В експозиції під назвою «Україна: Журналісти на передовій» представлено 40 фотографій, які ілюструють роботу медійників під час широкомасштабного вторгнення. Столична підземка служить укриттям для киян та гостей міста. Втім, нині людські життя рятують не лише товсті стіни, а й перевірена інформація. Тож кожен, хто долучиться до цієї виставки, може висловити солідарність із роботою тих, хто в умовах війни продовжує виконувати свій професійний обов’язок та надавати людям перевірену і достовірну інформацію.
«Важливо висловити свою повагу журналістській спільноті», — зауважив перший заступник голови Комітету Верховної Ради з питань свободи слова Євгеній Брагар під час відкриття виставки. За його словами, парламентський комітет не зупиняв свою роботу, захищаючи інтереси, в тому числі й тих медійників, які працюють у гарячих точках. Фіксація злочинів, які відбуваються сьогодні на території України, надзвичайно важлива для подальших судових процесів, акцентував народний депутат. «Після війни запрацює Міжнародний трибунал. Буде дуже важливо притягувати російських воєнних злочинців до відповідальності. Такі само процеси були щодо Руанди, у Югославії, після Другої світової війни він відбувався над нацистськими злочинцями, над японськими мілітаристами. І от тоді дуже важливо буде відшукати кожного злочинця та зібрати доказову базу по кожному злочину. Тут робота журналістів набуде особливої ваги, а будь-яка публікація стане доказовою базою в судовому процесі», — зауважив він.
За словами голови Національної спілки журналістів Сергія Томіленка, за даними організації та міжнародних експертів станом на день, коли відкривали виставку, війна забрала життя 63 медійників. «14 колег загинули при виконанні професійних обов’язків. Дев’ять стали цивільними жертвами. Ще 40 героїв, які робили свій внесок у Перемогу України, загинули під час військової служби, — зазначив С. Томіленко, додавши: — Наші колеги роблять свій внесок у перемогу правди, і ми гордо кажемо, що журналісти важливі».
Він також звернув увагу на ту частину виставки, яка розповідає про внесок журналістів із деокупованих та прифронтових територій. «Завдяки підтримці міжнародних партнерів Національна спілка журналістів уже допомогла виходу 26 місцевих газет для Херсона, Бахмута, Лимана, Снігурівки», — зауважив він.
Голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко, перший заступник голови Комітету з питань свободи слова Євгеній Брагар (праворуч).
Перший секретар Національної спілки журналістів Ліна Кущ розповіла про те, як з’явилася виставка. «Ми допомагали журналістам під час широкомасштабного вторгнення тренінгами, фотоапаратами, обладнанням, спальними мішками, — каже вона. — І попросили тих, хто працює на фронті, зробити знімки самих медійників. У експозиції є також тематичні стенди, присвячені загиблим журналістам і тим, хто перебуває в полоні — це і кримськотатарські громадянські журналісти, яких переслідує рф, журналісти з Криму Владислав Єсипенко, Ірина Данилович, Дмитро Хилюк. Маємо свіжий випадок затримання нашої колежанки Ірини Левченко із Мелітополя».
За словами С. Томіленка, виставка «Україна: Журналісти на передовій» створена для того, щоб вшанувати внесок кожного українського медійника. Адже в перший день повномасштабного вторгнення кожен із них перетворився на військового журналіста.
Під час відкриття експозиції голова НСЖУ отримав від військового кореспондента Михайла Шаркова прапор із підписами бійців, які воюють під Бахмутом та на інших ділянках фронту. Цей стяг братимуть із собою кореспонденти, які прямуватимуть у зону бойових дій, і його доповнять підписи наших захисників із побажаннями до журналістів. «Для нас він стане справжнім прапором Перемоги», — зауважив С. Томіленко.
Фото Андрія НЕСТЕРЕНКА.