Нещодавно відбулося чергове виїзне засідання міжфракційного депутатського об'єднання "Добробат - добровольчий будівельний батальйон", утвореного у Верховній Раді з метою організації ефективної співпраці між з представниками бізнесу, громадянського суспільства, місцевої та центральної влади задля відновлення регіонів України, які були зруйновані внаслідок російської військової агресії.
На засіданні розглядали питання відбудови столичного регіону. Як зауважив голова міжфракційного об'єднання "Добробат - добровольчий будівельний батальйон", народний депутат Володимир Крейденко, саме визволення Київщини у квітні минулого року стало каталізатором появи таких, як "Добробат", волонтерських рухів по всій Україні, які активно взялися за ліквідацію наслідків російської окупації - розбір завалів, відновлення домівок.
Керівник волонтерського руху "Добробат" Олександр Юрко відзначив, що добровольці за рік своєї діяльності тільки на Київщині здійснили 538 виїздів у 35 населених пунктів: 17 - на освітні об'єкти, 21 - на медичні, 473 - на приватні, 27 - на інші об'єкти. Нестачі в охочих долучитися до волонтерського руху немає, загалом понад 40 тисяч добробатівців допомогли 2700 сім'ям у семи областях України. Проте нагальним є питання забезпечення волонтерів харчуванням і транспортом, є також потреба у будматеріалах.
Присутні на засіданні МДО представники органів місцевого самоврядування Бучі та Ірпеня - міст, які чи не найбільше постраждали від російської військової агресії на Київщині - відзначили великий внесок волонтерського об'єднання "Добробат" у відбудову та відновлення їхніх громад і висловили вдячність активістам.
Заступник міністра соціальної політики Назар Танасишин зауважив, що допомога волонтерам може надходити з бюджетів громад. Для цього ОТГ повинні затвердити програми розвитку волонтерства на основі типової програми, яку Мінсоцполітики розробило разом з експертами з Ради Європи. Ці програми мають включати транспортування волонтерів до місця роботи, забезпечення харчуванням і тимчасовим проживанням. На сьогодні лише чотири міста затвердили такі програми: Луцьк, Львів, Івано-Франківськ та Мукачево. Крім того, міністерство працює і над впровадженням так званих центрів життєстійкості, які, серед іншого, матимуть окремі підрозділи, що відповідатимуть за волонтерську роботу - координуватимуть добровольців та залучатимуть ресурси для реалізації їх діяльності. Вже отримано заявки від громад з усієї України на створення 150 таких центрів, хоча планувалося до кінця року відкрити 30 відповідних осередків.
Заступник начальника Головного управління з реагування на надзвичайні ситуації ГУ ДСНС України у Київській області Богдан Данилюк зазначив, що рятувальники працюють в оперативному реагуванні та за потреби готові сприяти волонтерам у розборі завалів, реконструкції будівель і демонтажі об'єктів, які зазнали руйнувань.
За словами заступника голови Київської ОВА Миколи Бойка, після деокупації столичного регіону було зафіксовано понад 27 200 зруйнованих об'єктів - це приватні та багатоквартирні будинки, інші об'єкти соціальної інфраструктури. Вже вдалося відновили понад 12 тисяч споруд. Посадовець переконує, що Київщина акумулює навколо себе всі можливості, щоб якнайшвидше відновитися. Процес відновлення регіону розділений на три етапи: швидке відновлення будівель, які зазнали незначних ушкоджень (планується завершити роботи упродовж року); капітальне відновлення або нове будівництво; модернізація та реновація області (планується провести у 2025-2027 роках).
Заступниця начальника Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Київській області Алла Бондар повідомила, що місяць тому уряд затвердив постанову щодо відновлення зруйнованої інфраструктури у двох населених пунктах на Київщині - Бородянці (59 об'єктів) та Мощуні (87 об'єктів). Наразі Служба відновлення та розвитку інфраструктури зосереджена на розробленні проектно-кошторисної документації (для цього потрібно не менш як півтора місяці, залежно від ступеня складності зруйнованого об'єкта). У зв'язку з цим частина будівель у зазначених населених пунктах буде відновлена вже в 2023 році, інша - не раніше кінця наступного.
Директор Київського обласного центру зайнятості Денис Дармостук зазначив, що його відомство активно працює над залученням безробітних до волонтерської діяльності з відновлення пошкоджених та зруйнованих об'єктів унаслідок російської окупації. Обласний центр зайнятості співпрацює із 40 громадами Київщини та 67 роботодавцями, з якими укладено 246 договорів. Уже направлено майже три тисячі безробітних на виконання таких робіт. Центр відшкодовує мінімальну зарплату роботодавцеві у розмірі 6 700 грн на особу за місяць, а незабаром планується збільшення цієї суми у півтора раза.
Голова міжфракційного об'єднання "Добробат - добровольчий будівельний батальйон" Володимир Крейденко особливо наголосив на важливості ефективного розслідування фактів розкрадання державних коштів і благодійних донорських внесків, які були виділені на відбудову Київщини. Саме тому для обговорення цього питання до виїзного засідання МДО були залучені представники правоохоронних органів області - начальник ГУ СБУ у Києві та Київській області Артем Бондаренко, начальник ГУ Нацполіції в Київській області Андрій Нєбитов та заступник керівника облпрокуратури Андрій Сваток.
Правоохоронці у своїх промовах зауважили, що загалом за 2022-2023 роки в столичному регіоні зареєстровано 16 кримінальних проваджень щодо розкрадання бюджетних коштів, які виділялися на ремонт зруйнованих будівель унаслідок російської окупації. Характерними протиправними схемами привласнення коштів є: штучне завищення вартості будматеріалів, залучення до робіт заздалегідь обумовлених суб'єктів господарювання, перерахування коштів на відновлювальні роботи, які фактично не виконувалися, а також розтрата грошей службовими особами.
Строки передачі справ до суду наразі затягуються через будівельно-технічні експертизи, які є підґрунтям для притягнення до відповідальності. Зазначені експертизи можуть тривати від трьох місяців до року. У зв'язку з цим скерованих до суду справ поки що немає, але низка проваджень уже перебувають на фінальній стадії експертизи. Тож уже восени можна очікувати на конкретні результати розслідувань.
Підсумовуючи роботу виїзного засідання, голова міжфракційного депутатського об'єднання "Добробат - добровольчий будівельний батальйон" Володимир Крейденко зазначив, що в процесі обговорень учасникам вдалося налагодити взаємодію та започаткувати плідну співпрацю між представниками громадянського суспільства, місцевої та центральної влади задля створення сприятливих умов для відновлення Київщини від наслідків російської збройної агресії.