На запрошення Спікера Народної ради Словацької Республіки Бориса Коллара Заступниця Голови Верховної Ради України Олена Кондратюк виступила у Парламенті Словаччини.

"Моя особлива подяка Народній раді - за ухвалену резолюцію щодо повернення насильно депортованих українських дітей", - наголосила Віцеспікерка.

Олена Кондратюк зауважила, що нинішня війна довго готувалася російським агресором: "У його хворій голові викрадення дітей посідає особливе місце". Заступниця Голови Парламенту повідомила, що, за останніми оновленими офіційними даними, насильно вивезено до росії 19 514 українських дітей. "Діти, відібрані від батьків. Розлучені брати й сестри. Сироти та особливі діти, підло депортовані з дитячих будинків", - акцентувала вона.

"Володимир Сагайдак живе на півдні України, неподалік військового аеродрому Чорнобаївка, про який ви могли часто чути у новинах. Він очолює центр реабілітації особливих діток. Аби врятувати своїх вихованців від депортації, він підробляв їм документи і розселяв у родини вчителів, вигадуючи легенди", - поділилася історією під час виступу в Парламенті Словаччини Заступниця Голови Верховної Ради України. Вона зауважила, що це звучить як розповідь про порятунок єврейських дітей під час Другої світової війни, "але ні, це XXI століття, центр Європи".

За словами Віцеспікерки, рішучість міжнародної коаліції у документуванні фактів насильницької депортації українських дітей спричинила єдиний можливий фінал.

"Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав ордер на арешт путіна - керівника російської терористичної організації. Але цей ордер автоматично не поверне українських дітей додому", - зазначила Олена Кондратюк, закликавши всіх політиків світу об'єднати зусилля задля звільнення маленьких українців.

Вона повідомила, що амбасадорками повернення українських дітей вже стали Президентка Європейського Парламенту Роберта Мецола та Президентка Європейської Комісії Урсула фон дер Ляєн, обидві багатодітні мами.

"Запрошую маму двох доньок, Президентку Словаччини Зузану Чапутову, а також всіх депутаток і депутатів словацького Парламенту приєднатися до цієї ініціативи!" - наголосила під час виступу Заступниця Голови Верховної Ради України Олена Кондратюк.

Дякуємо Парламенту Словаччини за чітку позицію про визнання росії державою-терористом і засудження викрадення рф українських дітей

Заступниця Голови Верховної Ради України Олена Кондратюк у межах робочого візиту до Словацької Республіки зустрілася зі Спікером Національної ради Словаччини Борисом Колларом.

На початку зустрічі Олена Кондратюк висловила щиру вдячність Словаччині за всебічну військову, гуманітарну та політичну підтримку, яка надається нашій країні з перших днів повномасштабного вторгнення росії.

"Словаччина, зокрема, надала військової допомоги Україні на 10% свого оборонного бюджету, і входить до десятки країн-лідерів у світі за цим показником. Вдячні за надані серед перших системи ППО, літаки МіГ-29, бронетранспортери, САУ", - зазначила Олена Кондратюк.

Борис Коллар у відповідь розповів, що вже на другий день після масштабної агресії росії вони з Віцеспікером були на україно-словацькому кордоні, та на місці допомагали вирішувати питання з прийомом вимушених українських переселенців. Депутати словацького Парламенту також прихистили у себе українські родини.

Окремо співрозмовники обговорили питання вступу України до ЄС та набуття Україною повноцінного членства в Союзі.

"Висловила вдячність Словаччині за підтримку нашого кандидатства і прискореного членства. Борис Коллар наголосив, що Словаччина радо вітатиме Україну як повноправного члена Євросоюзу в разі виконання всіх умов вступу", - акцентувала Віцеспікерка українського Парламенту.

Від імені Верховної Ради України вона також подякувала Національній раді Словаччини за рішучу політичну підтримку українського народу: Парламент Словаччини зайняв чітку позицію, ухваливши резолюції про засудження агресії росії та визнання російського режиму терористичним, а рф - державою-спонсором тероризму. Національна рада також підтримує створення спеціального міжнародного трибуналу щодо злочину агресії рф проти України і засуджує ядерний шантаж росії.

"Щиро вдячна за ухвалену 28 березня резолюцію на захист викрадених росією і насильно депортованих українських дітей з вимогою про їх негайне повернення додому", - порушила під час зустрічі ще одну важливу тему для України Олена Кондратюк.

Спікер Національної ради Борис Коллар, зі свого боку, відзначив, що питання відновлення прав депортованих українських дітей є особливо важливим для Парламенту Словаччини. Також він запевнив Віцеспікерку, що Словаччина готова брати дуже активну участь у повоєнному відновленні та відбудові України.

Обговорили питання доступу до освіти

Заступниця Голови Верховної Ради України Олена Кондратюк на зустрічі з Міністром освіти, науки, досліджень і спорту Словацької Республіки Яном Горецьким обговорила питання доступу до освіти українських дітей, які рятувалися від війни у цій дружній країні.

За час повномасштабного вторгнення росії Словаччина прихистила 110 тисяч українців, з них — 38,5 тисячі українських дітей.

«Діти мають змогу навчатися у словацьких школах та відвідувати дитячі садочки. Нещодавно Словаччина ще на рік, до 4 березня 2024 року, автоматично продовжила термін та дію посвідчень про тимчасовий притулок для українців. І ми дуже вдячні за це рішення!» — сказала Олена Кондратюк.

За інформацією Міністра освіти Словаччини Яна Горецького, у словацьких школах офіційно зареєстровано близько 15 тисяч українських дітей. Для українських школярів були спеціально розроблені та адаптовані тести, щоб вони були на рівних із словацькими дітьми. Словаччина також дуже переймається питанням психологічного здоров’я українських дітей, що знайшли свій прихисток в країні, підкреслив він.

«Дякуємо Словаччині за належне ставлення до освітніх потреб українських дітей і загалом за теплий прийом вимушених переселенців з України, 90% з яких — це жінки та діти», — наголосила під час зустрічі у Братиславі Олена Кондратюк.

Віцеспікерка також звернулася з проханням сприяти здачі національного мультипредметного тесту старшокласниками, які перебувають у Словаччині й завершують навчання в українських школах дистанційно.

«Окрім того, є потреба в додаткових садочках для українських дітей у Словаччині. Наші жінки вміють і хочуть працювати. Вони прагнуть працевлаштуватися, щоб самостійно забезпечувати своє перебування та своїх дітей в країні. Але їм потрібний ширший доступ до послуг дитячих садочків», — звернулася до міністра Олена Кондратюк.

Прес-служба Апарату Верховної Ради України.