На переконання авторів, така важлива галузь економіки як підприємництво має в Україні великий потенціал для розвитку. Новий законопроект покликаний не лише усунути проблеми, які негативно впливають на його успішність, а й дасть змогу займатися підприємницькою діяльністю без реєстрації фізосіб — підприємців (ФОП).
Для цього в Україні величезний потенціал: зокрема, географічне положення та наявність ресурсів. Українські підприємці можуть займатися експортом товарів та послуг в Європу та Східну Азію, а також використовувати власні можливості для створення продуктів та послуг.
Згідно з пояснювальною запискою законопроектом передбачено здійснення підприємницької (економічної) діяльності домогосподарствами без реєстрації ФОП за таких умов:
подання річної податкової декларації домогосподарства;
ведення такої підприємницької (економічної) діяльності лише членами домогосподарства;
річний дохід від економічної діяльності домогосподарства не перевищує 8 млн грн.
До видів підприємницької (економічної) діяльності, які дозволено провадити без реєстрації ФОП, належать:
перукарські та косметологічні послуги;
юридичні консультації;
послуги домашньої прислуги;
догляд за хворими або немічними особами;
надання індивідуальних уроків (репетитор);
індивідуальне виховання дітей (гувернер);
послуги, пов’язані з очищенням і прибиранням приміщень за індивідуальним замовленням;
ремонт взуття, одягу, побутових, килимових, шкіряних і дорожніх виробів, меблів, електропобутової техніки та інших побутових та офісних приладів, годинників, предметів особистого користування, домашнього вжитку та металовиробів;
технічне обслуговування і ремонт музичних інструментів;
послуги з прання та прасування білизни та інших текстильних виробів;
роздрібна торгівля продовольчими та непродовольчими товарами з лотків і на ринках;
послуги з перевезення пасажирів автомобільним транспортом;
послуги з перевезення вантажу;
діяльність у сфері ресторанного господарства;
послуги з естетичної косметології, крім тих, що підлягають ліцензуванню;
інші види робіт, до яких залучаються члени цього домогосподарства, крім видів діяльності, що підлягають ліцензуванню та належать до незалежної професійної діяльності відповідно до закону.
Крім того, стаття 9 проекту передбачає, що домогосподарства мають право на податкову знижку в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів. У разі підтримки автори пропонують ввести законопроект у дію з 2025 року.
Також законопроектом визначаються засади формування дохідної та витратної частини домогосподарств. До витратної частини належать не лише витрати на ведення підприємницької (економічної) діяльності, а й витрати на утримання кожного члена домогосподарства в розмірі шістдесяти відсотків від середньомісячної заробітної плати за попередній рік.
Водночас законопроект визначає поняття «соціального трансферту», для отримання якого домогосподарство має скласти річну податкову декларацію. Так, на думку авторів, проект закону є фундаментальним з точки зору вибудовування державної системи соціальної підтримки громадян, що потрапили у складні життєві обставини, заохочення домогосподарств (домоекономік) до економічної активності та зміцнення національної економіки загалом.
Обов’язковість декларування не стосується осіб, які отримують пенсійні виплати та стипендії. Такий механізм декларування гарантуватиме, зокрема, адресну допомогу тим, хто потрапив у складні життєві обставини та потребує державної підтримки, а також забезпечуватиме контроль за використанням публічних коштів — коштів державного бюджету.
Облік доходів домогосподарства здійснюватиметься в домогосподарстві в спрощеному вигляді, відповідно до порядку, встановленого Кабінетом Міністрів України.