Всесвітній день навколишнього середовища, #WorldEnvironmentDay є найбільшим міжнародним днем охорони навколишнього середовища та слугує нагадуванням людству про необхідність збереження природи та довкілля, припинивши свою неекологічну діяльність. Залучаючи мільйони людей у всьому світі, під керівництвом Програми ООН з навколишнього середовища (UNEP), цей день перетворився на найбільшу глобальну платформу для донесення важливості екологічної інформації в захисті навколишнього середовища.

У 2023 році Всесвітній день навколишнього середовища проводиться в Кот-д'Івуарі за підтримки Нідерландів, і тема зосереджена на вирішенні проблеми забруднення пластиком у рамках кампанії #BeatPlasticPollution. Це нагадування, що дії людства щодо забруднення відходами та пластиковою продукцією мають надзвичайно руйнівний вплив на стан навколишнього природного середовища.

Водночас, збройна російська агресія спричинила додаткове забруднення всіх складових навколишнього природного середовища України, загальна сума збитків, нанесених довкіллю, на сьогодні вже перевищила 1,9 трлн грн. Крім того, внаслідок війни на території України утворюється велика кількість небезпечних відходів, які можуть потенційно загрожувати здоров’ю людей і навколишньому середовищу в майбутньому.

Наслідком уваги парламентів, урядів та підприємств до цього питання повинні бути кроки, які вживаються для боротьби із загрозливим забрудненням пластикових відходів життєдіяльності.

Тож, прийнявши в червні 2022 року Закон України «Про управління відходами», Верховна Рада України передбачила впровадження в національне законодавство основоположних принципів та положень європейського законодавства у сфері управління відходами, зокрема, запровадження ієрархії управління відходами та основних вимог до розширеної відповідальності виробника, введення системи довгострокового планування управління відходами на національному, регіональному та місцевому рівнях. Забезпечення реалізації зазначених положень дасть змогу розв’язати ряд загальнонаціональних проблем, пов’язаних з безконтрольним накопиченням та захороненням відходів, масовим утворенням стихійних сміттєзвалищ, тотальним порушенням вимог екологічної безпеки у сфері управління відходами та призведе до надходжень інвестицій у сферу управління відходами.

Крім того, Комітетом з питань екологічної політики та природокористування розглянуто і рекомендовано Верховній Раді України прийняти за основу законопроект про обмеження виробництва та обігу пластикової продукції одноразового використання на території України (реєстр. №6077, поданий народним депутатом України Бондаренком О.В. та іншими). Розроблення зазначеного законопроекту викликане необхідністю термінового скорочення обсягу утворення та накопичення пластикових відходів, що становить загрозу для навколишнього природного середовища та здоров’я українців, зокрема через використання пластикової продукції одноразового використання. Реалізація цього проекту Закону через зменшення утворення відходів дасть змогу запобігти негативному впливу пластикової продукції одноразового використання на навколишнє природне середовище та здоров’я людей.

Отже, попри всі складнощі воєнного стану в Україні, продовжуємо працювати над формуванням майбутнього України і безпечного стану навколишнього природного середовища, зокрема!

Зі Святом! З Всесвітнім днем навколишнього середовища!

Прес-служба Апарату Верховної Ради України

 

Всесвітній день навколишнього середовища

«Щорічно 5 червня відзначається Всесвітній день охорони навколишнього середовища (World Environment Day). Саме в цей день 1972 року в Стокгольмі відкрилася Конференція Організації Об’єднаних націй з проблем довкілля, на якій були присутні повноважні представники 113 держав. Наслідком цієї Конференції стало створення Програми ООН з довкілля (ЮНЕП).

Офіційно Всесвітній день охорони довкілля був заснований Генеральною асамблеєю ООН на 27-й сесії 15 грудня 1972 року відповідно до резолюції №A/RES/2994 (XXVII).

Всесвітній день охорони довкілля є одним з основних способів привернути увагу світової громадськості до проблем довкілля, а також стимулювати політичний інтерес і відповідні дії.

467-й день війна боляче б’є по кожному українцю, по її інфраструктурі, культурним та природним цінностям, нещадно руйнує навколишнє природнє середовище. Страждають повітря, вода, земля, рослини і тварини.

Збитки, завдані екологічній системі України, спричинені російською воєнною агресією, становлять сотні мільярдів гривень.

В результаті масованих обстрілів всієї території України повітря забруднене викидами, спричиненими лісовими пожежами і загораннями палива на об’єктах енергетичної інфраструктури.

Від війни постраждала третина українських лісів, понад 23 тис га вигоріли повністю. Під окупацією та у зоні бойових дій перебувають тисячі гектарів землі. Зокрема, під окупацією перебуває 10 національних природних парків, 8 заповідників, 2 біосферних заповідники. Близько 600 видів фауни та 750 видів флори опинилися під загрозою знищення, у цьому числі й червонокнижні види. Зафіксовано близько тисячі випадків смерті дельфінів на узбережжях України, Болгарії та Туреччини. Окуповано 132 родовища корисних копалин.

За даними Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів за рік повномасштабної війни задокументовано понад 2.3 тис. злочинів проти природи.

Охорона навколишнього природного середовища є системою державних, суспільних та міжнародних заходів, які забезпечують раціональне використання, відновлення, примноження та збереження природних ресурсів від руйнування, забруднення та виснаження.

Сподіваюся на подальшу підтримку світовими лідерами України в подоланні викликів, які постали перед екологічною системою України через російське вторгнення.

Світ не повинен мовчати, коли росія вчиняє екологічні злочини та щодня руйнує екологію України. У міжнародному праві навмисна шкода природному середовищу вважається воєнним злочином.

Закликаю світову спільноту сприяти у притягненні держави-агресора до відповідальності за злочини, скоєні проти довкілля України, зокрема забруднення землі, повітря, спалені ліси, знищені природні ресурси, а також сприяти у відшкодуванні збитків, завданих екології України агресивною війною росії.

Разом ми здатні зберегти довкілля, зробити його кращим і не забувати про його охорону та збереження природних скарбів!», - Перший заступник Голови Комітету з питань антикорупційної політики Я.Юрчишин.

Прес-служба Апарату Верховної Ради України