І першопричина нинішньої ситуації на зовнішніх ринках — не в низьких цінах українського збіжжя, а в повномасштабному вторгненні росії на терени нашої держави. На цьому наголосив міністр аграрної політики та продовольства Микола Сольський під час онлайн-виступу на засіданні Ради ЄС з питань сільського господарства та рибальства.
Нині українські аграрії працюють у надскладних умовах війни, але розуміють проблеми колег за кордоном.
Водночас об’єднана Європа потребує вирощеного на наших ланах зерна, зокрема кукурудзи, шроту та іншої продукції — ці товари корисні для ринку ЄС.
Так, український імпорт до Польщі приніс чимало вигоди не лише Україні, а й самій Польщі: експорт м’яса і молочних продуктів за минулий рік зріс на 37%.
«Це ті виробництва, які потребують кормів, і зерно з України посилило конкурентоспроможність польських виробників. Також збільшився на 40% експорт з Польщі зернових і продуктів їх переробки, — аргументував Микола Сольський. — Бізнес сусідньої країни зростав, використовуючи й українську сировину. Зокрема, торік виробництво курятини у Польщі зросло на 8,2% порівняно з 2021-м. РП стала одним з лідерів серед держав ЄС за обсягами експорту курятини до третіх країн. У першому кварталі 2023-го Польща продала Україні 10,5 тисячі тонн курятини, а Україна Польщі — 4 тисячі тонн, що в 2,5 разу менше».
Також на українському зерні заробили трейдери, перевізники, порти.
На думку Миколи Сольського, українське зерно не стало ключовою причиною ціноутворення на ринку. За останні два місяці котирування падають всупереч очікуванням фермерів усіх країн.
І не через українське зерно, а через прогнози дуже високого врожаю з Бразилії. Цей чинник тисне на ринки, можливо, сильніше, ніж експорт з України.
«Ми бачимо стрімке зростання обсягів бразильського виробництва й експорту, що за повільно зростаючого попиту істотно тисне на ціни... Але невже, виходячи з останнього досвіду, тепер треба закрити можливості експорту і Бразилії, аби світові ціни знову розвернулися в бік зростання?» — звернувся до європейських колег з риторичним запитанням Микола Сольський.
Адже аграрна торгівля між Україною та Євросоюзом — це і продовольча безпека для держав-членів ЄС, які потерпали від минулорічної посухи. Це ефективність тваринництва у Німеччині, Нідерландах та інших країнах. Між справжніми друзями завжди є дискусія — і разом, як оптимістично зауважив Микола Сольський, вони знаходять виважене рішення.
Фото з сайту rail.insider