На знімку (на передньому плані): Герой України Ігор Гордійчук; голова правління ВТО «Орден», що стало одним з організаторів проєкту, Олександр Сопов.

Герої без зброї, ті, хто своєю працею в аудиторіях і цехах, на полях, у кабіні трактора й комбайна, у кабінетах і наукових лабораторіях, за прилавком крамниці і зі скальпелем в руках наближають Перемогу, нині теж тримають фронт — економічний, науковий, інформаційний. 

Фактично кожен, хто працює в тилу, — ще й волонтер, котрий самовіддано підтримує ЗСУ та зміцнює обороноздатність країни. Певно, немає такого підрозділу, де б не побували волонтери з квадрокоптерами, тепловізорами, турнікетами й іншими важливими на передовій речами. З ініціативи вдячних за це військових та за підтримки Всеукраїнського об’єднання громадян «Країна», засновників Національної премії «Скарб Нації», ГО «Оберіг людства» й Асоціації мистецтвознавців, експертів, оцінювачів та реставраторів уперше Героїв без зброї відзначено знаком народної пошани «Хрест громадянських заслуг». Нагороди, які в Національному заповіднику «Софія Київська» урочисто вручали Герой України, легендарний «Сумрак» Ігор Гордійчук й інші достойники, отримали понад 30 організацій та підприємств у сфері науки та культури, банківської справи, будівництва, транспорту, малого бізнесу, медицини, аграрного сектору тощо.

Серед нагороджених — колектив парламентського видання «Голос України». Газета з гаслом «Слово — це теж зброя» заступила на бойову вахту ще у 2014 році, а від початку повномасштабного вторгнення щоденні новини з фронту та військова аналітика посіли на її сторінках панівне місце. Щотижня журналісти «Голосу України» готують спецвипуски, присвячені нашим захисникам. Варто згадати, що в перший місяць війни, коли агресор загрожував Києву, а міський транспорт не ходив, газетярі цілодобово перебували на роботі і щодня, без вихідних, випускали газету та вели редакційний сайт, інформуючи читачів про все, що відбулося на передовій, на окупованих територіях, де з ризиком для життя працювали власкори газети.

Фоторепортажі з фронту Олександра Клименка, матеріали інших журналістів «Голосу України», зокрема під рубриками «Спецвійна», «Злочини окупантів», уже стали частиною літопису цієї страшної війни.

Щодня протягом двох місяців наш кореспондент Сергій Яновський (на жаль, нині покійний) передавав новини з окупованого Херсона.

Крім того, у газеті давно склалася волонтерська група, яка постійно надає адресну допомогу конкретним бойовим підрозділам — 14-й ОМБр імені князя Романа Великого, 72-й ОМБр імені Чорних Запорожців й іншим частинам ЗСУ.

Громадський діяч Марина Кінах вручає нагороду заступнику головного редактора газети «Голос України» Віталію Судді.

Високу народу також вручено Синодальному Управлінню соціального служіння і благодійності ПЦУ. Як зазначив лейтенант ЗСУ, капелан Олекса Сокіл, сотні українських родин-переселенців з гарячих точок отримали від церкви допомогу у вигляді продуктових наборів. Команда соціального служіння регулярно готує обіди для людей, котрі опинилися в скрутному становищі. Управління плідно співпрацює з багатьма волонтерськими організаціями за кордоном. Щомісяця для поранених військових, вимушених переселенців, для літніх людей, тих, хто в скруті, а ще для волонтерів, які не втомилися плести сітки та виготовляти маскувальні костюми, для тих, хто на «нулі» та боронить життя кожного українця, їдуть необхідні їм пакунки, в яких — милиці, ліки, медобладнання, спецспорядження, тканини, одяг, техніка та багато іншого необхідного.

Не залишилася непоміченою велика жертовна праця колективу мережі продовольчих супермаркетів України «Сільпо». «Майже 80% мережі працювало навіть під час блекаутів. Компанія одразу закупила генератори та облаштувала в магазинах місця, де можна підзарядити гаджети, попрацювати, випити гарячого чаю або розігріти їжу. Завдяки закупленим «Старлінкам» у магазинах завжди є інтернет-зв’язок. «Сільпо» регулярно передає продукти першої необхідності, воду та їжу нашим захисникам на передову, допомагає спорядженням», — зазначає голова правління ВТО «Орден», що стало одним з організаторів проекту, Олександр Сопов.

Свій значний внесок у Перемогу зробив і агропромисловий холдинг «Астарта Київ». Від початку повномасштабного вторгнення компанія не зупиняла виробничі процеси. І разом з Благодійним фондом «Повір у себе» та партнерами створила гуманітарний проект Common Help UA, який має три основні напрями: гуманітарний, економічний та військовий.

Нині цей проект об’єднує 30 партнерів з 12 країн. У його межах передано 29 700 тонн гуманітарної допомоги. Її отримали 830 тисяч жителів прифронтових сіл та міст, евакуйованих, 500 соціальних та медичних закладів. Крім того, понад 50 тисяч військових забезпечено амуніцією, спеціалізованою технікою, обладнанням та спорядженням.

Справжню турботу про тих, хто потребує допомоги, продемонстрував добровольчий будівельний батальйон «Добробат», який допомагає постраждалим у відновленні житла та об’єктів соціальної інфраструктури на деокупованих територіях у Київській, Чернігівській, Сумській, Харківській, Херсонській, Миколаївській та Запорізькій областях. Батальйон уже допоміг відремонтувати 80 об’єктів соціальної інфраструктури — це школи, садки та лікарні. Майже три тисячі сімей завдяки «Добробату» знову мають дах над головою.

Мабуть, найрезультативнішою командою волонтерів нині є «Група 6992» — коло друзів, які за назву свого об’єднання взяли протяжність державного кордону України, що становить 6992 км.

У складі групи: артисти Тоня Матвієнко, Сашко Положинський, Іван Марунич, Олег Собчук, Арсен Мірзоян, Злата Огнєвіч, Ганна Добриднєва, гурт «Скай» та інші. Жодних зборів коштів група не проводила і тільки завдяки власним силам та допомозі друзів було зібрані потрібні кошти на 1222 автівки для ЗСУ, зокрема і 162 реанімобілі.

Серед вшанованих — Спілка українських асоціацій в Іспанії КРАІ, Центральна спілка українців у Німеччині, Українська асоціація соціальних промоцій La RondinЕ APS. Як зазначає перша заступниця голови секретаріату Товариства «Україна-Світ» Алла Кендзера, в Іспанії, де діє спілка 24 українських громад, зібрано та передано тисячі тонн гуманітарної допомоги для міст і сіл, що постраждали від рашистської агресії, а для ЗСУ придбано безпілотними, автівки, машини швидкої допомоги. Спілка сприяє забезпеченню медичних закладів в Україні необхідними медикаментами. «З Німеччини від спілки українців цієї країни надійшло вже майже 100 тонн гуманітарної допомоги. Зокрема передано ліки, медичні інструменти, лікарняні ліжка та операційний рентген-монітор. Приблизна загальна вартість вантажу — 1 мільйон євро», — зазначає Алла Кендзера. Потужну волонтерську допомогу ЗСУ та українським біженцям надає асоціація La RondinЕ APS.

Від імені тих, хто на передовій, знак народної пошани отримали колективи Центру гуманітарного розмінування ДП «Укроборонсервіс», ГУ ДСНС України в місті Києві, «Військового телебачення України», «Охматдиту», мережі ресторанів «Євразія», яка за період війни задонатила на ЗСУ майже 4 мільйони гривень. Під час активних бойових дій у Києві та області волонтери з «Євразії» готували обіди для чергових на блокпостах, ТРО, жителів постраждалих від окупації Макарова, Ірпеня, Бучі. Нагородою також відзначено БФ «Фенікс Груп», котрий передав цивільним та військовим 300 тонн гуманітарної допомоги, 11 сучасних машин швидкої допомоги для ЗСУ та лікарень, 25 позашляховиків-пікапів для ЗСУ, 20 тепловізійних дронів, 1500 бронежилетів, 1000 турнікетів, 500 комплектів військової форми та амуніції. У списку героїв без зброї — «ПриватБанк», Національний заповідник «Софія Київська», Інститут програмних систем НАНУ, Благодійний фонд Сергія Гулієва «Безпечний Регіон», військовий блогер, письменник і волонтер Олег Болдирєв, відомий своїми книжками як Мартін Брест.

Учасники заходу отримали й пісенні подарунки, які для них підготували Тоня Матвієнко та дитячий фольклорний ансамбль «Зернятко» на чолі з художнім керівником Раїсою Заклецькою.

Фото Олександра КЛИМЕНКА.

Більше фото тут.