Але досить з’явитися одній ініціативній людині, кожне таке село стає знаменитим.

Коли в Авдіївці оселився Андрій Лісовий, село прогриміло всеукраїнським рекордом — до річниці Незалежності на кожному подвір’ї виставили український прапор. Це зафіксовано у Книзі рекордів України. Тепер же про це село дізнаються і в кожній із 54 країн, які підтримують нас у боротьбі з рашизмом. Адже альбом, про який пишу далі, надійде в посольства України у кожній із країн «Рамштайну».

У Чернігівському історичному музеї імені В. Тарновського представлено і альбом, і виставку. Про що вони? На картинах київських художників Дарії Добрякової та Юрія Кутілова зображені звичайні українці — мешканці села Авдіївки. «Голос України» вже писав про цю унікальну ініціативу Андрія Лісового. Але тепер картини-портрети оформлені в альбом, а їх оригінали представлені на виставці.

Учасники проекту — громада села Авдіївка Куликівської громади Чернігівського району, Чернігівський обласний історичний музей імені В. Тарновського та козацька громада кафедрального собору святої Катерини Чернігова.

«Рашизм — це людиноненависницька ідеологія, що несе з собою геноцид українського народу. На портретах ми бачимо дітей і дорослих, жінок та чоловіків, електриків та бджолярів, землеробів і воїнів. Коли прийшло горе в хату, люди об’єдналися і всі як один стали на захист країни. Кожен обрав свій фронт. Саме ці герої творять державу та націю. Націю незламних і нескорених», — наголосив Андрій Лісовий.

Після 24 лютого 2022 року Чернігівщина стала однією з гарячих точок на мапі України. Дві третини регіону перебувало в окупації, а внаслідок російської агресії зруйновано 12 тисяч об’єктів критичної та соціальної інфраструктури, промислових і сільгосппідприємств, багатоповерхових та приватних житлових будинків.

Невелика Авдіївка під час облоги Чернігова пропустила через себе майже 20 тисяч осіб, нагодувавши, давши можливість відпочити. Адже село опинилося на «дорозі життя», якою рятувалися з обложеного міста чернігівці. А кілька авдїівців воюють нині на сході проти російських окупантів. Як каже тітка Шура — одна з портретних героїнь виставки, «у нашому селі сепаратистів нема!».

«Рік, що минув, довів нам, і ми довели всьому світу, що українці є справді нацією героїв. І ми довели навіть більше: героїзм — це не лише про військових і не лише про поле бою. Це прості буденні справи простих людей.

Саме в ці дні ми відзначаємо річницю визволення Чернігівщини. І вся Україна і весь світ говорить про міста-герої і міста героїв. Тобто про всі міста і села Чернігівщини», — сказала на відкритті виставки заступниця начальника Чернігівської ОВА Жанна Шерстюк.

«Ідея альбому і виставки в тому, щоб показати: оце і є ті українці, які воюють, вирощують хліб і дітей, порають господарство, співають і творять Державу», — каже Андрій Лісовий. Або, як мимохідь зауважила Жанна Шерстюк, героями є не тільки ті, хто воюють, а й та бабуся, яка напекла пиріжків і принесла їх на найближчий блокпост. Бо ми всі — українці.

Чернігів.

Фото автора.