Можливе продовження заборони імпорту з України основних зернових та олійних — пшениці, кукурудзи, ріпаку і соняшнику до п’яти країн ЄС — Болгарії, Угорщини, Польщі, Румунії і Словаччини спонукає вітчизняних аграріїв розширювати площі під культурами, що не підпадають під обмеження.
Зокрема такими, як горох. На підконтрольних територіях, інформує Мінагрополітики, уже посіяно 128,6 тис. га цієї бобової (107% від запланованих 120,3 тис. га), трохи більше порівняно з попереднім роком. Причому за тиждень додалося 7,4 тис. га, хоча за вікном — травень, і оптимальні терміни для сівби ранньої ярої групи минули.
За оцінками аналітиків «УкрАгроКонсалт», горох займатиме 130-135 тис. га. Адже визріває доволі швидко і дає змогу заробити аграріям на початку сезону та використати виручені кошти на вирощування і збирання більш пізніх культур. До того ж додатковий стимул: горох нині реалізується за прийнятною ціною — дорожче не лише за фуражне, а й за продовольче зерно.
Урожай гороху цьогоріч, прогнозує «УкрАгроКонсалт», становитиме 285 тис. тонн — плюс 14% до минулорічного обсягу.
Утім, через повномасштабну війну, акцентує увагу прес-служба Мінагрополітики, Україна втратила значні площі під горохом. Йдеться про регіони, які були лідерами-виробниками гороху, — Миколаївщину, Херсонщину, Запоріжжя, Донеччину, Харківщину. Торік урожай цієї культури в Україні був вдвічі меншим за 2021-й і становив лише 270 тис. тонн. Загалом це найнижчий показник за останні 10 років. У 2017-му, наприклад, виробництво гороху в країні сягало мільйон тонн, то був один із найврожайніших сезонів.
Тоді на світовій мапі Україна стояла поряд із гороховими лідерами — Канадою, росією, Китаєм, Індією, Австралією, Казахстаном. До прикладу, виробництво цієї культури в Канаді за 2022 рік становило 3,4 млн тонн, у росії — 3,6 млн. Остання збільшила свій позаминулорічний показник за рахунок загарбницьких дій — окупації українських територій. Мова про ті ж Запоріжжя, Донеччину, Херсонщину. Якщо у 2021-му на Запоріжжі зібрали 63,5 тис. тонн гороху, то у 2022-му для українського валу цей показник був нульовим. Те саме стосується і Херсонщини з Донеччиною, де до повномасштабного вторгнення намолотили 16,9 тис. тонн та 22,4 тис. тонн відповідно, а в 2022-му — нуль.
Значно знизилося виробництво через бойові дії на Миколаївщині: замість 22,4 тис. тонн, як це було у 2021-му, там зібрали 14,9 тис. Схожа історія з Харківщиною: урожай цієї агрокультури там зменшився на 9 тис. тонн — до 10,9 тис.
Нині світовий ринок гороху стрімко розвивається. Адже протеїн із цієї бобової культури — високоякісний білок — дедалі ширше використовується в харчовій промисловості та для виробництва кормів. Тож для України це добрий сигнал розширювати площі під горохом з подальшою його переробкою та створенням доданої вартості. До того ж, горох дуже позитивно впливає на родючість ґрунту, фіксуючи в ньому азот, а отже, наступники в сівозміні потребуватимуть менше азотних добрив, що здешевлює їх вирощування, особливо в нинішніх умовах здорожчання «вітамінів полів».