Таку заяву було зроблено 1 червня у Міжнародний день захисту дітей.
«Ми приголомшені масштабною незаконною примусовою депортацією та переселенням українських дітей до росії або на контрольовану росією територію України, та у зв’язку з цим звертаємо увагу на ордери на арешт, видані Міжнародним кримінальним судом», — йдеться у заяві, розміщеній у Фейсбуці Посольством Польщі в Україні.
Зазначається, що Україна ідентифікувала понад 19 тисяч дітей, незаконно депортованих або в інший спосіб розлучених зі своїми батьками чи опікунами. І кількість депортованих дітей продовжує зростати через останні переселення цивільного населення із Запорізької області.
«росія викрадає дітей із їхніх шкіл, їхніх домівок, зокрема тих, хто живе в установах інтернатного типу. Також діти були розлучені зі своїми родинами під час так званого російського процесу «фільтрації». Дуже мало дітей повернулося. Травма розлучення з близькими вплине на дітей та їхні родини на все життя», — йдеться у заяві.
Наголошується, що депортовані діти стають жертвами «жорстоких виховних процесів», які мають за мету систематичне знищення української ідентичності в дітей.
«Ми закликаємо росію забезпечити право дітей на збереження своєї культурної ідентичності, зупинити примусове переміщення дітей до рф та припинити насильницьке перевиховання українських дітей і примус стати росіянами. Ми закликаємо рф до співпраці з українською владою з повернення українських дітей туди, де їхній дім — до України. Міжнародна спільнота підтримує Україну в захисті її майбутніх поколінь. Ми притягнемо рф до відповідальності за її незаконні та варварські дії в Україні», — наголошено в заяві.
Заяву підписали посольства Польщі, Великої Британії, Австралії, Австрії, Нідерландів, Канади, Данії, Естонії, Греції, Латвії, Швейцарії, Чехії, Словенії, Фінляндії, Франції, Німеччини, Італії, Нової Зеландії, Норвегії, Румунії, Іспанії, Швеції, Представництво ЄС в Україні.
Того самого дня зі спільною заявою виступили Президент Володимир Зеленський та Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, які також засудили незаконну депортацію і переміщення українських дітей до росії.
Водночас у заяві зазначається, що майже 1,3 мільйона українських дітей нині проживають у країнах Європейського Союзу.
«Директива про тимчасовий захист відіграла важливу роль у наданні цим переміщеним українським дітям негайного доступу до охорони здоров’я, освіти та інших соціальних систем у межах ЄС. Ми зобов’язуємося продовжувати забезпечувати належне зарахування їх до навчальних закладів та працювати над взаємним визнанням результатів їхнього навчання», — йдеться у заяві, повідомляє Офіс Президента.
Та попри всі намагання дорослих зменшити негативні наслідки впливу війни на дітей, вона «часто залишає глибокі психологічні шрами».
«Нашим пріоритетом є забезпечення їхнього психічного здоров’я і ретельний моніторинг самопочуття. Тому ми зобов’язуємося створити спеціалізовану програму дистанційного навчання для педіатрів і медичного персоналу первинної ланки… Ми прагнемо надавати спеціалізовані реабілітаційні послуги дітям, які перебувають у складних життєвих обставинах, як в Україні, так і в Європейському Союзі. Ми також співпрацюватимемо над реалізацією комплексної Всеукраїнської програми ментального здоров’я та відповідної реформи», — сказано в документі.
Зазначається, що Європейська комісія взяла на себе зобов’язання підтримати реформу охорони дитинства в Україні, виділивши 10 мільйонів євро.
Нагадаємо, що 17 березня Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав ордери на арешт президента рф володимира путіна та уповноваженої з прав дитини Марії Львової-Бєлової через примусову депортацію дітей з окупованих територій України.