«Росія продовжує використовувати релігію як зброю, намагаючись дискредитувати Україну на міжнародній арені, та застосовує інформаційні операції про релігію для просування військових цілей, незважаючи на те, що сама вчиняє грубі порушення релігійної свободи в окупованій Україні», — такий висновок містить новий звіт Інституту вивчення війни (ISW).

Аналітики наголошують, що росія вдається до брехні, звинувачуючи Україну в утисках релігійних свобод стосовно УПЦ, що зберігає канонічний зв’язок з рпц, яка благословляє російську армію на війну з сусідньою суверенною державою, підтримує окупантів, які проводять на тимчасово захоплених територіях справжні релігійні чистки.

«Російські релігійні переслідування, ймовірно, також є частиною поточної російської кампанії культурного геноциду та етнічних чисток, спрямованих на викорінення ідеї незалежної української національності чи Православної церкви України (ПЦУ)» — зазначають аналітики.

В Інституті вивчення війни констатують, що від 24 лютого 2022 року зафіксовано щонайменше 76 цілеспрямованих та підтверджених фактів релігійних переслідувань в Україні, вчинених російськими військовими або окупаційною «владою».

Зокрема, окупанти закрили або «націоналізували» щонайменше 26 місць богослужіння, щонайменше 13 культових споруд було пограбовано або навмисно знищено, як мінімум 29 священнослужителів або релігійних лідерів були навмисно вбиті рашистами. В ISW зазначають, що ці цифри не відображають повної картини релігійних чисток загарбниками: аналітики не включали у звіт інформацію українського Інституту релігійної свободи, який станом на лютий 2023 року повідомляє про 494 знищені, пошкоджені або пограбовані релігійні споруди, оскільки не можуть перевірити цю інформацію. До звіту також не ввійшли дані щодо загибелі релігійних діячів під час масованих обстрілів.

Аналітики підкреслюють, що репресії проти українських релігійних громад розпочалися ще в 2014 році в тимчасово окупованому Криму та на захоплених територіях Донецької і Луганської областей. Мета релігійних переслідувань з боку кремля — викорінення автокефальної Православної церкви України, яку рпц та підпорядкована їй УПЦ називають розкольницькою, вперто ігноруючи факт отримання ПЦУ Томосу про автокефалію. Саме ПЦУ зазнає найбільше атак з боку окупантів — 34 відсотки випадків зафіксованих релігійних переслідувань припадає на цю релігійну організацію. За висновком ISW, репресій зазнають й інші конфесії, що є виразно українськими за культурою, як УГКЦ (зокрема, у Бердянську в листопаді 2022 року захоплено двох греко-католицьких священиків, закрито головний храм УГКЦ у Мелітополі), а також протестантські громади, які кремль вважає «ворожими». Загарбники переслідують баптистів, лютеран, Свідків Єгови, Адвентистів сьомого дня, п’ятидесятників, погрожують їм винищенням, називають «ворогами російського православного народу», «американськими шпигунами» тощо. Зафіксовано факти релігійних чисток щодо протестантських рухів у районі окупованих Маріуполя, Лисичанська, Мелітополя, Сєвєродонецька, у Херсонській та Запорізькій областях.

Проводячи цілеспрямовані кампанії з викорінення «шкідливих» релігійних організацій в Україні, росія всіляко підтримує та популяризує підконтрольну їй УПЦ. Аналітики ISW констатують, що УПЦ — «це не незалежна релігійна організація, а частина російської держави та інструмент російської гібридної війни». Вони зазначають, що ця структура надавала підтримку російським військам, які вторглися в Крим, на Донбас, ще у 2014 році — окремі храми і монастирські приміщення окупанти використовували як склади, польові госпіталі, казарми, а в 2022-му навіть як бойові позиції. Відомо чимало фактів колаборації священиків УПЦ.

Експерти прогнозують, що москва і надалі використовуватиме УПЦ та релігію як зброю для створення соціального напруження в українському суспільстві та впливу на перебіг бойових дій.