У розмові взяли участь представники влади та бізнесу, благодійних організацій. Спільно напрацьовували варіанти підтримки захисників після повернення з фронту, допомоги їм із необхідною інформацією щодо соціальних гарантій та ветеранських послуг.

— Кожен житель області робить свій внесок у допомогу нашим захисникам, внутрішньо переміщеним особам, які потерпають від війни. З перших днів повномасштабного вторгнення всі комунальні заклади обласної ради перебудували свою роботу відповідно до вимог воєнного стану. Здійснюється підтримка земляків-військових і завдяки роботі штабу гуманітарної допомоги при обласній раді, — розповіла голова обласної ради Віолета Лабазюк. — Маємо докласти максимум зусиль не тільки для того, щоб перебування наших ветеранів на території області було безпечним та комфортним, а й для того, щоб надати їм можливість реалізувати себе в громадах, сприяти їх повній соціалізації.

Серед проблем, які потребують найшвидшого вирішення, учасники заходу назвали надання ветеранам житла, гарантоване забезпечення їх соціальними пакетами, законодавче встановлення пільг. Чимало з тих, хто повернувся з фронту, потребують перекваліфікації та допомоги при працевлаштуванні. Актуальними залишаються проблеми адаптації поранених з травмами кінцівок, безоплатного протезування, соціального супроводу тощо. Для їх розв’язання голови територіальних громад Хмельниччини запропонували відкрити при місцевих ЦНАПах кімнати соціальної та психологічної реабілітації для ветеранів війни та їх сімей.

Досвідом роботи з ветеранами поділились представники Хмельницької громади. Розповідали про те, як допомагають воїнам реінтегруватися у цивільному житті, як намагаються зробити громаду спроможною до повернення воїнів.

Акцентували й на тому, що робота повинна починатись ще тоді, коли воїни на фронті, а працювати вже потрібно з їх родинами. Для цього в громаді працюють над пілотним проєктом з впровадження ветеранських кейс-менеджерів. Це будуть саме ті люди, які підуть до ветеранів і вивчатимуть їхні потреби і запити. Кейс-менеджерами можуть ставати і самі ветерани, оскільки найкраще від усіх орієнтуються в найгостріших проблемах.

На програму підтримки воїнів та родин героїв в громаді передбачено понад 400 мільйонів гривень. Але для повернення воїнів до мирного життя потрібні не тільки гроші. Важливою залишається психологічна адаптація до цивільного життя, можливість знайти роботу чи зайнятись підприємництвом, належне лікування, спілкування з психологами тощо.

Як зазначають у Хмельницькій міськраді, понад 60 відсотків воїнів після повернення додому хочуть відкрити власну справу. Тож їм допомагатимуть у цьому.

До діалогу долучилися представники центральної влади, зокрема, перша заступниця міністра соціальної політики Дарина Марчак, директорка Державної служби зайнятості Юлія Жовтяк, директор департаменту високотехнологічної медичної допомоги та інновацій МОЗ України Василь Стрілка, заступниця міністра економіки Тетяна Бережна тощо. Та найголовніше, що до дискусії в онлайн-форматі могли вмикатися бійці прямо з фронту. Вони не просто говорили про свої проблеми, а й ставили завдання, які мають вирішити представники влади різних рівнів.

За словами Хмельницького міського голови Олександра Симчишина, одним з таких є перетворення тилових міст на «стабілізаційні пункти», і над цим міська влада вже працює.

Хмельницький.

Фото: ХОВА.