Після велелюдної акції, що була проведена біля кафедрального Свято-Покровського собору у Хмельницькому, священнослужителі, які належать до УПЦ МП, залишили храм.
У хмельницькому кафедральному Свято-Покровському соборі, який належав УПЦ, підконтрольній московському патріархату, першу службу українською мовою провів військовий капелан 19-ї ракетної бригади «Свята Варвара» молодший лейтенант капеланської служби Даниїл Тарнавський.
Після того, як архієпископ Хмельницький і Старокостянтинівський Антоній передав ключі від собору, там працює ревізійна комісія, яка стежить за передачею храму священникам Православної церкви України.
Цим подіям передував скандал, який стався в стінах храму під час ранкового недільного богослужіння. Про події у храмі стало відомо з відео з інтернету, яке одним із перших розповсюдив і прокоментував депутат обласної ради Віктор Бурлик. У дописі йшлося про те, що чоловік у військовій формі прийшов у храм і запитав: «Скільки людей ще має загинути, щоб ви перестали ходити в московський патріархат?». Після цього між ним та церковнослужителями зав’язалась штовханина, під час якої впало Євангеліє. Один із священників почав діяти особливо активно, спочатку повалив чоловіка на землю, потім його із заламаними за спину руками вивели з храму.
Одразу ж священники викликали поліцію. Патрульні затримали військового за дрібне хуліганство. У поліції підтвердили, що під час богослужіння 26-річний чоловік розпочав конфлікт зі священником, і свідки події викликали правоохоронців.
Водночас додали, що за фактом побиття військовослужбовця, який був зафіксований на відео, слідчі відкрили кримінальне провадження й стосовно священника за статтею «хуліганство».
Відео миттю розлетілось у соціальних мережах. Там же прозвучав заклик зібратись біля храму тих, хто виступає проти того, аби в церкві порядкували священники УПЦ МП.
У неділю близько шостої години вечора біля собору зібрались майже тисяча хмельничан. Вони вигукували патріотичні заклики, а також вимоги до представників УПЦ МП залишити собор. Спочатку вони знаходились за територією храму, оскільки ворота до його подвір’я були зачинені. Однак потім ворота відчинили, і люди підійшли до церкви та будівлі, де живе настоятель.
Разом із ними там перебували представники поліції та військовослужбовці.
Протестувальники тримали в руках державні прапори та антимосковські плакати. Постійно звучав заклик «Геть московського попа».
До протестувальників вийшло кілька священників, однак діалогу не відбулось, оскільки священнослужителі не могли прокоментувати всі події, що відбулись протягом дня. І все ж згодом протестувальникам передали ключі від храму. Водночас була сформована ревізійна комісія, яка має оформити акт передачі храму.
Спочатку до нього правоохоронці впустили лише членів цієї комісії та журналістів. Але згодом туди змогли зайти і ті, хто був надворі. Тоді й відбулось перше богослужіння, яке провів військовий капелан, представник ПЦУ.
Реагуючи на всі ці події, хмельницький міський голова Олександр Симчишин повідомив, що на позачерговій сесії міської ради депутати мають припинити користування УПЦ МП усіма земельними ділянками на території громади. А також ініціюють такі ж рішення до обласної та районної рад. Він також додав, що ті, хто бив військового, мають бути притягнуті до кримінальної відповідальності. А патрульні, які склали протокол на нього, мають бути звільнені.
Водночас перед початком акції протесту перший заступник начальника ОВА Сергій Тюрін у своєму відеозверненні сказав:
— Хотів би нагадати, що ми живемо в європейській цивілізованій країні, де панує верховенство права. Ми не московити і не будемо уподібнюватися їхнім шляхам вирішення конфліктних ситуацій. Ми будемо будь-які конфлікти розв’язувати у правовий і законний спосіб. Закликаю знизити градус напруження та надати можливість відповідним службам розв’язати конфлікт, який виник, у правовий спосіб. Сподіваюсь на вашу мудрість та свідомість.
Поки працюватиме ревізійна комісія, приміщення Свято-Покровського собору буде опечатане.
Фото надано автором.