А як ви думали? Адже хтось мусить перейматися, щоб вони мали чим платити українським енергетикам, в яких попри війну й загальну скруту непомірно зростають апетити.

У тому, що вслід за електроенергією стрибнуть угору ціни на соціально значущі товари та послуги, ні в кого вже жодних сумнівів не залишилося!

І що тут накажете робити? Радіти нещодавній індексації пенсій, про яку сурмили півроку до і раділи б ще довго після, коли б не «доленосне» рішення про підвищення тарифів на електроенергію, яке нівелює і перекреслює всю ту веремію з індексацією, ціна якій порівняно з теперішніми цінами на все (мимовільний каламбур!) — три копійки!

То що, кредит брати українському пенсіонеру!

А при каганцях уже насиділися вдосталь під час ракетних обстрілів нашої енергосистеми, яка в дивний спосіб з державної власності — давно колись — перейшла до приватних рук так званих бізнесменів. Тож — досить!

Проте «під час пресбрифінгу після засідання уряду, під час якого було прийнято рішення з 1 червня 2023 року підвищити тарифи на електроенергію для населення до 2,64 гривні за кіловат-годину, міністр енергетики Герман Галущенко пояснив, що таке рішення спричинили руйнування і пошкодження енергетичної інфраструктури внаслідок російських авіаударів.

«Якби ми не ухвалили це рішення, то наступної зими були б без світла. Це рішення дасть нам можливість забезпечити стабільність роботи енергосистеми. На жаль, ми досі маємо втрачені істотні потужності в генерації. Ми виходимо зі сценарію сьогодення до наступного опалюваного сезону», — сказав міністр.

Не смішіть наш...електролічильник

Ви тричі, ще задовго до повномасштабного вторгнення, ухвалювали рішення про заміну лічильників і щоразу відтерміновували, пере-кладаючи хиби й недоліки обліку на плечі споживачів. А це мільярди необлікованих кВт-год., списаних і дотованих державою через непридатність величезної кількості приладів обліку, які фізично й морально застаріли, але попри свій поважний вік продовжують служити власникам із середини минулого століття. Звісно, немилосердно прибріхуючи.

«Протягом декількох місяців обговорювали різні сценарії перегляду тарифу».

Так обговорювали, що з цього сміється навіть перший заступник голови профільного комітету Верховної Ради Олексій Кучеренко на своїй сторінці у Фейсбуці! Хто-хто, а він — колишній міністр ЖКГ — знає ціну тим обговоренням.

«Якщо ви думаєте, що хоч хтось показав розрахунки та обґрунтування — ніхто й не збирався», — зазначив депутат.

Тим часом, як видно на сторінці НКРЕКП у Фейсбуці, питання підвищення тарифів на електроенергію викликало різко негативну реакцію пересічних українців.

А що спинились на цифрі у 2,64, а не 2,88 гривні, як пропонувала НКРЕКП, то це улюблений і перевірений хід чиновників. Трохи нижче, ніж пропонує ініціатор підвищення, зате невдоволення споживачів переводиться в зовсім іншу площину! Згадайте, як це було за підвищення цін на електроенергію в січні 2021-го.

Призабута історія

Тоді було встановлено «фіксовану ціну для побутових споживачів на рівні 1,68 грн/кВт» і скасовано «пільговий тариф на електроенергію в 90 коп./ кВт-год. для населення на перші 100 кВт-год.».

Хоча перед тим ніде не фігурував термін «пільговий тариф». Принаймні на електроенергію! Він виник в уяві чиновників і нам його кинули-запропонували, щоб розпорошити увагу й погасити невдоволення. Відтак десятки тисяч споживачів, які раніше користувалися тарифом на електроопалення, серед них і населення, яке проживає в 30-кілометровій зоні АЕС, витративши чималі гроші на обладнання та на оформлення, залишились ні з чим.

Віддамо належне: «Наприкінці січня 2021-го уряд, про людське око, ухвалив рішення про виплату такій категорії населення компенсації у зв’язку з підвищенням тарифів на електроенергію. Компенсація нараховувалася впродовж першого кварталу і сума виплат по ній сягнула майже мільярда гривень».

Щоправда, згодом і про тариф на опалення, і про компенсацію успішно забули. А «хитрі» співвітчизники, які раніше користувалися «пільговим» електроопаленням, або затягнули паски і почали платити за опалення «по повній», або відмовилися від такої вигідної колись пропозиції.

Запитання без відповідей

Цікаво, хоч один співгромадянин отримав від обленерго компенсацію/відшкодування за зіпсоване внаслідок аварійних відключень/включень електрообладнання та побутові електроприлади?

Чи, може, комусь компенсували незручності через відсутність електроенергії протягом більшого часу, ніж це передбачено законодавством (договором), або за ненадання (неякісне надання) побутових послуг?

Напевно ні!

Ой, і що ми таке кажемо: у нас же воєнний стан! І всі такі й подібні запитання не на часі!

Головне, щоб не схудли наші обленерго і гаманці їх власників!

От уже справді: кому війна, а кому...

Ой! І це не на часі...

До речі, а куди спрямовується допомога, що надходила і продовжує надходити, якщо вірити звітам Міненерго, десятками, якщо не сотнями тонн від міжнародних партнерів?

І останнє. На що витрачаються кошти від експорту електроенергії?

Тільки не кажіть нам, що генерація, експорт, розподіл, транспортування, мовляв, різні парафії, бо он пан Кучеренко стверджує, що «приватні та державні компанії — в одній упряжці, бо це єдина енергосистема...».

Чуєте? Єдина енергосистема!

«...Цікавить одне — покажіть обґрунтування. Риторика міністерства та НКРЕКП мене не влаштовує, я там багато з чим не погоджуюсь. У першу чергу, коли починають рахувати і прив’язуватись до якихось ринкових тарифів. Ми сьогодні про них не говоримо взагалі. Населення повинно коштом тарифів насамперед покривати собівартість електроенергії «Енергоатому», — підсумовує перший заступник голови профільного комітету.

Сперечатися з ним, тим паче  піддавати сумніву його слова, у нас немає жодних причин!

Насамкінець. Запитання, винесене в заголовок і наведені тут, швидше, риторичні. Тобто такі, що не потребують відповідей. Та ми вже давно на них не сподіваємося!

Вам не здається, що нас привчають не ставити запитань, а сліпо виконувати вказівки. А запитань стає дедалі більше...

Тим часом

Як стало відомо, в НКРЕКП також готують рішення про підвищення тарифів на воду. Це питання було винесено на засідання Нацкомісії 31 травня 2023 року, на якому було ухвалено рішення ухвалити постанову НКРЕКП «Про внесення зміни до постанови НКРЕКП від 25 лютого 2022 року № 332».

За результатами цього засідання, обіцяє нацрегуятор, рішення НКРЕКП буде оформлено постановою і оприлюднено. Стежимо за подіями!

У НКРЕКП заявили, що зростання тарифів є не лише вимогою законодавства, а й «терміновою необхідністю». У невеликих населених пунктах вода дорожчає ще з кінця 2022 року, натомість тарифи у великих містах залишаються без змін.

Вартість послуг на подачу води в різних регіонах України відрізняється. Тарифи залежать не тільки від обсягів споживання, а й від кількості споживачів конкретного водоканалу (що більше — то дешевше) та особливостей надання послуг (джерело водопостачання, інфраструктура).

Тарифи на газ поки що «завмерли». Кажуть, до травня 2024-го. Нагадаємо: на період війни в Україні запроваджено мораторій цін на газ для населення. Тому тариф із 1 червня залишиться незмінним…

Фото з відкритих джерел.