Під час конференції.
На базі Державного закладу Центр психічного здоров’я та реабілітації ветеранів «Лісова поляна» МОЗ України за підтримки та активної участі Громадської організації «Українська асоціація психоделічних досліджень» відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Психоделічно асистована терапія (ПАТ) в лікуванні посттравматичних станів. Міжнародний досвід та перспективи впровадження в Україні».
Війна докорінно порушила відчуття безпеки і призвела до стресу, психологічні наслідки якого можуть бути небезпечними для здорового майбутнього і дорослих, і дітей. Пережитий травмуючий досвід може стати причиною розвитку посттравматичного стресового розладу (ПТСР).
За словами організаторки конференції, директорки Центру психічного здоров’я та реабілітації ветеранів «Лiсова поляна» Ксенії Возніциної, найпоширеніші методи лікування ПТСР — психотерапія та антидепресанти.
Закордонні клінічні дослідження показують, що такими класичними методами можна досягти значного покращення симптомів, але одужують не більше половини пацієнтів. Ці дані наводять в Українській асоціації психоделічних досліджень (UPRA). Таким хворим могла би допомогти психоделічно асистована терапія. В Україні про неї мало відомо, а переважну частину психоделіків заборонено.
Ксенія Возніцина (на знімку) розповіла, що психоделіки можуть вводити людину в змінені стани свідомості, але в цілому вони зазвичай вважаються безпечними в плані виникнення залежності. Пацієнту, який перебуває в стаціонарі, вводиться цей препарат, відповідно змінюється стан його свідомості. Процедура може тривати від 8 до 12 годин, і весь цей час людину супроводжують два психотерапевти. Пацієнт перебуває у зміненому стані, а психотерапевти проводять сеанс. Терапію з такими психотропами застосовують у програмах в Ізраїлі, США, Канаді та Австралії.
З доповідями на конференції виступили закордонні та українські науковці, фахівці з нейропсихофармакології, військові психологи та експерти, працівники служб психічного здоров’я, організацій, що займаються розробкою ПАТ для військових ветеранів.
За підсумками конференції при МОЗ буде створено міжвідомчу групу, яка розроблятиме концептуальні засади потенційного впровадження ПАТ в Україні, сюди залучатимуться представники зацікавлених сторін — МОЗ, МОУ, МВС, СБУ, Мінветеранів, громадських організацій та міжнародних партнерів. Вона на підставі певних досліджень та аналізів має розробити загальне бачення щодо впровадження ПАТ в Україні.
Фото автора.