Як повідомив голова СБУ Василь Малюк, ще торік було проведено низку контррозвідувальних заходів, за результатами яких відкрито кримінальні провадження щодо 61 священнослужителя.
«Загалом суди вже винесли сім вироків стосовно окремих кліриків, які стали на бік ворога», — сказав він. Двох священиків УПЦ передано за обміном. «І хочу наголосити, що ворог дуже цінує своїх агентів у рясах: так, одну таку особу обміняли на 28 українських військовослужбовців», — за-значає Голова СБУ. Він також повідомив, що за матеріалами слідства припинено громадянство України 19 клірикам релігійної організації, багато членів якої співпрацювали з агресором.
«Я вже казав раніше: наявність ряси і кадила не є обтяжуючою обставиною, але й не звільняє від кримінальної відповідальності. І жодних індульгенцій не дає. Працюємо виключно в рамках закону попри церковний сан», — наголошує Василь Малюк.
Тим часом у Національному заповіднику «Києво-Печерська лавра» у співпраці з СБУ та Національною поліцією триває робота з повернення історичної пам’ятки в державну власність. Комісія Міністерства культури та інформаційної політики (МКІП) проводить огляд приміщень заповідника, в яких до 29 березня перебували ченці монастиря УПЦ, — з нею розірвано угоду про оренду будівель. У перших двох пам’ятках національного значення, які оглянули представники комісії, виявлено оголошення про збір коштів на храм у Білорусі, де базуються російські війська, і чоловічий монастир у Криму, візитівки з російськими храмами та ченця з окупованого нині Мелітопольського району з поштовою скринькою mail.ru. У Галереї, що веде до ближніх печер і є об’єктом національного значення, УПЦ розмістила величезний, на сотні квадратних метрів МАФ, де, за словами новопризначеного в.о. гендиректора заповідника Максима Остапенка, «торгують представники деяких структур, які в Україні заборонені». Тут поряд з іконами і сувенірами — плакати, що прославлять агентів у рясах, які від 2014 року співпрацюють з окупантами, література, видана рпц.
На території Лаври, крім численних торговельних точок, працювали типо-графія, цех з виробництва сувенірної продукції та швейна майстерня.
Попри те, що Києво-Печерська лавра ще в 1994 році внесена до списку ЮНЕСКО, ченці монастиря занедбали та пошкодили не один охоронний об’єкт, а по собі у приміщеннях залишили купи сміття (на знімку внизу). У занехаяному стані виявилася і дзвіниця над Галереєю до ближніх печер, де розміщується унікальний артефакт — дзвін гетьмана Мазепи 1683 року, що є найстарішим із неперелитих дзвонів у Києві. Тут члени комісії побачили купи пляшок з-під алкоголю.
«Комісія Міністерства культури та інформаційної політики України продовжує працювати в Лаврі. Нею було здійснено огляд трьох пам’яток (дві національного, одну місцевого значення). А саме: майна корпусів 37, 37-а, 38 — Галерея до Ближніх печер, Дзвіниця на Ближніх печерах, Вхід до Галереї Ближніх печер», — написав на своїй сторінці у Фейсбуці міністр Олександр Ткаченко.
МКІП у своїх соцмережах опублікувало відео, зняте у приміщенні охорони в Києво-Печерській лаврі. Тут стародавні двері XVIII століття використовували як мішень для метання ножів. Крім доброї сотні слідів від влучання ножів та видряпаної мішені, як у дартсі, двері «прикрашали» кайданки (на знімку вгорі).
«Що залишає після себе «русскій мір» та його прихильники — наслідки свідчать самі за себе. На власні очі можете побачити наручники на дверях, стародавніх дверях XVIII століття, що їх використовували як мішень для кидання ножів», — каже Максим Остапенко.
Як уже повідомляв «Голос України», служителі УПЦ зруйнували кімнати корпусу № 112, де розташовувався Книжковий склад, збудований у другій половині ХІХ століття. Комісія склала заяву про злочин за статтею про пошкодження об’єктів культурної спадщини. За фактом незаконного руйнування об’єкта слідчими розпочато кримінальне провадження.
Віряни релігійної організації, афільованої з москвою, продовжують чинити спротив роботі комісії Мінкульту та не допускають її членів до приміщень Лаври. В одному з опечатаних після перевірки корпусів, прихильники УПЦ зламали захисні ролети та двері. Підозрюваним у хуліганстві на території заповідника суд обрав запобіжні заходи — трьох відправили під цілодобовий домашній арешт до 19 червня, ще одного — до 19 травня.
Фото із сторінки у Фейсбуці Олександра Ткаченка.