На знімку: військовий каже волонтерам, що готові брати димових шашок стільки, скільки зроблять.
Чому взялися саме за цю справу?
Свою акцію назвали «Маскуємо військових». Закликають небайдужих долучатися до неї. Хто не може допомогти коштами, для таких є робота безпосередньо з виготовлення диму.
«Димова шашка – найкращий маскувальний халат для тих, хто на фронті, – розповідає керівник волонтерської організації «Солдатська куховарня» Леонід Павленко. – Коли хлопці ховаються в диму, безпілотники «сліпі». Димова завіса затуляє електронні «очі». Вони не бачать, що робиться на землі. Снайперам такі шашки теж стають у пригоді. Під час відходу з позиції задимлюють місце свого перебування. А ще дим дає захисникам простір для маневру».
Про це військові пишуть і розповідають по телефону чи під час особистих зустрічей. Тому просять багато диму. «Ваш дим врятував життя хлопцям мого підрозділу, якби не сховалися під завісою, нас не було б уже серед живих», – написав командир одного з відділень Леоніду Павленку. «Після прочитаного у мене мурашки пробігли по тілу», – згадує співрозмовник момент отримання листа.
«Приправа» до борщу
Це була його ініціатива виготовляти димові шашки. Він підбирав необхідні матеріали, визначав пропорції, проводив випробування.
«Хлопці з фронту кажуть, що готові брати димових шашок стільки, скільки зробимо, – розповідає Леонід Павленко. – Тому стараємося виготовляти по максимуму. Якби більше матеріалу і більше рук, то й шашок було б більше. Потрібна підтримка».
Ідея робити димові шашки виникла несподівано. Основний вид допомоги фронту «Солдатською куховарнею» – виготовлення сухих борщів і супів. Пан Леонід випадково побачив в Інтернеті, як одна з організацій робить димові шашки. Звернув увагу на слова військових: «Заберемо диму стільки, скільки дасте». Зрозумів: потреба велика, а роблять мало. Значить, треба братися за діло.
Павленко ніяк не сподівався, що на створення димової шашки витратить так багато часу. Здавалося б, що може бути простіше: бери в Інтернеті «рецепт», купуй зазначені матеріали, складай все докупи і випробовуй. На ділі все виявилося інакше.
«Знали б ви, скільки ночей я не справ через ці шашки! – продовжує чоловік. – Матеріали брав до грама, як в аптеці. Робив усе, як пишуть інтернет-порадники. І що? Доходило до запалення шнура, а диму нема. Або є, але такий ріденький, що годі говорити про маскування у ньому».
Дехто зі знайомих, з якими «шукали» дим, махнув рукою. Сказав, що це даремна трата часу. Але Павленко продовжив роботу. Каже, одного разу помилився у розрахунках у вазі матеріалів. І ота помилка стала рятівною.
Як же він радів, коли на околицях міста одну з улоговин, де робив випробування, затягнуло густим димом!
Рятівна помилка
Запитую у співрозмовника, чи потрібен на такий виріб особливий дозвіл. Відповідає: це не піротехнічний засіб, тому не йдеться про погодження. Дим виходить незадушливий. Єдине, що він робить, – надійно маскує людей і територію.
Крім того, димова завіса має психологічний вплив на людину. Якщо не знати, що це таке, то попервах стає лячно.
«Хлопці розповідали, як одного разу викурювали нашими шашками кацапів з їхніх бліндажів, – каже Павленко. – Тоді пересвідчилися, як дим впливає на людину, викликає страх».
Протягом минулого літа й осені пан Леонід разом із друзями і знайомими виготовили понад тисячу одиниць димових шашок. Каже, цією справою займаються тільки чоловіки, бо це чоловіча справа.
Серед матеріалів для їхнього виготовлення найдорожчим є калійна селітра. Вона нині не просто дорога, а дуже дорога, уточнює співрозмовник. Взимку дорого коштував парафін. Це через те, що з нього робили окопні свічки, тому став дефіцитним і, відповідно, ціна зросла. Тепер трохи подешевшав. Цукор входить у компонент, деякі інші матеріали потрібні, зокрема, той же шнур. Собівартість однієї шашки – приблизно сто гривень.
Взимку частково припинили їх робити: холодна погода шкодить шашкам. Зараз знову відновили роботу. Підготували приміщення. Його передав у користування один з місцевих підприємців. Закуповують матеріали...
Назвали свій виріб просто – «Димовуха». На кожному наклеюють логотип, одним із фрагментів якого є зображення голови московського диктатора. Логотип розробив місцевий айтішник.
Реквізити для допомоги
У кого є можливість допомогти волонтерам дати більше диму нашим військовим, повідомляємо відповідні реквізити.
Для юридичних осіб:
СОЛДАТСЬКА КУХОВАРНЯ ГО, код отримувача 44824156,
Рахунок: UA253052990000026005016109926, АТ КБ «ПРИВАТБАНК»
Для фізичних осіб – на картку ПриватБанку:
5169 3351 0072 7532.
Для переказів коштів з-за кордону:
PAYPAL на адресу:
bogvad3@gmail.com
leonid Pavlenko.
Телефон для зв'язку: +38(097)5717636.
Вінницька область.