На маршруті Creen Velo на мандрівників чекає багато відкриттів і вражень.

Активний відпочинок на природі стає дедалі популярнішою формою дозвілля. А якщо додати до нього цікаву культурну програму, можливість пізнати історичні та архітектурні цікавинки краю, познайомитися «на практиці» з кулінарними особливостями регіону, така подорож стає незабутньою пригодою. І здійснити її можна в сусідній Польщі: прихильники велосипедного туризму, річкових рейдів на байдарках чи походів під вітрилами знайдуть тут чимало оригінальних місць. З-поміж них — Східний велосипедний маршрут Green Velо, Мазурські озера і річка Крутинь, узбережжя Балтійського моря, які давно набули популярності не лише у місцевих мандрівників, а й серед закордонних шукачів нових яскравих вражень.

Щастя крутити педалі

Східний велосипедний маршрут Green Velо — найдовша в Польщі (і одна з найдовших у Європі) мережа велосипедних маршрутів. Він перетинає країну з півдня на північ, простягається на понад дві тисячі кілометрів і охоплює п’ять воєводств: Вармінсько-Мазурське, Підляське, Люблінське, Підкарпатське і Свєнтокшиське. Любителі велосипедних подорожей із багатьох куточків Європи приїжджають до Східної Польщі, аби відкрити для себе незайману природу і багате культурне надбання регіону.

Маршрут будувався кілька років на кошти Європейського фонду регіонального розвитку і запроектований так, аби велосипедна інфраструктура не порушувала природного простору, не перешкоджала доступу до водойм чи натуральному розвитку рослин. Як більшість подібних європейських велосипедних маршрутів, траси Green Velо мають маркування. А також багато місць для зручності туристів: лавочки для перепочинку, галявини для пікніків, заклади громадського харчування, майстерні для ремонту велосипедів, пункти оренди роверів, місця для ночівлі. Пропозиції ночівлі, до речі, дуже розмаїті: за бажання на маршруті Green Velо можна зупинитися і в кемпінгу, і в середньовічному замку.

Кожен, хто шукає незвичних туристичних атракцій, щось неодмінно знайде тут для себе. За задумом організаторів, Green Velо має розвивати людину не лише фізично, а й духовно. Тож маршрут організовано так, аби мандрівка максимально розкривала унікальність регіонів і знайомила туристів з пам’ятками, які є справжніми перлинами польської культурної та природної спадщини. Східна Польща цікава розмаїттям спільнот, які віддавна проживають на цих землях. Окрім поляків, цей край став своїм для українців, білорусів, а також кримських татар, які переселилися сюди за часів польського королівства. У деяких районах православне населення сягає 80 відсотків, що не характерно для всуціль католицької Польщі.

Винятковість регіонів, через які пролягає маршрут, підкреслюють туристичні атракції — і ті, що розташовані безпосередньо біля велотраси, і ті, що в межах 20-кілометрового «коридору» обабіч маршруту. Серед них — численні унікальні пам’ятки польської культурної спадщини, зокрема кафедральний собор у Фромборку, замок у Лідзбарку Вармінському, монастирський комплекс у Супраслі, стародавні єврейські містечка Тикоцин і Лежайськ, міста Холм, Влодава і Щебжешин, відомі своєю багатокультурною спадщиною.

Незабутні спогади залишає Старе місто у Перемишлі, замок у Ланьцуті, середньовічне місто Сандомир чи руїни замку епохи Ренесанс в Уязді.

А в Підляському воєводстві, мандруючи ровером, варто зробити зупинку і піднятися на гору Грабарка, знану як «гора хрестів». Зібрані навколо православного монастиря тисячі хрестів — віддзеркалення традиції нести свій хрест на гору і залишати його там. Ця традиція існує від XVIII століття, коли, як стверджує легенда, під час епідемії холери місцевому жителю примарилося видіння, що від напасті порятуються ті, хто вип’є води із джерела біля гори Грабарка. Всі, хто так вчинив, урятувалися. Вони й встановили на Святій горі перші хрести.

Уздовж велосипедного маршруту є багато костелів, монастирів, палаців, пам’яток архітектури і природних заповідників. Первозданна природа зачаровує і надихає на творчість художників, письменників, кінематографістів. Британське видання Guardian нещодавно назвало Green Velо одним із найкрасивіших велосипедних маршрутів Європи.

Водночас варто пам’ятати, що деякі відтинки маршруту Green Velo можуть стати викликом для велосипедистів — особливо для тих, хто звик до міських велосипедних доріжок. Адже маршрут охоплює не лише комфортні, зручні траси, а й складніші шляхи в лісах і полях. І можна зустріти цікавих представників фауни, зокрема легендарних зубрів: частина велосипедного маршруту пролягає через «Біловезьку пущу».

Край тисячі озер

Одна з найяскравіших природних перлин Східної Польщі — Мазури. Їх називають Краєм тисячі озер, хоча насправді водойм тут понад п’ять тисяч. Це улюблене місце відпустки для багатьох поляків, добре знане також за межами країни. Чарівні краєвиди, можливість усамітнитися, поспостерігати за тваринами, птахами, «зловити вітер» на палубі вітрильника — на Мазурах вдасться втілити розмаїті бажання.

Найкращий вітрильний клуб Польщі розташований у Миколайках. Це одне з найцікавіших польських міст для тих, хто полюбляє відпочивати активно. Тут можна орендувати вітрильник або взяти у тимчасове користування човен чи байдарку. Миколайки пропонують туристам багато місць для активних видів спорту, а для спокійного відпочинку — аквапарк з атракціонами, джакузі та саунами. Тут добре розвинена туристична інфраструктура, є ціла низка гастрономічних закладів із національною кухнею, чимало визначних пам’яток та об’єктів культури.

Так само багато цікавого для водного відпочинку можна знайти в Гіжицьку, Мронгово чи в Ілаві — місті, яке називають брамою Мазур. Ілава розкинулася на березі Єзорака — одного з найбільших Мазурських озер і найдовшого озера Польщі. Його берегова лінія наповнена відпочинковими осередками, місцями для кемпінгу, клубами, у сезон відпусток тут зазвичай гамірно і людно. Але за бажання можна знайти затишну затоку, напівострів або заховатися від світу на одному із 16 островів. В Ілаві є обладнані для відпочинку пляжі, пункти оренди амуніції для вітрильного спорту та велосипедного туризму. У місті та його околицях відбувається багато концертів і фестивалів.

«Хто не бачив Крутині, той не бачив Мазур»

Якщо вас захоплюють байдаркові сплави, то річка Крутинь — найкраще місце для такого дозвілля. Цю річку добре знають і полюбляють туристи, які приїжджають на польські Мазури. Тут відпочивають від суєти і гомону великих міст, веслуючи в байдарці, дослухаючись до співу пташок і голосу власного серця, розминаючись з лебедями, дикими качками і сонячними променями, що грайливо наздоганяють твій човник.

Тут млієш від чистого повітря, терпкої свіжості трав і невимовної краси. І тиша така, що зупиняється час.

Крутинь — річка, найкраща для байдарок.

Річка протікає через однойменне селище — Крутинь, яке стало курортним у міжвоєнний час, а засноване колись мисливцями поруч із дерев’яним замком. Нині в селищі добре розвинена туристична інфраструктура, а сама річка відповідає своїй назві — вона вузька і вертка, але цілком безпечна для сплавів. Її глибина — 60 сантиметрів, дно встеляють зелені водорості, тут багато риби, тож за бажання можна провести кілька приємних годин із вудкою.

Крутинь — один із найкрасивіших водних туристичних маршрутів Східної Польщі. Він пролягає на 100 кілометрів через лісовий масив Пуща-Піска — найбільший лісовий масив на Мазурах, а також через Мазурський національний парк. Польський поет Кароль Малтек писав: «Хто не бачив Крутині, той не бачив Мазур». На берегах річки ростуть віковічні дуби та сосни. Колись із цих сосон виготовляли щогли для кораблів.

Найдовший пірс і місто-фортеця

Поляки люблять своє море. Відпочинок над Балтикою — один із традиційних пунктів їхньої літньої відпустки, попри те, що північне море не тішить теплом: навіть улітку вода тут рідко прогрівається вище 18 градусів. Однак уже від перших літніх днів міста балтійського узбережжя наповнюють голоси туристів, серед яких багато гостей із-за кордону. Одне з найкращих міст для відпочинку — Сопот.

Цілющий клімат (морське повітря, хвойні ліси), оригінальна архітектура, обладнані пляжі — безумовні переваги цього курортного міста. А ще Сопот має найдовший у Європі пірс: він простягається аж на 515 метрів. Це одне з улюблених місць для прогулянок місцевих жителів і гостей міста, звідси відкриваються неповторні краєвиди. Також Сопот відомий як місце традиційного музичного конкурсу: літній театр «Опера Лєшна», де відбувається пісенне свято, — обов’язковий пункт для відвідування.

Ще один цікавий осередок морського відпочинку в Польщі — Колобжеґ. Добре налагоджена туристична інфраструктура робить його привабливим для мандрівників. Тут багато цікавих для відвідування місць: театри, музеї, галереї. А також обладнані і зручні пляжі, місця для активного дозвілля. Подорож до Колобжеґа можна поєднати з відвідуванням цікавої події: у місті часто відбуваються культурні заходи — концерти, вернісажі, фестивалі. Курортний Колобжеґ має цікаву історію. Під час наполеонівської війни місто було фортецею. І хоч унаслідок пожежі велика кількість історичних будівель була втрачена, частина споруд все-таки збереглася, деякі — відновили, тож нині мандрівники можуть уявити, який вигляд мало в давнину це морське місто-фортеця.

Більше інформації про туристичні атракції і маршрути Польщі можна можна знайти на сторінці https://www.polscha.travel

Фото Польської туристичної організації.