Новруз Байрам - свято Нового року за сонячним календарем, який відзначається в день весняного рівнодення і початку польових робіт.

У Києві захід мав загальноміський масштаб та відбувся за підтримки департаменту культури КМДА, Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації, а організаторами стали City Capital Group Маркет-молл "Даринок" та Азербайджанський культурний центр імені Мусліма Магомаєва.

Розпочалося дійство із запалення трьох символічних вогнищ. На свято приїхали й легендарні персонажі - Деде Коркут та дівчина Весна. Їх, доречі, було три - азербайджанська, казаська та киргизька. На вулиці розважали дітей персонажі-жартівники Новрузу Кьоса та Кечаль. А ще працювали майстер-класи зі стрільби з луку, володіння кнутом, із бою на шаблях.

Для всіх охочих проводилися майстер-класи з виготовлення традиційного сувеніру Новрузу "семені", декупажу та розпису яєць - це теж традиція цього свята, виготовлення вітальних листівок та прикрас із бісеру.

Для дітей провели квест, де можна було взяти участь в активностях, заробляти розважальну "валюту" Даринку "хеппіки" і витрачати їх потім на цілком реальні ігри та розваги. Працював також аквагрим (на знімку).

Понад 12 годин тривав святковий концерт колективів народів світу. Явище, яке можна побачити лиш раз на рік, на Новруз: співаки, танцівники, читці, спортсмени, циркачі із Азербайджану, Африки, Афганістану, Киргистану, Казахстану, Греції, Німеччини, Англії, Ірландії, Гаваїв, Китаю, Індії, Фінляндії, Карелії, Словаччини, Румунії, Єгипту, Ємену, Болгарії знайомили глядачів із власною культурою.

Усі активності були безплатними, тому що захід мав на меті привабити глядачів для благодійної справи: під час свята збирали донати для окремого 25-го стрілецького батальйону та розігрували призи від Даринку. Кульмінацією дводенного дійства став розіграш путівок на відпочинок у Трускавець на курорти "Трускавець 365" та "Гранд Алексік".

Варто зазначити, що за звичаєм, перед початком свята Новруз, люди наводять лад у будинках, готують святкову їжу та солодощі. Ритуальною стравою вважається суман - солодова халва. У день Новрузу прийнято ходити з привітаннями один до одного в гості, співати пісні. На свято вся родина збирається разом. Молодші члени родини вітають старших, бажаючи їм щасливого Нового року. Жінки пропонують присутнім солодощі, а глава сім'ї дарує кожному ейді (подарунок). Люди похилого віку відвідують могили померлих. Обов'язковим є відвідування хворих і самотніх людей. Традиційно стіл прикрашається блюдом із зеленими паростками пшениці і крашанками. Кульмінацією свята є обряд очищення. Люди палять багаття і стрибають через полум'я, залишаючи всі хвороби, біди і негаразди у минулому році. Новруз Байрам - це вшанування відродження природи, свято примирення та очищення, свято мудрості, яке закликає до солідарності, єднання, терпимості і прощення.

30 вересня 2009 року Новруз був внесений ЮНЕСКО у Репрезентативний список нематеріальної культурної спадщини людства.

Фото надано автором.