Фахівці галузі архітектури та містобудування ознайомилися з детальним звітом міжнародної команди експертів, відзначили зважений підхід до створення документа та ґрунтовний аналіз даних.
Учасники зустрічі озвучили низку пропозицій, зокрема, щодо інтеграції Генерального плану з чинним законодавством України, врахування особливостей міста та державної стратегії розвитку регіонів. Як зазначив Анатолій Зубик, представник Миколаївської організації Національної спілки архітекторів України, під час розробки Генплану важливо дати відповідь на стратегічне питання: яким шляхом піде місто? Йдеться, в тому числі, про державну політику розвитку суднобудування: яке місце в цьому буде у Миколаєва. «Від розуміння загальної концепції залежить дуже багато, це може стати вирішальним моментом для Миколаєва», — зазначив він.
Заступник директора департаменту архітектури та містобудування міськради Євген Поляков повідомив, що зараз розробляється механізм залучення до роботи над Генеральним планом всіх стейкхолдерів, тобто зацікавлених сторін. Ідеться про налагодження взаємодії з урядовими інституціями, державними установами та підприємствами, зокрема, Укроборонпромом, представниками ООН. Саме такий механізм допоможе зрозуміти, що держава планує зробити в нашому місті, й концептуально правильно проектувати такі галузі, як суднобудування та інші.
На думку Володимира Сисоєва, голови обласної організації Національної спілки архітекторів України, першочерговим завданням після війни має стати відновлення економічної складової. «Це допоможе вирішити проблему безробіття та сприятиме поверненню жителів», — додав він.
Миколаєву доводиться працювати над плануванням стратегії розвитку в непростих умовах. Акцент на сталому розвитку міста означає не просто вирішити проблеми однієї сфери. На думку спеціалістів, слід ставити в центр життя людини, прагнення створити для миколаївців комфортне середовище. При цьому міська влада розуміє важливість відновлення економіки і продовжує роботу над залученням нових великих і середніх підприємств для стимулювання розбудови міста. З цією метою міський голова Олександр Сєнкевич запрошує до Миколаєва представників данського бізнесу та інших іноземних партнерів.
До обговорення приєдналася Ганна Айлікова, головний архітектор проектів інституту «Діпромісто». Вона звернула увагу на необхідність ретельного аналізу територіальних ресурсів Миколаєва. «Слід проаналізувати територію міста, яка придатна для розміщення житла, зелених зон, розвитку або реорганізації промисловості, сфери обслуговування тощо. Спочатку зрозуміти, які є ресурси, а також визначити, чого не вистачає кожному району міста. На основі цього аналізу створити ідеальну модель розвитку кожного конкретного району на території Миколаєва, враховуючи його специфіку. Відштовхуючись від ресурсного потенціалу, можна розробляти стратегію розвитку», — зазначила вона.
Пропозиції спільноти архітекторів врахують у подальшій роботі в межах проекту #UN4Mykolaiv. Натомість непростий перший підготовчий етап розробки Генплану завершено. Це лише початок. Але є унікальна підтримка партнерів з усього світу, і неодмінно скористаються шансом побудувати нову якість життя для містян.
Миколаїв.