопців одразу загинули. Ще двох вдалося врятували.
Як не стало його товаришів, Валерій ще побачив. Але й сам він дістав тяжкі поранення. Чоловіка посікло осколками, а ще на нього впала стіна.
Під завалом він був шість годин. Лише після того, як його відкопали, почав усвідомлювати, що сталося. Тоді зрозумів: усе це через вибух ракети. На згадку про те, що він просто дивом врятувався, хлопці залишили йому уламок ракети.
Для Валерія наступні дні стали дорогою до життя. Спочатку його з Бахмута направили до Дружківки, де медики стабілізували важкого пацієнта. Потім відвезли до Новомосковська, де хірурги зашили всі рани.
Поранення були дуже серйозні. Як розповів Валерій, у нього було розбито череп і хребет. Ходити, згинатися було вкрай важко. Для повного одужання тих операцій, що провели одразу, було замало. Він потребував подальшого лікування і відновлення. Тож треба було направити туди, де йому могли б допомогти відповідні фахівці.
Так Валерій Петренко опинився у Хмельницькій міській лікарні. Не випадково, адже віднедавна тут працює й оперує лікар-нейрохірург Віталій Сміщук та його колеги із Херсона. У Херсоні, де він працював до того, його називали лікарем від Бога, цінували за золоті руки. Чимало пацієнтів дякували йому за врятоване життя.
Після визволення Херсона лікарям доводилося працювати у надскладних умовах — під звуки сирен повітряної тривоги і вибухи. Але й тоді Віталій разом із командою був в операційній і рятував людей (на знімку).
Тепер він робитиме це у Хмельницькому. Його знання, досвід і вправність дають змогу робити такі операції, за які раніше тут ніхто не брався.
— Пацієнту у грудному відділі хребта діагностували два компресійні переломи — десятого та одинадцятого грудних хребців. Оскільки це перелом нестабільний, то було ухвалено колегіальне рішення разом із травматологічним відділенням провести оперативне втручання, яке називається задній металоспондилодез. Після нього він зможе безболісно ходити, — розповів Віталій Сміщук.
Оперативне втручання тривало дві з половиною години. Його виконували два лікарі-нейрохірурги, оперуючий хірург та асистент, анестезіолог і рентгенологічна служба, без якої оперативне лікування було б неможливе.
Лікарі сподіваються, що після операції в пацієнта все буде добре. Хоча припускають, що після оперативного лікування ймовірні ускладнення, але вони можуть бути пов’язані тільки з раною. Зазвичай, коли у пацієнтів рана загоюється десь за два тижні, то його можна виписувати.
Валерій — перший пацієнт, якому провели нейрохірургічну операцію в закладі, але тепер сподіваються, що подібні стануть практикою. До цього в лікарні не було нейрохірургічного відділення і відповідних спеціалістів. А тепер тут працюють херсонські нейрохірурги. Вони оперують самі і водночас навчають місцевих хірургів. Тож така співпраця на користь і лікарні, і пацієнтам.
Хмельницький.
Фото з архіву Віталія Сміщука.