Під час заходу відбувся арт-перформанс — читання уривка щоденника спогадів Нарімана Казенбаша «Пекельна дорога «Ташке-Таваксай». На момент депортації Наріманові було 13 років.

Цього дня 79 років тому радянський режим позбавив кримських татар Батьківщини. Приблизно половина репресованих загинули під час заслання. Упродовж 33 літ кримські татари намагаються повернутися додому. Понад дев’ять років Кримський півострів окуповано росією, яка продовжує воєнне вторгнення в Україну... 

«18 травня 1944 року о 5-й ранку в Криму вони вдиралися до будинків кримських татар і силою зганяли їх на «збірні пункти», звідки вивозили до залізниці, де набивали людьми вагони для перевезення худоби. 18 травня 2023 року о 5-й ранку онуки, правнуки та послідовники вбивць кримськотатарського народу намагаються розстріляти Київ та інші міста України своїми ракетами», — нагадав голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров. Учора події 18 травня 1944-го та їхній зв’язок із сьогоденням обговорювали під час спеціального заходу до Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу «Пам’ятаємо історію — повертаємо територію».

Рефат Чубаров, який був одним з учасників заходу, напередодні нагадав, що «непокаране зло має властивість повертатися ще страшнішими злочинами». «Ця аксіома підтверджується жахливими злочинами російської воєнної агресії, що розпочалася військовим захопленням і окупацією Криму в лютому-березні 2014 року та продовжується повномасштабним вторгненням російських військ на материкову частину України, що здійснюється з 24 лютого 2022-го, — зазначив голова Меджлісу. — Зловісні плани москви мають на меті знищити незалежну Українську державу, стерти з лиця  землі український та кримськотатарський народи. Наша пам’ять та повага до жертв геноциду кримськотатарського народу, наша підтримка Збройних Сил України, наша рішучість завершити російсько-українську війну, яка триває десятий рік, Перемогою України та покаранням росії, яка є державою-терористом, мають стати гарантіями неповторення злочинів, що були скоєні та продовжують вчинятися проти українського та кримськотатарського народів».

Серед учасників заходу «Пам’ятаємо історію — повертаємо територію» були також Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець, постійна представниця Президента України в Автономній Республіці Крим Таміла Ташева, міністерка реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук, голова Фонду державного майна України Рустем Умєров, перша заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джапарова та член Меджлісу кримськотатарського народу, голова правління Кримськотатарського ресурсного центру Ескендер Барієв.

На знімку: під час огляду виставки.

Фото Юрія ПЕРЕБАЄВА.