Європейська комісія офіційно запровадила «виключні та тимчасові превентивні заходи» щодо імпорту цих чотирьох сільгоспкультур з нашої держави. Як зазначається у релізі Єврокомісії, «ці заходи необхідні з огляду на виняткові обставини серйозних вузьких місць у логістиці, з якими зіткнулися п'ять держав - членів ЄС».
До інших країн Європейського Союзу постачання з України всієї аграрної продукції включно з пшеницею, кукурудзою, ріпаком та соняшником не обмежується. Як і транзит через територію п'яти держав, на які поширюються торгові застереження.
Паралельно Болгарія, Угорщина, Польща та Словаччина зобов'язалися скасувати свої «заборонні рішення», які вони запроваджували самостійно, щодо імпорту пшениці, кукурудзи, ріпаку та соняшнику, а також будь-яких інших продуктів, що надходять з України.
Єврокомісія готова продовжити запобіжні заходи і після 5 червня 2023 року - «якщо збережеться виняткова ситуація».
«Вирішуючи проблеми фермерів у державах-членах, які сусідять з Україною, ці заходи підтверджують рішучу відданість ЄС підтримці України та збереженню її можливостей експортувати зерно, яке має вирішальне значення для того, щоб прогодувати світ і підтримувати низькі ціни на продовольство перед величезними викликами через російську агресію», - йдеться у релізі Єврокомісії. Такі кроки «будуть доповнені фінансовою підтримкою для фермерів у п'яти державах-членах».
Нагадаємо: Брюссель обіцяє Болгарії, Угорщині, Польщі, Румунії та Словаччині пакет допомоги на 100 мільйонів євро із сільськогосподарського фонду ЄС. Це буде вже другий транш. Перший у розмірі 56 мільйонів євро вже надано раніше трьом країнам - Польщі, Болгарії та Румунії.
Євросоюз також збирається провести розслідування ситуації на внутрішньому ринку ЄС щодо інших «чутливих» товарів з України.
Торік «ЄС тимчасово лібералізував увесь свій імпорт з України та призупинив заходи торгового захисту проти українських компаній до 5 червня 2023 року». У такий спосіб євроспільнота істотно «підтримує зруйновану війною економіку України». Очікується, що найближчим часом цей режим буде продовжено ще на рік.
Водночас Єврокомісія обіцяє і надалі працювати над полегшенням транзиту українських товарів "шляхами солідарності" до інших держав ЄС та за його межі. Так «українське зерно може діставатися до країн, які найбільше його потребують, оскільки загарбницька війна росії серйозно обмежила доступ України до її чорноморських портів».