Організатори заходу — Національний музей Голодомору-геноциду та комітет національної пам’яті Угорщини. У церемонії відкриття експозиції взяли участь провідний науковий співробітник київського музею, кандидат історичних наук Андрій Іванець (на знімку), голова Товариства української культури в Угорщині Ярослава Хортяні, тимчасовий повірений у справах України в Угорщині Іштван Балог та віце-президент Національної комісії пам’яті Угорщини Арон Мате.
У своїй промові Андрій Іванець нагадав, що Угорщина була однією з перших країн, яка офіційно визнала Голодомор геноцидом: у 2003 році всі присутні в залі угорські парламентарі одноголосно проголосували за рішення про визнання політики комуністичного режиму в Україні злочином геноциду. Важливу роль у прийнятті рішення тоді зіграла й українська діаспора.
«Трохи незвично було провести тихі ночі в Будапешті, адже я приїхав з Києва, який з початку травня росія майже щоночі обстрілює ракетами і «Шахедами», а часом і вдень. І коли вночі прокидаєшся від чергового вибуху або сигналу тривоги, то мимоволі думаєш: а чи розпочала б росія нову геноцидну війну проти України, якби більшість країн засудили злочин геноциду 1932—1933 років, як це зробили вже кілька десятиліть тому Угорщина, Естонія, Канада, Австралія?» — зазначив під час виступу історик.
Він додав, що завдяки рішучості українського народу, мужності українських військових і допомозі цивілізованих держав план росії із завоювання України чи більшої її частини протягом кількох тижнів вдалося зірвати. Андрій Іванець висловив сподівання, що на цьому історичному етапі завдяки єднанню зусиль України і цивілізованого світу вдасться зупинити реалізацію геноцидних планів російського керівництва із знищення української нації та Української держави. «Щоб такі тяжкі злочини в Європі не повторювалися, діям держави-агресора має бути дана правова оцінка у судах і трибуналі», — каже науковець.
Іштван Балог у своїй промові підкреслив важливість збереження пам’яті про мільйони українців, знищених комуністичним тоталітарним режимом під час Голодомору, та порівняв ці дії злочинної радянської влади з подіями сьогодення, коли росія знову здійснює відвертий та цинічний геноцид українського народу.
Арон Мате у своєму виступі провів паралелі між злочинами минулого століття і новітнього часу. Андрій Іванець вручив йому книжку із відомою статтею творця терміна «геноцид» і співавтора Конвенції про геноцид правника Рафаеля Лемкіна, перекладену 33 мовами, в тому числі й угорською. А також передав матеріали дослідження щодо участі релігійних організацій рф у агресивній і геноцидній війні росії проти України.
Виставка про Голодомор у Будапешті працюватиме до липня. Відвідати її можна безплатно. З метою вшанування жертв великого голоду в Україні та поширення правдивої інформації про сталінські злочини проти українського народу згодом експозицію представлять і в інших містах Угорщини.
Фото надано Андрієм Іванцем.