А з них деякі швидкі на звинувачення автори в соцмережах уже почали плодити фейкові інформації. Саме тому керівництво офісу поширило повідомлення, яке спростовує некоректну (на переконання лісівників) інформацію.
Ось про що у ньому йдеться.
"Управління Західного офісу Держаудитслужби в Чернівецькій області на своїй сторінці опублікувало інформацію, що аудитом у Чернівецькому лісгоспі виявлено недоліків майже на 26 млн грн. Насправді ця інформація не відповідає дійсності.
Поясню.
Аудит: Видача лісорубних квитків на проведення рубок головного користування всупереч вимог законодавства -- збитки 4,11 млн. грн. сплачені підприємством. Застосовані санкції були оскаржені в судових інстанціях і за розгляд справ судами підприємство сплатило 0,8 млн. грн.
Спростування: У 2015 році у кварталі 62 Чорнівського лісництва офіційним Протоколом лісовпорядної наради було встановлено вік насаджень: 131--140 років. Виписано лісорубні квитки та проведено рубку. Один нюанс -- зміни своєчасно не внесли до документів лісовпорядкування. Відповідно це кваліфікувалось як порушення вимог законодавства. Внаслідок тривалого розгляду справ судами, рішення постановили аж у 2020 році. Однак підприємство сплатило покарання у розмірі 2 млн 400 тис. грн, а не 4,11 млн грн, як це зазначено в статті Західного офісу Держаудитслужби в Чернівецькій області. Судові витрати в розмірі 800 тис. грн -- це витрати не по одній справі. Це всі судові витрати за період з 2019-го по 2021 рік. Повідомляємо, що керівники підприємства, які видавали лісорубні квитки з порушенням норм законодавства, понесли покарання, їх звільнено з роботи.
Аудит: Унаслідок незаконного звільнення двох працівників за час вимушеного прогулу підприємство сплатило в 2020-му та 2021 році середній заробіток на суму 273,1 тис. грн.
Спростування: Упродовж 2020--2021 років справді було незаконно звільнено одного працівника. Але не двох, як зазначено в статті. Звільненому виплачено середній заробіток за час вимушеного прогулу в сумі 127 825,00 грн. Однак адміністрація ДП "Чернівецький лісгосп" звернулась до суду і за рішенням збитки частково відшкодовано посадовими особами підприємства, які допустили незаконне звільнення працівника.
Аудит: Унаслідок неналежного виконання обов'язків з охорони лісу, невстановлені особи завдали збитків незаконними порубками на суму 350,0 тис. грн.
Пояснення: Факти незаконних порубок лісу було встановлено працівниками державної лісової охорони підприємства та передано до правоохоронних органів. За даною справою низку працівників притягнуто до кримінальної відповідальності з наступним звільненням із займаних посад.
Аудит: Зволікання з виготовлення правовстановлюючих документів призвело до подорожчання земельно-кадастрових робіт на 347,5 тис. грн.
Спростування: Зволікання Чернівецької облдержадміністрації щодо видання розпоряджень на право розроблення технічної документації вплинуло на вартість робіт з її виготовлення. Це виникло у зв'язку зі зміною тарифів. На жаль, були випадки зволікання облдержадміністрацією щодо видачі розпоряджень на право лісокористувачам реєструвати речові права.
Аудит: 30,16 га земель державного лісового фонду, які раніше були в користуванні підприємства, на сьогодні належать іншим юридичним та фізичним особам. Зволікання з виготовлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки призвело до того, що об'єкти нерухомого майна, на які не оформлено право власності, перебувають на земельних ділянках, на які зареєстровано право власності інших осіб, тому існує ризик втрати активів на суму 12,03 млн. грн.
Спростування: За кожним фактом "накладання" земель юридичних та фізичних осіб на землі державного лісового фонду спрямовано заяви до правоохоронних органів. За деякими з цих фактів відкрито кримінальні провадження. Винних осіб притягнуто до відповідальності. Частину цих земель в судовому порядку повернуто в користування підприємства. Інша частина заяв на розгляді. Ризики втрати активів на суму 12,03 млн. гривень не відповідають дійсності, оскільки на зазначених земельних ділянках, площею 30,16 га, об'єкти нерухомого майна не розміщуються. Вони там відсутні.
Аудит: Через оптимізацію на підприємствах облікувалася дебіторська заборгованість та неефективні витрати ДП "Чернівецький лісгосп" в сумі 263,5 тис. грн.
Пояснення: ДП "Сторожинецький лісгосп" був укладений Договір про надання консалтингових послуг щодо проходження процедури "Оцінка впливу на довкілля". Виконавцю сплатили аванс в сумі 126,0 тис. грн.
Діяльність ДП "Сторожинецький лісгосп" припинено шляхом реорганізації, а саме -- приєднання до ДП "Чернівецький лісгосп". Відповідно Звіт з "Оцінки впливу на довкілля" не міг бути використаний в роботі ДП "Чернівецький лісгосп". Було створено новий звіт. Цим пояснюється неефективне використання коштів у сумі 126,0 тис. грн.
Аналогічний звіт ДП "Глибоцьке державне спеціалізоване підприємство АПК" також не міг бути використаний у роботі після приєднання до ДП "Чернівецький лісгосп". Відповідно виготовлено новий документ. Таким чином пояснюється неефективне використання коштів у сумі 137,5 тис. грн. сплаченого авансу, а загалом на суму 263,5 тис. грн.
Аудит: Втрата можливості отримати доходи щонайменше на 5,3 млн. грн від роботи пансіонату "Вербиченька".
Пояснення: Дитячий пансіонат "Вербиченька" не працював у 2022 року, оскільки згідно з Розпорядженням начальника Чернівецької обласної адміністрації № 711-р від 27.05.2022 було заборонено роботу дитячих закладів оздоровлення та відпочинку з цілодобовим перебуванням на період правового режиму воєнного стану.
Аудит: Погіршення санітарного стану лісів, які уражені хворобами, призводить до отримання непридатної деревини для промислового використання, як наслідок -- до втрати доходів на суму 1,8 млн грн.
Спростування: Санітарні рубки -- це ефективні заходи для боротьби зі шкідливими комахами і хворобами лісу. Вибіркові санітарні рубки проводять відповідно до Санітарних правил в лісах України, що зазначено в постанові Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2016 року № 756. При відведенні в рубку дерева розподіляють на категорії технічної придатності: ділова та дров'яна деревина. Дров'яна деревина за наявності споживача розподіляється на дров'яну деревину промислового використання та на дров'яну деревину непромислового використання (паливні дрова). Отже, дров'яна деревина -- однакова. Уже сам споживач вирішує, як її використовувати: у промисловому вигляді чи у вигляді дров. Відповідно збитків бути не може.
Аудит: Утримання понаднормативної посади заступника директора без погодження з органом управління майном призвело до неефективних витрат на суму 130,6 тис. грн.
За результатами реорганізації до ДП "Чернівецьке лісове господарство" було приєднано два деревообробні цехи, один нижній склад та 12 лісництв із загальною площею держлісфонду 45,6 тис. га. Площа лісових угідь лісгоспу збільшилась майже втричі та у 2022 році становила 70,5 тис. га. Відповідно -- це збільшення об'ємів роботи та відповідальності. Цим і пояснюється введення даної посади. За результатами аудиту 2022 року посада заступника директора визнана понаднормативною відповідно до нормативів. Сьогодні посада вакантна. Під час розробки уніфікованого штатного розпису будуть враховані висновки Державної аудиторської служби і посада заступника директора з виробництва буде виключена зі штатного розпису.
Аудит: Неврегульованість нормативно-правової бази з питання порядку обчислення розміру плати за користування мисливськими угіддями на землях лісового фонду дала змогу керівнику підприємства укладати договори за користування мисливськими угіддями в розмірі одна гривня за гектар на рік, що призводить до незначних надходжень.
Пояснення: Питання щодо обчислення розміру плати за користування мисливськими угіддями справді не врегульоване на законодавчому рівні. У свою чергу це призводить до багатьох спірних ситуацій, які виникають.
Отже, можна зробити висновок, що в результаті аудиту некоректно підсумовано суму неефективних витрат у розмірі майже 26 млн грн, які виникли у зв'язку із внутрішніми та зовнішніми ризиками. Наприклад, недоотримання доходів пансіонатом "Вербиченька" на 5,3 млн грн через заборону роботи на період дії воєнного стану апріорі недоцільно відносити до загальної суми. Як і те, що існує ризик втрати активів балансової вартості основних засобів на суму 12,03 млн грн, оскільки вони обліковуються на балансі підприємства та не розташовані на спірних земельних ділянках".
На знімку: Василь Гончар.