Золоті куполи на попелищі, дахи церков, через які видно задимлене небо, обвуглені іконостаси, святі образи, вибухом кинуті під єдину уцілілу стіну храму, дзвони, подзьобані осколками снарядів — ці апокаліптичні картини не з фільму жахів, а з вулиць українських міст і сіл, в яких рашисти зруйнували або повністю знищили понад 400 релігійних споруд. Про богоборство новітніх каїнів і свідоме нищення ними українських сакральних пам’яток розповідає інформаційно-виставковий проект «…Але будуть відроджені у славі і силі», презентований у Трапезній палаті храму на честь святих Антонія і Феодосія Печерських на території Києво-Печерської лаври митрополитом Київським та всієї України Епіфанієм, головою Державної служби з етнополітики та свободи совісті Віктором Єленським, в. о. гендиректора заповідника Максимом Остапенком та іншими співорганізатори (на знімку).

Звертаючись до присутніх, Предстоятель ПЦУ Епіфаній зазначив, що російське зло, яке спричинило руйнування храмів на Київщині, Чернігівщині, в Сумській, Харківській, Донецькій, Луганській, Миколаївській й інших областях неодмінно буде покаране. «Ми боремося зі злом. Спільними зусиллями ми здолаємо агресора. Ми приречені на Перемогу, адже добро і правда завжди перемагають, — каже Блаженнійший Епіфаній. — Багато зруйновано, але після Перемоги ми все відновимо. І цей процес уже розпочався».

В експозиції, розміщеній у храмі, кількадесят постерів з фотоматеріалами та детальною інформацією про знищені чи пошкоджені церкви, значна частина яких має історико-культурну цінність і є пам’ятками архітектури й мистецтва. Як Святогірська лавра, котру ворог обстрілював тривалий час. Російська артилерія била і по Всехсвятському скиту лаври — на його території згорів дерев’яний храм, освячений ще в 1912 році.

Співробітники Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні — Музею Революції Гідності, який є одним із організаторів проекту, привезли з Донеччини скульптурні елементи церкви, знищеної у селі Долина, неподалік Святогірської обителі, де до приходу рашистів на куполі величної будівлі з ліпниною радів життю золотавий ангел. Тепер він, ледве вціливши на понищеній покрівлі, сумно споглядає на купи битої цегли, якою засипане подвір’я релігійного комплексу. 

На виставці представлено й фотографії руйнувань храмів у селах Дробише і Богородичне Донецької області, в Маріуполі — там окупанти знищили синагогу. На початку лютого 2022 року міська влада планувала внести її будівлю до Державного реєстру нерухомих пам’яток України.

Про трагедію громад, що втратили місце молитви, розповідають й інсталяції — у вітринах фрагменти внутрішнього оздоблення храмів, які вже не існують, пошкоджені ікони, засипаний штукатуркою вертеп.

На багатьох фотознімках одна і та сама дата руйнувань — березень 2022 року. Тоді ворог знищив церкви в селі Лукашівка Чернігівської області, в Мощуні під Києвом і селах Перемога та Заворичі Броварського району, в смт Макарів.

Символізмом вражає фотознімок Вознесенської церкви в селі Лук’янівка, що на Київщині. На світлині — фундамент, який тільки й залишився від храму, розкидане навколо залізяччя та на землі обпалений купол. Все це свідчення того, що фарисейський «русскій мір» несе лише смерть і руйнування. Є тут і символи перемоги світла над темрявою — це зелені стрілочки нарцисів і тюльпанів, хай і обпечені вогнем, які проросли поряд з понівеченим куполом.

«В Україні під час війни було знищено 415 храмів, капличок. Це стосується різних церков, культових споруд християн, мусульман, іудеїв. Ворог, стріляючи в наші храми, стріляє в Бога, попри віросповідання. 100 з цих споруд повністю зруйновані. Ми безперечно все відбудуємо, але для нас важливо зафіксувати те зло, яке творить з храмами України російський агресор.

Сподіваюсь, що це стане реальним втіленням європейського гасла «Ніколи знову». Ми зможемо осягнути це після нашої Перемоги, а також відтворити ту велич наших храмів, якою вона була до війни, і навіть зробити їх кращими», — зазначив під час відкриття виставки міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко.

Знайомлячи відвідувачів з експозицією, генеральний директор Національного музею Революції Гідності, координатор Штабу порятунку спадщини (HERI) Ігор Пошивайло розповів, що окупанти цілеспрямовано били з артилерії і танків по храмах, по добротних і красивих будівлях. «Деякі церкви вони перетворили на склади продовольства і військової амуніції, інші — на госпіталі. А щоб перевірити один з таких храмів на міцність, по ньому спочатку вдарили з танка», — каже Ігор Пошивайло.

Унікальні фотодокументи, що свідчать про злочини російської армії проти свободи совісті й людяності, після Перемоги ввійдуть до доказової бази на міжнародному судовому процесі проти країни-терориста.

Фото Георгія ЛУК'ЯНЧУКА.