На знімку: танець єдності.
У селі Чортовець Городенківської територіальної громади є дві пам’ятні дошки, присвячені унікальному танцю сербен. Їх встановлено на двох церквах. Адже щороку на Провідну неділю цей великодній ритуал єднає парафіян місцевих храмів. Чоловіки з топірцями, рука в руку, крок у крок, під гаївки та сопілковий супровід, ідуть однією шеренгою через усе село. А минулої неділі цю традицію відтворили віряни греко-католицької парафії Всіх Святих у Венсені в Парижі.
«Народний танець «Сербен» цьогоріч внесений до обласного реєстру нематеріальної культурної спадщини України, -- розповів заступник директора Центру культури і мистецтва Городенківської міськради Ярослав Левкун. -- Відповідні документи відправили на затвердження до Міністерства культури та інформаційної політики. Викладачі Чернівецького національного університету допомогли підготувати англо-французький переклад анотації. Велику підтримку в подачі історії цієї традиції надала громада Чортівця».
Сподіваємося, що невдовзі цей унікальний великодній ритуал претендуватиме й на відповідне визнання ЮНЕСКО. Презентація сербену у Франції --– великий крок для його популяризації.
Міська рада провела відповідні перемовини з чортовецькою діаспорою у Празі. Тож танок побачать і в Чехії. Тамтешня громада надає велику підтримку нашим Збройним Силам.
До слова, наші співвітчизники у Франції так само багато допомагали ще від Революції Гідності. Так само й тепер підтримують наших захисників, передають посилки для переселенців. Натомість костюми для сербену хлопцям пошили кравчині з Чортівця.
Координує донати на ЗСУ парафії у Венсені отець-доктор, пластовий капелан Паризької єпархії Руслан Сідельник. Багато допомагають учні школи Володимира Великого в Парижі, під проводом Пласту -- скаутів-українців Франції. У Венсені розташована резиденція українських греко-католицьких єпископів Франції, заснована ще в 1961 році. А з 2012-го тут -- парафія Володимира Великого УГКЦ. Щонеділі для парафіян є відправи в каплиці французьких скаутів.
«На Провідну неділю в Чортівці проводимо благодійний захід на підтримку Збройних Сил, -- розповідає мешканка Чортівця Ореста Гринюк. -- Щороку на фестиваль сербену збираються тисячі глядачів, тож очікуємо на велику збірку. Танець став візитівкою усієї Городенківської громади. Чоловіки шикуються за ієрархією: від найстаршого до наймолодшого учасника, а розпочинає його найпочесніший чоловік села з металевим топірцем у руках. Цьогоріч танець від церкви Святої Трійці очолить Іван Соловка, йтимуть через усе село до церкви Святого Миколая, де процес очолить Роман Калин».
Варто згадати й історію сербену. Колись на місцевій горі Замчище був замок, в якому селяни переховувалися під час монголо-татарської навали. Коли вороги прорвали оборону, жінки й діти затаїлися в підземних ходах, а чоловіки стали в коло один біля одного з топірцями в руках і завдяки завзятій боротьбі дали гідну відсіч.
Івано-Франківська область.
На знімку: пам’ятна дошка танцю.
На знімку: спільнота Венсен.
Фото надано Ярославом Левкуном.