А також у декілька разів більшу площу на лівому березі області, який нині перебуває під тимчасовою окупацією. Такі попередні оцінки оприлюднило Мінагрополітики. 

Терористичний акт фактично залишив без джерела води 94% зрошувальних систем у Херсонській, 74% — в Запорізькій та 30% — в Дніпропетровській областях. Тож поля на півдні країни вже наступного року можуть перетворитися на пустелі. У 2021 році, за інформацією Мінагрополітики, ці системи забезпечували життєдайною вологою 584 тис. га, з яких збирали майже 4 млн тонн зернових і олійних культур, приблизно на 1,5 млрд доларів. 

Катастрофічні наслідки руйнування греблі також прогнозують і для рибного господарства. Вже фіксується загибель риб: і молоді, і дорослих особин. Щойно закінчився період нересту і через падіння рівня води ікра висохне на змілілих ділянках. Загроза чатує і на фауну водосховища, винесену стрімкими потоками у заплави. Адже після зниження «повеневої» хвилі ці біоресурси опиняться на суходолі. Проблемою стане потрапляння і загибель прісноводної риби та інших біоресурсів у солоні води Чорного моря. Водночас і чорноморська фауна від масивного напливу прісної води також потерпатиме. За попередніми розрахунками, втрати від загибелі біоресурсів сягатимуть 10,5 млрд грн. 

Дослівно

Голова Комітету Верховної Ради з питань аграрної та земельної політики Олександр Гайду:

— Підрив Каховської ГЕС — це терористичний акт, який ставить під загрозу світову продовольчу безпеку. Наслідки вже дуже істотні для наших аграріїв. Адже зрошувати землі у трьох регіонах, які залежать від Каховської ГЕС, тепер неможливо. Ці регіони постачають наше продовольство світу. Підрив росіянами ГЕС — не тільки факт екоциду, який зачіпає екосистему всього Чорноморського регіону, а й чергова спроба агресора спровокувати голод у світі.

Підготувала Галина КВІТКА.