Про це інформує Український соціологічний портал на власній сторінці у Фейсбуці.
Багато з них почали активну волонтерську діяльність та допомагають державі на різних фронтах, зокрема й економічному.
Експерти R&D центру YouControl за допомогою інструменту YC Market проаналізували вплив жінок на підтримку різних сфер бізнесу України у воєнний рік шляхом продовження діяльності компаній, що існують та відкриття нових.
Сфери, які найчастіше обирають жінки
Згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (ЄДР), більшість компаній (юридичних осіб), що діють станом на 1 березня 2023 року, у власності жінок припадає на туристичний сектор.
Таких підприємств зареєстровано 7,6 тисячі в Україні, що становить 51,7% від загальної кількості турфірм.
Другу сходинку посіла освітня діяльність - 3,5 тис. компаній у сфері освіти належать жінкам, це 49,3% цього ринку.
На третій сходинці опинилися компанії в категорії "Операції з нерухомістю". Жінки володіють 26,6 тисячі компаніями у цьому секторі, що становить 42,7% ринку.
Натомість найбільш непопулярною серед жінок є сфера водопостачання та утилізація - 1,3 тисячі компанії, 20,1% ринку. Трохи кращі показники у сфери будівництва - у власності жінок 22,4 тисячі компаній (26,3% ринку).
До ТОП-3 не надто популярних сфер під контролем бізнес-вумен увійшла галузь ІТ: 6,9 тисячі компаній у власності жінок становлять 26,4% ринку інформаційних технологій.
Географія присутності компаній бізнес-вумен
Загалом, стверджують автори дослідження, на території всієї України зареєстровано 306,2 тисячі компаній (юридичних осіб), бенефіціарками яких є жінки. Ця кількість становить 32,8% від усіх зареєстрованих у країні компаній. Для порівняння розподілу за регіонами розглядалася частка тих компаній, власницями яких є жінки.
Частково окупована Донецька область посідає другу сходинку - 15,2 тисячі компаній у власності жінок становлять 36% від усього бізнесу в регіоні. Третє, четверте та п'яте місця за відсотковим розподілом посідають відповідно Миколаївська, Одеська та Запорізька області - 35%.
Найбільша кількість зареєстрованих компаній, закономірно, у Києві - 94,8 тисячі компаній із жінками-власницями зареєстровано в столиці, проте це 31,2 % від загальної кількості зареєстрованих та чинних компаній у місті, що нижче за середнє значення по країні. Найменша частка компаній у Сумській області - тут у власності жінок 30,5% від усіх компаній у регіоні.
Вплив повномасштабного вторгнення
Повномасштабне вторгнення росії в Україну завдало непоправної шкоди нашій державі. Вплив воєнного року позначився і на динаміці відкриття жінками нових компаній: вона знизилася на 4,4% порівняно з 2021 роком, йдеться у дослідженні.
Щодо секторального розподілу, то в період з 24 лютого 2022 року по 24 лютого 2023-го саме сфера освіти та охорони здоров'я найвідчутніше поповнилися новими гравчинями: збільшення присутності women-owned (у власності жінок) компаній у кожній - плюс 4,1 і 7,8 відсоткових пунктів відповідно порівняно із середніми частками в економіці.
Освітній сектор перемістився на першу сходинку - за рік жінки відкрили 95 компаній у цій сфері, що становило 53,4% ринку. Другу сходинку посів сектор "Охорони здоров'я" - 49,3% (113 компаній). У лідери за часткою заснованих жінками фірм також увійшли компанії, що працюють у сфері "Медіа та кіно".
Найбільших втрат зазнав туризм: закономірно частка компаній у власності жінок зменшилася на 14 відсоткових пунктів відносно звичного середнього показника цього напряму.
"Голос України".