Про це інформує Reuters. У цьому контексті наголошується, що торгова політика є виключною компетенцією Європейського Союзу, і тому односторонні дії неприпустимі. Також, зазначають у Єврокомісії, «у такі складні часи вкрай важливо координувати та узгоджувати всі рішення всередині ЄС».

Нині сотні вагонів та вантажівок з пшеницею, кукурудзою, насінням соняшнику, ріпаком, шротом, цистерн з олією, іншої української агропродукції «завмерли» поблизу багатьох західних прикордонних переходів в очікуванні вирішення питання про можливий транзит територією Польщі та Угорщини, передусім до європейських портів.

Уряд Польщі, як повідомив голова правлячої партії «Право і справедливість» Ярослав Качинський, «ухвалив рішення заборонити ввезення в країну зерна та десятків інших видів продовольства з України», передає RMF24. На який строк запроваджується обмеження — не уточнюється. Угорщина слідом за Польщею заборонила імпорт з України зерна, олійних культур та інших сільськогосподарських продуктів і рослинного, і тваринного походження до 30 червня.

Такий крок, зокрема, пояснюється «відсутністю значних заходів на підтримку місцевих виробників з боку ЄС». Адже масова поставка агропродукції з України завдасть серйозних збитків місцевим фермерам.

А у Словаччині поки що лише зупинили обробку нашої пшениці — нібито виявили підвищену кількість залишків пестицидів.

Також з’явилася інформація, що уряд Болгарії розглядає можливість включити «червоне світло» на шляху імпорту українського зерна за прикладом Польщі та Угорщини.

Водночас Міністерство аграрної політики та продовольства України шкодує про прийняття іноземними колегами рішень про тимчасове обмеження експорту (в тому числі транзитом) сільгосптоварів з України. Як йдеться в оприлюдненій заяві, «Мінагрополітики завжди виступало й виступає за відкриту, конструктивну і взаємовигідну співпрацю відповідно до угод про асоціацію та вільну торгівлю між Україною та ЄС». А рішення польської сторони суперечить попереднім домовленостям... Було погоджено, що чотири культури: пшениця, кукурудза, насіння соняшнику та ріпаку до 1 липня 2023 року транспортуватимуть через Польщу транзитом.

У польських фермерів склалась непроста ситуація, проте нині найскладніше аграріям України, охопленої війною. Саме українці зазнають колосальних збитків від повномасштабного вторгнення росії, і саме хлібороби гинуть на своїх полях від ворожих мін. При цьому українські агровиробники з розумінням ставляться до потреб польських колег, сподіваються на взаєморозуміння та очікують конструктивного діалогу для прийняття узгодженого рішення.

Різного роду односторонні кардинальні дії не прискорять позитивного вирішення ситуації. Між нашими державами та суб’єктами господарювання не повинно бути жодних непорозумінь.

Зі свого боку Мінагрополітики України пропонує узгодити з польською стороною новий Меморандум про взаєморозуміння, який враховуватиме інтереси України та Польщі в дусі конструктивного надійного ефективного співробітництва для обох країн, і належним чином врегулює питання транзиту сільськогосподарської продукції територією Польщі.

«Ми готові до співпраці з польською стороною у проведенні ретельного розслідування будь-яких зловживань, які могли мати місце в цьому питанні й призвели до нинішньої ситуації, що не відповідає інтересам ані Польщі, ані України. Кризові явища мають підштовхнути наші держави до ще більш тісної взаємодії в усіх галузях, аби усунути першопричину цих проблем — російську агресію, — йдеться у заяві Мінагрополітики. — Це дасть змогу відновити та розбудувати логістичну інфраструктуру для взаємовигідної торговельно-економічної співпраці відповідно до правил і принципів поглибленої і всеохоплюючої зони вільної торгівлі між Україною і ЄС».

Є надія, що під час візиту міністра агрополітики Миколи Сольського до Польщі сторони принаймні частково усунуть бар’єри, які виникли на шляху української сільгосппродукції.

Фото з відкритих джерел.