Після того як Національний заповідник «Києво-Печерська лавра» попередив упц московського патріархату про розірвання договору про безоплатне користування нею культовими будівлями і майном, що є державною власністю, митрополит Павло, настоятель лаврського монастиря, ченці якого до 29 березня мають залишити святиню, заявив, що тут, на Трапезному храмі Антонія і Феодосія Печерських, після богослужіння ПЦУ «почорніли» хрести.

Його слова швидко підхопила російська пропаганда. «Намісник лаври, митрополит канонічної упц Павло, зазначив, що хрести були золотого кольору, доки там не відбулося святотатство. За його словами, почорніння хрестів означає, що «треба берегти святу апостольську церкву», — пише «РИА-Новости». В інтернет-спільнотах вірян упц з’явилися дописи про те, що «вже через півроку після осквернення лаври почнеться те, що давні старці називали апокаліпсисом», у Києві «буде велика повінь». Інший дописувач додає, що не лише «почорніли всі хрести, а й фотографія на надгробку покійного блаженнішого митрополита Володимира замироточила».

Речник Священного синоду Православної церкви України Євстратій (Зоря) на маніпуляції «зі знаками» відповів на своїй сторінці у Фейс-буці. «Це — вірування Павла Лебедя з прісними. З його подачі сьогодні тисячами розтиражували на своїх сторінках прихильники мп в Україні «новину» про «знамення», що нібито саме 12 березня на Трапезному храмі лаври потемніли хрести. І пов’язує Павло це з богослужінням ПЦУ та діями держави. Тільки-от факти свідчать про протилежне. На фото, зроблених 7 січня, видно, що хрести на Трапезному храмі мали той самий вигляд, що і в березні.

Якщо пошукати в мережі, то можна побачити багато таких фото — якраз з тих часів, коли в Трапезному хазяйнував Павло та мп. Тобто вони полишили храм уже з потемнілими хрестами.

Отже, якщо і трактувати це як знак, то швидше як знак щодо служіння в лаврі Павла і його однодумців. Яке сповнене брехнею і шаманізмом замість правди і православ’я».

Заяви про «знамення» і «символізм» прокоментував і ректор Відкритого православного університету Святої Софії-Премудрості священик Георгій Коваленко.

«Насправді навіть у соцмережах уже є велика кількість фотографій, які свідчать, що почорніли хрести якраз тоді, коли там був московський патріархат. Але я вважаю, що це неприйнятна дискусія. Це маніпуляція і намагання застосовувати нераціональні і недуховні методи. Але дійсно, хрести почорніли ще за часів московського патріархату. Але я в цьому не бачу жодного символізму. Просто через певний час на хрестах так само треба оновлювати позолоту, проводити ремонти та реконструкції. Це відбувається в будь-якій будівлі, зокрема й храмовій», — каже він.

Відомий релігієзнавець Ігор Козловський у дописах «вірян» про апокаліпсис вбачає намагання вплинути на користувачів соцмереж. Він зазначає, що методи, які використовує керівництво упц, «не є юридичними, не є християнськими, канонічними. Так чи інакше, вони пов’язані з тим, щоб впливати на свідомість людей, та, можливо, як вони вважають, на свідомість органів влади. Християнства як такого це ніяк не стосується».