Мир має настати не за будь-яку ціну. 71,8 відсотка опитаних громадян України переконані, що війна може закінчитися лише в разі Перемоги над росією, і компроміси з країною-агресором неможливі. А в Перемогу вірять 92 відсотки українців.

Такими є результати опитування, проведеного Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно з «Центром Разумкова».

Аналітики зазначають, що нині, в умовах воєнного стану, формується новітня національна пам’ять, яка стане осердям повоєнної української національної ідентичності. Вже зараз можна спостерігати, як деякі події, наприклад, тривалі битви та операції, подібно до оборони Бахмута чи «Азовсталі», залишають слід у колективній пам’яті українців.

Важливим чинником формування новітньої національної пам’яті стало визнання виняткової ролі всіх Сил оборони України, волонтерів та усвідомлення громадянами власної ролі як єдиного народу. Зокрема, 78% поділяють думку, що у перші місяці війни найбільшу роль у відбитті російського наступу відіграли Сили оборони України (ЗСУ, Нацгвардія, тероборона, добровольчі формування). На другому місці — загалом український народ (62%). На третьому — волонтери (46%). Роль центральної влади вважають головною 24% респондентів. Водночас, відповідаючи на відкрите запитання, які політики чи громадські діячі відіграли важливу роль в обороні країни, 65% опитаних згадали Президента України Володимира Зеленського, 47% — Головнокомандувача Збройних Сил України Валерія Залужного.

На думку політичних аналітиків, ці цифри надзвичайно важливі, оскільки свідчать, що в боротьбі з агресором країна виступає як єдине ціле. Науковий директор Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва, професор політології НаУКМА Олексій Гарань вважає, що такий результат дуже добре демонструє природу нашого опору. І це важливо насамперед для розуміння західної аудиторії. «Там дуже часто виносять на перший план особистісний фактор, наголошуючи, що Україна має хороших лідерів. І це правда. Але насправді для українців найважливіша оця колективна відсіч. Моя теза полягає в тому, що особистості діють так, тому що вони відчувають народ, народну підтримку і підштовхування з боку народу», — вважає Олексій Гарань.

Важливе місце у національній пам’яті посідають держави, які надали Україні всебічну допомогу під час війни. У 2022 році резонансними подіями стали візити лідерів іноземних країн та їхня підтримка України. За результатами опитування, саме зброя з-за кордону (13,5%) та підтримка союзників (11,8%) і партнерів давали українцям найбільше надії. І ці два показники очолили рейтинг факторів, що вселяють в українців оптимізм.

На переконання опитаних, найвагомішу допомогу нам надали Польща (68,5%) та США (67,4%). 46% респондентів мають таку саму думку про Велику Британію. Варто зазначити, що саме ці три країни також надали найбільший обсяг військової допомоги Україні, особливо в перші, найбільш кризові та складні місяці війни. Наступні в переліку країн, що найбільше підтримують Україну, — Німеччина, Литва, Латвія, Франція, Канада, Чехія, Естонія.

Ці країни мають істотний розрив з трійкою лідерів. Однак Олексій Гарань зауважує, що «хоча в абсолютних цифрах ми бачимо значний розрив, але дуже важливо, що серед лідерів ідуть Литва, Латвія, Естонія, тобто ті країни, які відносно до свого ВВП надали насправді найбільше зброї». «Зрозуміло, що найбільше присутні в інформаційному просторі насамперед Польща, США і Велика Британія, але наші медіа також наголошують на ролі цих невеликих країн Балтії, які справді віддають пропорційно до своїх бюджетів найбільше. І ми бачимо, що українці це помічають і теж вдячні за це», — зазначив Олексій Гарань.

Щодо іноземних політиків чи громадських діячів, то найважливішу роль у підтримці України, на думку респондентів, відіграли президент США Джо Байден (58%), президент Польщі Анджей Дуда (50%), колишній прем’єр-міністр Сполученого Королівства Борис Джонсон (49%). Згадували люди також президента Франції Емануеля Макрона, канцлера Німеччини Олафа Шольца, президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана, президентку Єврокомісії Урсулу фон дер Ляєн, прем’єр-міністра Канади Джастіна Трюдо.

Фото з відкритих джерел.