Голова облради Григорій Недопад був на заході насамперед не як офіційна особа, а як зацікавлений відвідувач.

Фото з сайту Волинської облради.

 

Проект присвятили пам’яті видатного земляка, засновника ендокринологічної служби Волині Володимира Чоп’яка.

Ім’я Володимира Чоп’яка як лікаря-новатора і талановитого менеджера в 1960-1970 роках було добре відоме на Волині та й у всьому колишньому СРСР. У 1959 році область була визнана ендемічною зоною стосовно зоба. Володимиру Івановичу, який на той час працював хірургом у Луцькій міській лікарні, доручили налагодити нову спеціалізовану медичну допомогу пацієнтам і очолити ендокринологічну службу області.

Через кілька років на околиці Луцька, в мікрорайоні Теремно, а донедавна однойменному селі та райцентрі, завдяки його старанням і наполегливості без жодної державної копійки коштів звели поліклініку і стаціонарний корпус. Це була справжня народна будова. Роботи велися за підтримки голів колгоспів, радгоспів, директорів заводів, друзів.

Лікарня була незвична для радянських часів. У зручних невеликих палатах створювали домашню заспокійливу обстановку: акваріуми з екзотичними рибками, співучі пташки, квіти... У диспансері також побудував оранжерею, де в холодну пору року вирощували овочі, шампіньйони, квіти. Заклали і фруктово-ягідний сад, плантації лікарських трав, у двох ставках плавали риба та екзотичні качки. Територією диспансеру любили прогулюватися не лише його пацієнти, а й місцеві мешканці.

Волинський обласний ендокринологічний диспансер не раз визнавався найкращим в Україні і другим за рейтингом у колишньому СРСР (1976 рік). На його базі навіть планувалося створити санаторій відповідного спрямування. 

Меморіальна дошка на честь Володимира Чоп’яка на корпусі №3 медінституту, де раніше був ендокринологічний диспансер.

Фото автора.

За значні заслуги в розвитку медицини Володимира Чоп’яка нагородили багатьма державними відзнаками. У 1979-му був представлений до присвоєння звання заслуженого лікаря, але не отримав його через передчасну смерть.

У музеї НДІ ендокринології та обміну речовин НАМН України в Києві є стенд, присвячений пам’яті Володимира Чоп’яка — засновника та одного з найкращих організаторів ендокринологічної служби в Україні.

«Це справжня лабораторія історії творення та становлення медицини нашого краю. Тут представлено прилади, з якими працював наш земляк, його книжки, нотатки. Внесок Володимира Івановича в лікарську справу Волині неоціненний. Переконаний, що студенти, майбутні лікарі, мають знати та вивчати практику своїх попередників», — сказав на урочистому відкритті голова обласної ради Григорій Недопад.

Відкриття музею-лабораторії в медичному інституті — це данина пам’яті поколінням відомих волинських лікарів, стимул для молодих людей, які сьогодні готуються стати ними, краще оволодівати знаннями, щоби приходити на допомогу людям у час їхніх страждань і болю.