Комісія Міністерства культури та інформаційної політики з приймання-передачі державного майна Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» протягом 1 та 2 травня цього року повернула у користування заповідника 16 корпусів — пам’ятки національного та місцевого значення.
Як повідомляють у МКІП, серед них — келії гостинного двору (корпус № 55), будинок господарський (корпус № 60), лікарня гостинного двору з церквою Богородиці Всіх скорботних радість (корпус № 68), келії гостинного двору (корпус № 69), келії гостинного двору (корпус № 58), келії гостинного двору (корпус № 71), сторожка гостинного двору (корпус № 71-а), а також корпуси №№ 72, 72-а, 74-а, 77, 77-а, 77-б, 111, 113, 251 (комплекс споруд галереї від Ближніх до Дальніх печер), підпірна стіна Дебоскета, Ротонда підпірної стіни Дебоскета, лікарня з церквою, Водонапірна вежа.
Нагадаємо, що 29 березня закінчилася дія договору про оренду приміщень між Національним заповідником «Києво-Печерська лавра» та УПЦ, яка зберігає церковно-канонічний зв’язок з московським патріархатом. Незважаючи на це, представники церкви відмовилися покинути святиню і протягом кількох тижнів не допускали комісію до приміщень монастиря. Після того як комісія зафіксувала порушення користування лаврою та було відкрито кримінальне провадження за фактом руйнування об’єкта на території лаври, направлення до суду Київською міською прокуратурою обвинувального акта щодо архідиякона лаври, підозрюваного у перешкоджанні роботі журналістів, котрі висвітлювали події на території заповідника, представники монастиря забезпечили доступ комісії до приміщень. Огляд будівель і майна відбувався у присутності в. о. генерального директора заповідника Максима Остапенка. При огляді і прийманні приміщень корпусів проводилася фото- та відеофіксація. У МКІП зазначають, що приміщення перебувають у задовільному стані.
Як повідомив міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко в ефірі телемарафону «Єдині новини», «найближчим часом розпочне роботу аудиторська комісія Мінкульту щодо перевірки роботи Кременецького заповідника і Почаївської лаври».
Голова Тернопільської обласної ради Михайло Головко повідомив, що під час виїзного засідання робоча група, яка вивчає правомірність використання комплексу споруд Почаївської Свято-Успенської лаври УПЦ, виявила низку порушень. Зокрема, те, що на території святині зведено нові споруди. Це може стати підставою для припинення оренди святині.
«Тут є подвійний аспект цієї проблеми, — наголосив очільник облради. — Передусім це національна безпека і моральний фактор, а з другого боку, це юридичні нюанси. Так, на жаль, ще в 2003 році Янукович уклав незаконну угоду, що нашу святиню передали московській церкві на 49 років, тобто до 2052-го. Звісно, що це порушення, потрібно його оскаржувати, і для цього є всі підстави».
Михайло Головко зазначив, що «є порушення архітектурного ансамблю, порушення історичної пам’ятки. Це підстави негайно розірвати цю угоду».
Він також додав, що виявлено факти незаконного відібрання комунальної власності в громади до УПЦ та незаконного переведення земель.
На знімку: на численних акціях протесту під стінами Києво-Печерської лаври кияни вимагають звільнити святиню від московського впливу.
Фото Георгія ЛУК’ЯНЧУКА.